„czuliśmy się jak w domu u Świętego Mikołaja”
To zjawiskowe miejsce przenosi nas w czasie do świata wypełnionego świąteczną atmosferą i scenerią jak w domu u Świętego Mikołaja. Magia błyszczących bombek i harmonia kolorów wpływają kojąco na nasze zmysły i przywołują wspomnienia radosnej atmosfery świąt Bożego Narodzenia, choinki oraz wymarzonych prezentów.
Muzeum Bombki w Miliczu to miejsce pełne pozytywnej energii, wydarte ze szponów kapitalistycznych reguł rynkowych. Dawna manufaktura bombek była największym w Polsce zakładem produkującym te szlachetne ozdoby choinkowe. Od lat 50. XX wieku prężnie działała do roku 2008, w którym to zakład wraz z kolekcją unikatowych wzorników bombek został wystawiony na sprzedaż. Szczęśliwie znalazł się nabywca posiadający wizję, której efekty możemy obecnie podziwiać.
Na terenie dawnej wytwórni bombek powstał KOM, czyli Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny, w ramach którego funkcjonuje między innymi Muzeum Bombek. Miejsce to podkreśla artyzm ludzkiej pracy włożonej przy wytwarzaniu kolejnych serii bombek.
Milicka wytwórnia produkowała rocznie ponad 1 mln bombek, z czego aż 90 proc. produkcji szło na eksport na wszystkie kontynenty świata. Głównym odbiorcą były Stany Zjednoczone Ameryki.
Muzeum mieści obecnie ponad sześć tys. unikatowych bombek. Są to wzorniki pochodzące z każdej wyprodukowanej serii. To prawdziwe i wyjątkowe arcydzieła ukazujące kunszt ludzkich rąk. Najstarsze prezentowane bombki pochodzą z połowy XX wieku, najmłodsze z 2007 r.
Będąc przy kasie zeskanujcie swoim telefonem kod QR audio przewodnika i w trakcie zwiedzania posłuchajcie ciekawych historii.
Przekraczając próg komnaty bombek, poczujecie magię świąt, szczególnie w okresie przedświątecznym. Można tu znaleźć inspirację do aranżacji własnej choinki w domu. Magia kolorów, blask i piękno szklanych ozdób pozytywnie nastrajają, zachęcając do odkrywania tej wystawy.
Po wejściu podchodzimy do gabloty nr 1, w której wystawione są bombki z pierwszych linii taśmowych. Każdą malowano ręcznie, co było bardzo czasochłonne. Aby przyspieszyć ten proces, wprowadzono dekorowanie taśmowe, polegające na malowaniu danego szczegółu na każdej sztuce i potem po kolei nanoszono kolejne detale.
Zobaczcie poniższy model otwartej bombki z aniołkiem i stajenką w Betlejem. Powstają z pominięciem etapu srebrzenia i są rzadko spotykane. Pewnie zastanawiacie się, jak zostały zrobione?
Dla najmłodszych przygotowano strefę artystyczną. Każde dziecko może zasiąść do stołu i pomalować farbkami papierowy arkusz z bombką. Dostępne są także kolorowe flamastry.
Odwiedź nasz kanał na You Tube i polub nasze filmy
Na bocznych ściankach środkowego tunelu zamieszczone są różne ciekawostki związane ze świętami, choinką i jej dekorowaniem. Na przykład taka informująca o dacie pojawienia się świątecznej choinki w Białym Domu.
Poniżej próbka prawdziwego spektaklu fantazyjnych bombek. Ich motywy potrafią wywołać szeroki uśmiech, a nawet dobrze rozśmieszyć.
Bombki o skomplikowanych kształtach nazywane są „formówkami”. Powstają one w procesie dmuchania w metalowych formach. Wcześniej stosowano formy ceramiczne.
Dla przedłużenia ich żywotności stosuje się pył grafitowy.
Czerwona barwa bombek to ważny symbol w chrześcijańskiej tradycji. Symbolizuje ona krew Chrystusa, która została przelana za nasze grzechy. Choinka nie traci zielonego kolorytu nawet w zimie, co symbolizuje życie wieczne. Taka jest też miłość Boga do nas.
Zwyczaj dekorowania drzewka świątecznego pochodzi z Niemiec. Pomysłodawcą był św. Bonifacy.
Kulisty kształt bombek symbolizuje ciągłość i powtarzalność życia ludzkiego, a szpice zakładane na koniuszek drzewka mają za zadanie wskazywać drogę dla zbliżających się gości.
W trakcie zwiedzania muzeum dowiecie się kilkudziesięciu ciekawostek o znaczeniu jabłek, orzechów, szyszek i żołędzi oraz europejskich tradycjach związanych z dekorowaniem drzewek choinkowych.
Srebrne i białe bombki to numer trzy w europejskiej sprzedaży. Są chętnie wybierane przez konsumentów. Kolor biały symbolizuje czystość i niepokalane poczęcie Jezusa. Srebro to symbol Słowa Bożego.
Bombki w kształcie jajek faberge to symbol carskiego luksusu oraz bogactwa.
Numerem dwa w sprzedaży są bombki o złotym kolorze.
Współczesna kolekcja bombek wytworzonych na specjalne zamówienie. Są one dekorowane zgodnie z życzeniem klienta.
Przyjrzyjcie się wklęsłej głowie myszki miki. Jej kształt został odciśnięty na ciepło za pomocą metalowej kształtki, następnie została ręcznie pomalowana.
Odbiorcą milickich bombek był sam Walt Disney. Prezentowana kolekcja nie jest oryginalna, ponieważ obowiązywały fabrykę prawa autorskie i te wyeksponowane mają lekko zmienione kształty oraz ubarwienie.
Szczególnym miejscem, do którego trafiały milickie ozdoby choinkowe, był Watykan. Ogromnych rozmiarów choinka ustawiona na placu św. Piotra była udekorowana bombkami z doliny Baryczy.
Motyw Bombki Dolnośląskiej jest nawiązaniem do różnorodności Dolnoślązaków przybyłych na te ziemie po II wojnie światowej. Dolnośląski wzornik jest interpretacją lokalnego folkloru.
Po wyjściu z komnaty bombek zachęcamy do zakupów pamiątkowych ozdób choinkowych w części kawiarnianej. Miło jest także przysiąść przy filiżance kawki lub gorącej czekolady z bita śmietaną.
W bliskiej odległości od muzeum znajduje się dawny malowniczy przystanek kolei wąskotorowej, na której miejscu powstała piękna trasa rowerowa.
Przystanek nosi nazwę „Milicz zamek” i oferuje przybyłym turystom dogodny punkt startowy do rowerowej przygody, pamiątkowy pociąg z fragmentem „wąskiego” torowiska oraz duże akwarium z rybami z regionu Doliny Baryczy.
Samochodem na wakacje.pl – Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie
Znajdziecie tu mapę atrakcji z Kolorowego Szlaku Karpia. To świetny pomysł na odkrywanie bogactwa turystycznego regionu i przy okazji zabawa dla całej rodziny.
Sprzęt do podróżowania, chodzenia po górach i jeżdżenia na nartach i na rowerze jest tutaj
Zobaczcie, jak wyglądały bombki robione z papieru: Samochodem na wakacje.pl – Jak zrobić papier z kupy słonia? Czy on pachnie? Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
A także jak wygląda proces powstawania dobrego wina w Polsce: Samochodem na wakacje.pl – Lubuskie winnice – jak powstaje wino?
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)