fbpx

TOP6 najpiękniejszych plaż w Azji i Europie

Serwus wszystkim miłośnikom ciepłego morza i piaszczystych plaż! Przygotowaliśmy dla Was nasz pierwszy subiektywny ranking najpiękniejszych plaż na naszym kontynencie. No dobra, zaraz ktoś się zapewne przyczepi, że tureckie plaże należą przecież do Azji a nie Europy!. Zatem dla poprawności geograficznej prezentujemy najlepsze plaże z obu tych kontynentów.

1. ŚWINOUJŚCIE – POLSKA

Jako patrioci uwielbiający Polskę, na pierwszym miejscu wymieniamy najpiękniejszą plażę w Świnoujściu, prowadzącą do zachodniego falochronu z charakterystycznym dla tego miasta biało-kredowym wiatrakiem – Stawa Młyny (będącym symbolem miasta). Szerokość plaży dochodzi do 70 metrów i bardzo łagodnie wchodząc do morza tworzy płytkie kąpielisko dla wczasowiczów. Czystość plaży została doceniona certyfikatem „Błękitnej Flagi”. Kąpielisko i szeroką plażę od miejskich zabudowań oddzielają naturalne wydmy.

piękna, piaszczysta plaża z łagodnym wejściem do morza to raj dla całych rodzin
Symbol miasta Stawa Młyny
czy one się zderzyły?

2. ALANYA – TURCJA

Alanya to obecnie królowa wśród tureckich kurortów. W 1948 roku w trakcie prac związanych z budową portu zupełnie przypadkowo dokonano odkrycia wejścia do jaskini Damlataş. Rzekome właściwości zdrowotne panujące w tej jaskini zaczęły od lat 60-tych naszego wieku przyciągać licznych kuracjuszy i turystów ze świata. Dzięki temu Alanya stała się znaną miejscowością wypoczynkową. Najpopularniejszą plażą Alanyi jest plaża Kleopatra ciągnąca się przez 2,5km. Jej piękny złotawy piasek przyciąga morze turystów 🙂
„Kleopatra” zaczyna się tuż przy jaskini Damlataş, a jej nadzwyczajne piękno najlepiej podziwiać z górującej nad miastem twierdzy.

panorama plaży „Kleopatra”
początek plaży Kleopatra, tuż obok znajduje się jaskinia Damlataş
Czerwona wieża – symbol Alanyi
Plaża Kleopatra rozpościera się pomiędzy turkusowym morzem a górami Taurus
zjazd samochodem z twierdzy w Alanyi

3. OLUDENIZ – TURCJA

Kolejna plaża to znowu orientalna Turcja. Ten barwny kraj posiada mega bogatą ofertę turystyczną i każdy znajdzie tu swój wymarzony na wakacje kąt. Topową i najczęściej fotografowaną plażą w Turcji jest ta w Oludeniz (Ölü Deniz po turecku oznacza morze martwe – w błękitnej lagunie nie ma wiatrów i woda morska jest tu niezwykle spokojna, jakby nieżywa).
Wzdłuż części plaży rozciąga się promenada z licznymi straganami, kafejkami i restauracjami. Laguna ma zmysłowy, błękitny kolor, który oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. Jej spokojne wody stwarzają idealne możliwości do pływania kajakami czy też rowerkami wodnymi (pamiętajcie aby w drugim przypadku poprosić o zasłonkę przeciwsłoneczną nad głowami, gdyż brak wiatru i mocne słońce mogą nas ostro przygrzać!). Wiele osób decyduje się na nurkowanie z maską i rurką oraz pływanie wokół licznych skałek. Sami tak zrobiliśmy i było super 🙂

spokojna i cicha laguna sprzyja morskim kąpielom
na plaży jest dość tłoczno, ale w wodzie macie dużo przestrzeni

4. ŚWIĘTY STEFAN – CZARNOGÓRA

Bez wątpienia najpiękniejsza i najbardziej fotogeniczna plaża czarnogórskiego wybrzeża, otacza wyspę Świętego Stefana. Wyspa, a w zasadzie półwysep połączony z lądem betonowym chodnikiem jest jedną z głównych atrakcji Czarnogóry.

