fbpx

Świeradów-Zdrój — górski kurort na weekend

Góry, szlaki, rowery i narty to jedne z domen malowniczego uzdrowiska Świeradów-Zdrój. Dolnośląski kurort położony jest u stóp gór Izerskich, od wieków słynie z wyjątkowego mikroklimatu oraz leczniczych wód. Jednak to nie wszystko. Dla rodzin z dziećmi przygotowano szereg atrakcji do wspólnego odkrywania, dla zakochanych par strefy relaksu oraz miłosne zakątki.

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój wita nas dosyć kapryśną pogodą, jednak nie studzi to naszego zapału do odkrywania jego ciekawej oferty. Zdrojowy charakter sięga już XVII wieku, kiedy to możniejsi goście zaczęli korzystać z jego leczniczych dobrodziejstw. Złoża wody radonowej, minerałów i borowiny są źródłem tradycji uzdrowiskowej tego miejsca, a także oferowanych zabiegów leczniczych. Bliskość granicy z Czechami oraz Niemcami zapewnia napływ turystów i kuracjuszy zza granicy.

Świeradów-Zdrój

„Przygoda w górach” — leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna. Jej poziom trudności określamy jako łatwy. Długość szlaku wynosi 1,5 km i został poprowadzony w miejscu dawnego toru bobslejowego. Celem ścieżki jest pokazanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego Gór Izerskich oraz Gór Żytawskich.

"Przygoda w górach" - leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna

„Przygoda w górach” – leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna

Wybierasz się na łono natury? Nie martw się o prąd do swoich urządzeń USB. Zobacz ten plecak z wbudowanym solarem!

"Przygoda w górach" - leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna

„Przygoda w górach” – leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna"Przygoda w górach" - leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna

„Przygoda w górach” – leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna

Zobacz to niezwykłe miejsce i przenieś się do czasów w PRLu"Przygoda w górach" - leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna

„Przygoda w górach” – leśna ścieżka turystyczno-edukacyjna

„Sky walk” — ścieżka w chmurach. Futurystyczna konstrukcja zaprowadzi Was pod same chmury! Spacerowe ścieżki mierzą aż 850 m i sięgają 62 m wysokości! Widok zapiera dech w piersiach, ale i dostarcza sporej dawki adrenaliny.

Świeradów-Zdrój - "Sky walk" - ścieżka w chmurach

Świeradów-Zdrój – „Sky walk” – ścieżka w chmurach

Z wyjątkowych atrakcji, jakie oferuje wieża, polecamy siatkę do wspinaczki, 105-metrową zjeżdżalnię — gdyby nie chciało wam się schodzić na dół, szklaną platformę widokową oraz siatkę do odpoczynku w kształcie kropli — dla odważnych.

Dojście na wieżę jest bardzo przyjemne, wymaga jednak lekkiej wspinaczki. Droga na szczyt jest bardzo widokowa i przebiega w otoczeniu pięknej przyrody.

Zobacz na poniższym nagraniu, w jakiej scenerii odbywa się wędrówka na górę.

Singltrek (Single Track) — to istny raj dla miłośników szaleństwa na dwóch kółkach po leśnych ścieżkach. Są naturalne i szerokie do jednego metra. Specjalnie przygotowane trasy nie przekraczają pięciu proc. nachylenia.

Singltrek (Single Track)

Singltrek (Single Track)

Trasy rowerowe mają ponad 20 km długości po stronie polskiej i blisko 60 km po stronie czeskiej. Rowerową przygodę rozpoczynamy w Pobiednej i kierujemy się na czeską stronę.

Kemping w Nové Město pod Smrkem - odpoczynek przy bezalkoholowym napoju.

Kemping w Nové Město pod Smrkem – odpoczynek przy bezalkoholowym napoju.

Ścieżki rowerowe są jednokierunkowe, co stwarza je komunikacyjnie bezpiecznymi. Dodatkowo rozróżnione zostały kolorami, tak aby każdy rowerzysta wybrał właściwą na podstawie własnych możliwości. Przyznamy, że wybrane zjazdy dostarczają solidnej dawki adrenaliny, przynosząc przy tym ogromną frajdę z szybkiej jazdy!

