fbpx

Jak zrobić prawko w Gruzji?

Witajcie, pytaliście dość często w jaki sposób zdaje się w Gruzji na prawo jazdy. Zapytaliśmy o to naszego współpracownika – Grzegorza Batumi, mieszkającego na co dzień w gruzińskim kurorcie Batumi 🙂
Grzegorz udał się na miejscu do Ośrodka Egzaminowania dla przyszłych kierowców. Obecnie w całej Gruzji trwa akcja wymiany praw jazdy na nowe, więc ośrodki wypełnione są po brzegi kierowcami ze starymi dokumentami.

Z informacji od Grześka wiemy, że w Gruzji nie ma egzaminu na tzw. „mieście”. Cała część praktyczna odbywa się na placu manewrowym. Część teoretyczną tak jak w Polsce zdaje się przed egzaminem praktycznym – w języku gruzińskim, rosyjskim lub angielskim, także Polacy mogą również zdawać egzamin i otrzymać gruzińskie prawko.

plan placu manewrowego do egzaminowania kierowców w Gruzji

Egzamin na kategorię C oraz C+E zdaje się dużym busem i głównie sprowadza się do zaparkowania składu pod kątem 90 stopni. Okazuje się, że nie jest to taka prosta rzecz, bo jak widział Grzesiek, w danym dniu na 8 podchodzących do egzaminu, nie zdał nikt! Egzaminator pokazał egzaminowanym jak to się robi w 20 sekund!

skład do egzaminu na prawo jazdy C oraz C+E

Egzamin na kat. B zdajemy na samochodzie osobowym. Należy bez pomyłki przejechać wyznaczoną trasę na placu manewrowym – jej ustawienie zobaczcie na załączonym zdjęciu. Nie jest specjalnie trudny, polega na zaliczeniu parkowania tyłem, zatoczki, slalomu i ruszania na ręcznym. Nikt ponoć nie zwraca uwagi na zapięcie pasów, włączenie świateł itp.

plac manewrowy do egzaminowania kierowców w Batumi

JAKA PROCEDURA?

Realnie to procedura będzie taka: przylot, badania lekarskie, zapisanie się na egzamin, po paru dniach teoria, potem jest bodaj 30 dni i max 5 podejść do praktyki. Jak się nie uda – zaczynamy od teorii ponownie. Jak ktoś zda to prawko dostanie niemal od ręki, tego samego dnia.
Koszt egzaminu to około 50-60 lari. – napisał Grzegorz Batumi – chętni w Polski, którzy przylecą na egzamin do Gruzji i będą spać u mnie, dostaną moją pomoc w ogarnięciu całej procedury, a nawet mogą liczyć na moją obecność w trakcie egzaminu.

motocykl do zdawania egzaminu na placu manewrowym

Wszystkie pytania piszcie pod tym postem – Grzegorz Batumi odpowie Wam na nie, a także pomoże w zorganizowaniu noclegu, wyżywienia i przy egzaminie na prawko.

zestaw – bus + przyczepka do egzaminu na kat. C oraz C+E

Czekamy zatem na jeszcze więcej szczegółów od Grześka a Was zachęcamy do odwiedzenia Gruzji bo to piękny kraj i poszerzania wiedzy na jej temat i całego Kaukazu 🙂

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)