fbpx

SIENA samochodem – królowa dzielnic i strażniczka tradycji!

Siena Toskania Włochy
Siena Toskania Włochy

Sieneńczycy to wyjątkowy przykład społeczności zamkniętej w swojej rodzimej dzielnicy – contrade. Już w średniowieczu mieszkańcy Sieny zostali podzieleni na poszczególne regiony – było ich aż 80!. Obecnie ich liczba zmalała do 17. Przynależność do danej contrade nadal traktuje się ze świętością i każdy nowo narodzony sieneńczyk podczas ceremonii chrztu świętego zostaje zawinięty w odpowiednią flagę i staje się tym samym uświęconym członkiem rodzimej „dzielnicy”.

W trakcie wojen z Florencją, sieneńczykom łatwiej było organizować i utrzymywać swoje małe armie, aniżeli zwoływać rycerstwo pod jedną banderą i centralną władzą. W takim układzie dochodziło także do starć pomiędzy wojakami z różnych contrade. Obowiązkiem każdego młodzieńca było i nadal jest kultywowanie tradycji w postaci nauki i gry na bębnie oraz odpowiednim wywijaniu chorągwią. Na filmie widać jak grupki młodych ludzi trenują jedno i drugie. Całkiem zgrabnie im to wychodzi.

Kolejnym wyróżnikiem Sieny i jej mieszkańców jest coroczna organizacja epickiego i zarazem brutalnego wyścigu Patio, a w zasadzie ostrej pogoni jeźdźców na swoich koniach po muszelkowatym w kształcie rynku głównym w mieście. Pojedynek 10 konnych contrade zapiera dech w piersiach u masowo zgromadzonej publiczności! Praktycznie nie ma gdzie wcisnąć palca! Konie pędzą galopem po śliskiej nawierzchni, doprowadzając wszystkich na granicę obłędu! Upadki, złamania i łzy to chleb powszedni w trakcie tych prawiekowych igrzysk, bez których Siena i jej dzielnice nie byłyby już takie same. Zwycięscy otrzymują pięknie haftowaną chorągiew z wizerunkiem Matki Boskiej. Bellissimo! Tymczasem basta! co ja tu będę pisać! – tu trzeba przyjechać i zobaczyć to na własne oczy! ciao ciao!

activity books for kids
Activity Books for Kids – math and english
ubezpieczenia oc auta
ubezpieczenie podróż
ubezpieczenie w podróży z opcją Covidową!
Airbnb
Na Airbnb możesz rezerwować noclegi i atrakcje w ponad 190 krajach. Dołącz, aby zyskać 100 zł zniżki na rezerwację
ubezpieczenie mieszkania

Przeczytaj także inne propozycje Włochy samochodem:

  1. https://www.samochodemnawakacje.pl/watykan-dom-boga-i-2-papiezy/
  2. https://www.samochodemnawakacje.pl/samochodem-do-toskanii-i-jej-fenomen/
  3. https://www.samochodemnawakacje.pl/czy-to-koniec-wenecji/
  4. https://www.samochodemnawakacje.pl/jak-dojechac-na-sardynie/
  5. https://www.samochodemnawakacje.pl/maluchem-na-sycylie/