Single Track "Mrowiska"

Single Track „Mrowiska”Świeradów-Zdrój

Hala Spacerowa, deptak i park zdrojowy w Świeradowie Zdroju

Modrzewiowa Hala Spacerowa to istny majstersztyk w wykonaniu. Jest najdłuższą tego rodzaju konstrukcją na Dolnym Śląsku i ma 80 m długości.

Hala Spacerowa — Świeradów-Zdrój

Hala Spacerowa — Świeradów-Zdrój

Wewnątrz znajduje się pijalnia wód leczniczych posiadająca własne ujęcie oraz nastrojowe kawiarnie. Wody mineralne to słabo mineralizowane szczawy żelazisto-radonowe. Ich właściwości wspierają prowadzone kuracje uzdrowiskowe.

Posadzka hali wyłożona jest białymi i bordowymi kaflami ułożonymi w fikuśne wzory.

Hala Spacerowa — Świeradów-Zdrój

Hala Spacerowa — Świeradów-ZdrójHala Spacerowa — Świeradów-Zdrój

Hala Spacerowa — Świeradów-ZdrójHala Spacerowa — Świeradów-Zdrój

Hala Spacerowa — Świeradów-ZdrójHala Spacerowa — Świeradów-Zdrój

W pijalni wody możecie kupić pamiątki związane z uzdrowiskiem oraz legendarne kubeczki z łabędzią szyją, służące do picia wody w uzdrowisku. Taki gadżet jest nieodłącznym komponentem rasowego kuracjusza. Niestety każda porcja wody jest płatna i nie ma możliwości dodatkowej dolewki — chyba że przekonacie osobę z obsługi.

Nad wewnętrzną sceną umieszczony został herb rodzinny von Schafftgotsch.

Szukasz noclegu w Świeradowie Zdrój? Skorzystaj z tej wyszukiwarki.

 

Hala spacerowa połączona jest z Domem Zdrojowym odbudowanym w XIX w. po pożarze. Odbudowę finansowała wspomniana rodzina von Schaffgotsch.

Dom Zdrojowy — Świeradów-Zdrój

Dom Zdrojowy — Świeradów-Zdrój

Wysoka wieża nadaje mu zamkowego charakteru. Oferuje on liczne zabiegi, ćwiczenia oraz basen. Dysponuje dużą ilością miejsc noclegowych, posiada także przestronną restaurację, w której odbywały się występy sceniczne.

Romantyczna restauracja w Domu Zdrojowym

Romantyczna restauracja w Domu Zdrojowym

Świeradów-Zdrój

Świeradów-ZdrójDeptak pod Domem Zdrojowym i Halą spacerową

Deptak pod Domem Zdrojowym i Halą spacerową

Przed halą i domem zdrojowym przebiega deptak spacerowy, wzdłuż którego umiejscowione są duże doniczki z agawami. Pod nimi kaskadowo przechodzi ścieżka spacerowa, przy której wykuto w XIX wieku sztuczną grotę wypełnioną stalaktytami. Dawniej służyła ona kuracjuszom jako pijalnia wód mineralnych, dziś jako atrakcja turystyczna.

Ubezpieczenie OC samochodu

Tuż obok groty umieszczono tablicę pamiątkową ku czci dra Mieczysława Orłowicza, prekursora rodzimej turystyki w Sudetach. Od jego nazwiska nazwano Główny Szlak Sudecki w górach / ponad 460 km /, zaczynający się właśnie w Świeradowie.

O ciekawych miejscach na rodzinne wypady w Sudety przeczytacie tutaj

Świeradów-Zdrój

Świeradów-ZdrójŚwieradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Główny deptak Świeradowa został wyłączony z ruchu kołowego. Wzdłuż niego rozmieszczone są pensjonaty, sklepy, bary oraz restauracje. W sezonie jest to gwarne miejsce nasycone turystami oraz kuracjuszami. Szczególny nastrój powstaje po zapadnięciu zmroku, kiedy kolorowe podświetlenia wyostrzają kształty roślin oraz budynków.

Świeradów-Zdrój — deptak

Świeradów-Zdrój — deptak

Wzdłuż głównego deptaka umieszczone są trzy źródełka z darmową wodą mineralną. Można pić do woli poza sezonem zimowym, w którym są nieczynne.

Żródełko z wodą mineralną

Żródełko z wodą mineralną

Ciekawostką źródełek jest ich mechanizm działania bez użycia pompy elektrycznej.