Święty Stefek w swojej całej okazałości

Zabudowę wyspy rozpoczął ród Paštrovići, który wzbogacił się po zwycięskiej bitwie morskiej z Turkami w Boce Kotorskiej. Początkowo wybudowano tylko 12 domków dla każdej z rodzin Paštrović i otoczono je murem obronnym (1442r.). W kolejnych latach domków z czerwonymi dachami przybywało.

Po II wojnie światowej miejscowość była prawie całkowicie wyludniona z powodu biedy jej mieszkańców. Ród Paštroviciów mieszkał tu do roku ’50 XX w., następnie wszystkich mieszkańców wysiedlono. W latach 1955 – 60 kompletnie odrestaurowano 80 oryginalnych kamiennych domków – wszystkich jakie znajdują się na wyspie. W latach ’70 Św. Stefan był tłumnie oblegany przez gwiazdy i różnego rodzaju celebrytów. Gościli tu m.in.: Marilyn Monroe, Sophia Loren czy Sylwester Stallone. Obecnie nadal funkcjonuje tu kompleks hotelowy. W najwyższym punkcie wyspy stoi cerkiew św. Stefana z XV w. od której wyspa wzięła nazwę.

5. ELAFONISI – KRETA – GRECJA

Karaibska plaża w Europie??? Jasne, że tak! Rajskie widoki, cieplutkie morze i różowy piasek to domena najpiękniejszej na Krecie plaży Elafonisi.
Nazwa odnosi się do niewielkiej wyspy i zamkniętego zbiornika wody o krystalicznie czystej wodzie.
Laguna jest tak płytka, że na wysepkę można dojść na piechotę, brodząc nogami w cieplutkiej wodzie. Według legendy kolor ten wiąże z rzezią kobiet i dzieci dokonaną przez Turków w roku 1824. Plaża spłynęła wówczas krwią i od tego momentu piasek ma tak wyjątkowy kolor. Tak naprawdę różowawy kolor pochodzi od cząstek koralowca i muszli z pobliskiej rafy koralowej.

Wyspa jest także obiektem o unikatowych walorach przyrodniczych i została wpisana na listę Natura 2000 jako jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie.
Na tę wyjątkową plażę dojedziecie samochodem z Chanii – dystans 71 km, czas 1:30 godz. Ze stolicy Heraklionu dojedziemy w 3 godziny, dystans 210 km. My jesteśmy pod wrażeniem i gorąco namawiamy do odwiedzenia tej wyjątkowej kreteńskiej perełki!

piękno natury nadaje wyjątkowy charakter temu miejscu
w takim klimacie można się chlupać godzinami
Prezenty dla podróżników 2021
Sprzęt jakiego potrzebujesz do podróżowania i na wakacje

6. PLAYA ESQUINZO – FUERTAVENTURA – HISZPANIA

Fuertaventura to rajskie plaże w zasięgu ręki! Z czym kojarzą Wam się Wyspy Kanaryjskie? Z kanarkami? z wulkanami? z oceanem? z poranną mgiełką? z barwną i egzotyczną roślinnością? z ciemnym piaskiem? Tak jest! Wszystkie odpowiedzi są prawidłowe! Fuertaventura oferuje w pakiecie złote piaski i szerokie plaże a także stada kóz! 😀 Piękna plaża Playa Esquinzo i chce się żyć!

kóz jest tu chyba więcej niż ludzi!

i na koniec dodatkowa propozycja w postaci plaży na Sardynii w Valedorii:

Aliexpress
Ubezpieczenie w podróży
Ubezpieczenie w podróży
Fairy Tale about European countries
Bajka edukacyjna dla dzieci po angielsku. Dzieciaki poznają europejskie kraje
fairy tale kids car
Koszulki na prezent
Koszulki na prezent

Przeczytaj także: Samochodem na wakacje.pl – Wakacje pod namiotem – jaki ekwipunek zabrać i ile to kosztuje? oraz Samochodem na wakacje.pl – Jak zaplanować podróż samochodem?

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)