Podróżowanie samochodem jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów podróżowania w czasach pandemii. Nie stykamy się z innymi osobami, przemieszczamy się w znanym sobie gronie, a także nie musimy czekać na dworcu lub w hali odlotów w obcym środowisku. Najczęściej też nie będziemy niepokojeni na granicach – w tym roku udało mi się spokojnie pojechać do Włoch i z powrotem, mijając kilka granic krajów europejskich bez żadnych większych trudności. Podobnie jest na granicach państw stowarzyszonych z Unią Europejską. Oczywiście, dalsze podróże mogą oznaczać więcej kłopotów, wciąż jednak podróż samochodem wydaje się tym być jednym z najbardziej optymalnych sposobów na przemieszczanie.
O czym należy i warto pamiętać podczas podróżowania autem, a co dla mnie, jako lekarza, jest niezwykle istotne? Najczęściej podstawowym problemem, który może nas dręczyć podczas drogi, jest zmęczenie kierowcy i/lub choroba lokomocyjna. O obu tych tematach piszę w swoim Ebooku „Zdrowie na wakacjach”.
Zachęcam do zapoznania się z nim – pobrania w promocyjnej cenie -20% od SamochodemNaWakacje.pl – https://zdrowienawakacjach.pl/produkt/zdrowie-na-wakacjach-ebook/
UWAGA! Kod rabatowy od nas: J339Z44Q
Choroba lokomocyjna pojawia się, ponieważ błędnik odpowiedzialny za uczucie położenia naszego ciała wariuje w kontakcie ze zmieniającą się za szybami samochodu rzeczywistością. To krótkie wyjaśnienie problemu medycznego, daje od razu szansę na to, aby łatwo sobie poradzić z tą przypadłością. Trzeba „nabrać” nasz umysł, że nie poruszamy się. Dla przykładu, skupiamy wzrok na czymś, co znajduje się bardzo daleko (nie bardzo się zmienia w trakcie podróży), albo na czymś co jest blisko przed nami (np. w obrębie samochodu). Zwracam przy tym uwagę, żeby nie były to zarówno obrazki ruchome (np. ekran laptopa), jak i nieruchome (np. książka, która drga w czasie podróży). Efektem wpatrywania się w tego typu przedmioty jest jedynie zaostrzenie objawów.
Wśród zaleceń, które przekazuję swoim pacjentom jako lekarz rodzinny, zwykle są takie jak:
- unikanie ciężkich posiłków,
- picie rozsądnych ilości chłodnych i niegazowanych płynów,
- skupianie wzroku na odległych obiektach na drodze,
- unikanie oglądania filmów i czytania,
- siadanie z przodu pojazdu,
- siadanie przodem do kierunku jazdy.
Niektórym chorym pomaga także żucie gumy do żucia, rozmowa z innymi osobami będącymi w podróży oraz przerwy. Oczywiście, jako lekarz, czasem zalecam stosowanie leków, ale trzeba pamiętać, że niestety nie są one zbyt skuteczne.
Druga kwestia dotyczy zmęczenia w podróży. Pojawia się ono u kierowcy bardzo szybko – czasem nawet po 30-45 minutach jazdy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wypoczęty kierowca to bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Warto więc dbać o to, aby robić regularne przerwy w trakcie podróży, optymalnie co 1,5 godziny i nie rzadziej niż co 4 godziny. Jedna przerwa powinna trwać około 15 minut, przy czym powinniśmy się starać, aby była ona spędzona w ruchu. Nie jest to zatem czas tylko na kupienie kawy, zatankowanie i posiłek w restauracji. Zdecydowanie powinien być to czas poświęcony w dużym stopniu na ruch, taki jak np. kilkuminutowy spacer w szybszym tempie, aktywność w obrębie górnej połowy ciała, ćwiczenia rozciągowe. Jest to też moment na to, aby wypić dużą ilość płynów.
Wśród istotnych kwestii, które mogą dotyczyć nas w trakcie podróży samochodem, jest również problem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Pisze o nim dużo więcej na swoim blogu.
Pozdrawiam i życzę bezpiecznych wakacji dla Was i Waszych rodzin.
Lek. Aleksander Biesiada
Wkrótce pojawi się na naszych stronach więcej artykułów związanych ze zdrowiem w podróży.
Zobacz także: Samochodem na wakacje.pl | Jak przetrwać długie podróże samochodem? oraz Samochodem na wakacje.pl | Wakacje pod namiotem – jaki ekwipunek zabrać i ile to kosztuje?