Figura damy na źródełko

Figura damy na źródełko

Na źródełkach ustawione są trzy postacie: dama w krynolinie, dżentelmen w cylindrze oraz bożek Flins. Postacie są ubrane w stroje z XIX w.

Żródełko z wodą mineralną po zmierzchu

Żródełko z wodą mineralną po zmierzchuDeptak w Świeradowie-Zdroju

Deptak w Świeradowie-Zdroju

Park zdrojowy jest doskonałym miejscem do spacerowania i odpoczynku. Drzewa, roślinność oraz alejki tworzą w całości zieloną ostoję spokoju dla kuracjuszy, oraz przyjezdnych szukających oddechu i chwili spokoju.

ubezpieczenie w podróży
Podróżujesz za granicę? Koniecznie wykup ubezpieczenie w podróży!

Świeradów-Zdrój — część parku zdrojowego

Żaba będąca symbolem miasteczka

Żaba będąca symbolem miasteczka

Legenda o żabie. Żaba jest jednym z symboli Świeradowa Zdrój. Fakt ten związany jest z pewną legendą, wedle której rezydujący w dawnym niemieckim Bad Flinsberg lekarz Leonard Thurneyssen /mowa o XVI w./, podczas spaceru wypatrzył w jednym ze źródeł martwą żabkę. Po jakimś czasie i którymś z kolei spacerze ów lekarz stwierdza, że ta sama żaba, leżąc w wodzie, nie uległa rozkładowi. Zaintrygowany zanotował swoje spostrzeżenie w dzienniku, który prowadził.

W roku 1739 hrabia Schaffgotsch chcąc zbadać opisane spostrzeżenie doktora, powołuje komisję lekarską złożoną z lekarzy specjalistów. Efektem przeprowadzonych badań było stwierdzenie, że źródła są radoczynne i mają właściwości lecznicze.

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Spacerując uliczkami uzdrowiska macie okazję zapoznania się ze wspaniałą architekturą Świeradowa, a wyremontowane domy robią wrażenie i nadają górskiego charakteru miejscowości.

Świeradów-Zdrój

Świeradów-ZdrójSKI&SUN Świeradów-Zdrój

SKI&SUN Świeradów-Zdrój — to nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny posiadający całoroczną kolej gondolową.

Wagonik kolejki gondolowej

Wagonik kolejki gondolowej

Kolejka gondolowa mierzy blisko 2200 m i w osiem minut dojeżdża z dolnej głównej stacji /wys. 617 mn.p.m./ do górnej ulokowanej na Stogu Izerskim /wys. 1060 m n.p.m./.

Kolej gondolowa funkcjonuje przez cały rok. W lecie możecie podziwiać piękne widoki i rozkoszować wszystkie zmysły górskim pejzażem, w zimie zapakować narty czy snowboard i wyruszyć na szczyt. Trasa zjazdowa po śniegu liczy 2,5 km i jest oświetlona po zmroku.

Latem i wiosną warto zabrać ze sobą lub wypożyczyć rower, a na spacery kije do nordic walking. Fantastyczne szlaki już na Was czekają.

SKI&SUN COASTER to szałowy tor saneczkowy dla dzieci oraz dorosłych.Tor saneczkowy

Tor saneczkowy

Tor mierzy 720 m ekstremalnych wrażeń i emocji. Zjazd pędzącym wagonikiem wyzwala ogromne pokłady adrenalin oraz dostarcza sporej dawki energii. Dobrym pomysłem jest zakup karnetu z kilkoma zjazdami.

Świeradów-Zdrój jest prawdziwą perłą Karkonoszy. Ze względu na swój spory potencjał turystyczny polecamy go każdemu, a w szczególności całym rodzinom. Oferta tego miejsca jest bardzo bogata. Wody mineralne, radonowe są gotowe do picia oraz kąpieli, okłady z borowiny działają przeciwbólowo i wchłaniają wysięki. Do tego dochodzą kąpiele w wywarze z kory świerku, które znakomicie oczyszczają skórę, odprężają i poprawiają samopoczucie. Leżąc w oparach świerku, znakomicie udrażnia się drogi oddechowe poprzez inhalowanie.

Pomysł na kolejny weekendowy wyjazd? Może Czeska Szwajcaria? Zobacz jak wygląda po pożarze!

dla porównania zobacz także pobliską Saksońską Szwajcarię:

Dowiedz się gdzie możesz taniej nocować – sprawdź w tym materiale

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)