fbpx

Zapomniane dziedzictwo Syrii. W wiosce Maaloula wciąż mówią w języku Jezusa

Syria stała się zapomnianą kolebką chrześcijaństwa. Dekada trwającej już wojny domowej odcisnęła mordercze piętno na tym niezwykłym kraju i jego mieszkańcach tworzących osobliwą mieszankę kulturowo — wyznaniową. Muzułmanie i chrześcijanie mieszkali razem od stuleci. Syria była krajem chrześcijańskim, dopiero od VII wieku rozpoczął się jego proces islamizacji przyniesiony przez Arabów, jeszcze za życia proroka Mahometa. Wcześniej na tych ziemiach Bóg powołał proroka Eliasza, a Jezus Chrystus, objawiając się złemu Szawłowi, nawrócił go, budując wyjątkową postać św. Pawła. To on, pomimo że nie był jednym z 12 Apostołów, tworzył wraz ze św. Piotrem filar wspólnoty chrześcijańskiej.

Syryjskie święte miasteczko Maaloula jest wyjątkowym miejscem o nieprzecenionym wkładzie dla podtrzymania i ochrony starożytnego języka aramejskiego, jakim posługiwał się Jezus Chrystus oraz jego Apostołowie. Zapewne nie mieliby dziś problemów ze zrozumieniem się ze współczesnymi mieszkańcami miasta. Maaloula jest także jednym z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie.

Syria Maaloula tutaj nadal mówią w języku aramejskim Jezusa
Maaloula źródło: Wikipedia

Święte miasteczko Maaloula położone jest około 60 km od stolicy kraju Damaszku. Jego nazwa oznacza ciasne przejście przez wąwóz, gdyż miasteczko posiada wzdłuż swojej zabudowy wysokie góry z licznymi szczelinami oraz jaskiniami. Właśnie z nimi związana jest legenda o św. Tekli.

Święta Tekla
Witraż świętej w bazylice – Ars-sur-Formans, Francja. Źródło: Wikipedia

Legenda o św. Tekli

Tekla była dziewczyną wywodzącą się z pogańskiej rodziny, zamieszkującej na południu dzisiejszej Turcji. Spotkawszy na swej drodze św. Pawła, nawróciła się, zostając jego wierną uczennicą. Kiedy prośby jej ojca o zarzucenie tej drogi nie przyniosły żadnych efektów, postanowił pojmać i uwięzić córkę. Tekla na te wieści postanowiła uciec jak najdalej i kontynuować nauczanie św. Pawła. Na wieść o jej występku, rozwścieczony ojciec nasłał rzymskie wojsko na własną córkę i postanowił ją przykładnie ukarać.

Przypomnijmy, że za rządów Nerona chrześcijanie byli zabijani na arenie, padając łupem wygłodniałych lwów. Egzekucje wyglądały jak wyreżyserowane przedstawienia dla licznie zgromadzonych mieszkańców. Kiedy Tekla dotarła do wysokich gór, nie mogąc iść dalej, zaczęła gorliwie modlić się do Boga, prosząc go o ratunek. Wtem skały przed nią zaczęły się rozstępować, tworząc szczelinę, przez którą dziewczyna mogła się przecisnąć i pokonać skalną przeszkodę. W taki sposób dziewczyna uszła z życiem, a dziś w Maalouli znajduje się piękny klasztor nazwany od jej imienia. W nim przechowywane są święte relikwie męczennicy. Tekla została pierwszą męczennicą chrześcijańską.

Syria Maaloula tutaj nadal mówią w języku aramejskim Jezusa
Klasztor św. Tekli zbudowany w grocie źródło: Wikipedia

Maaloula jest otwarta na pielgrzymów

Dziś Maaloula i jej chrześcijańscy mieszkańcy są ponownie otwarci na turystów i pielgrzymów ze świata. Dawniej miasteczko było drugim na świecie miejscem, do którego przybywali pielgrzymi. Niestety, pomimo świętości tego miejsca, w 2013 r. na miasteczko napadli rebelianccy terroryści walczący z siłami rządowymi Syrii. Chcieli wypędzić chrześcijan z ich domów, a tym którzy chcieli pozostać, nakazano przejście na islam. Zginęło wówczas kilkanaście osób, wielu zostało rannych. Wszystkie obiekty sakralne zostały splądrowane, zdemolowane i zniszczone. Najbardziej żal prastarych ikon, które zostały skradzione. Mieszkańcy modlą się do Boga o ich szczęśliwe odzyskanie. Zniszczone budynki zostały zrekonstruowane. Ciekawostką jest fakt podarowanie mieszkańcom dwóch pięknych ikon przez samego Władysława Andersa. Przebywał w miasteczku przez kilka dni, gdzie podreperował stan zdrowia. Ikony także skradziono.

Ikony z Maalouli w Syrii
Ikony z Maalouli w Syrii

W Maaouli znajduje się jeden z najstarszych na świecie ołtarzy, do składania ofiar w postaci zwierząt. Terroryści mocno go uszkodzili, ale został naprawiony. Tak samo stało się z figurą Maryi Matki Bożej. Dziś ponownie spogląda ze skały na dzieci swoje. Oby już nigdy nie była świadkiem ataku na dzieci Boże.

Syria Maaloula tutaj nadal mówią w języku aramejskim Jezusa
Maryja Matka Boża spogląda na Maaloulę

W okolicy miasteczka znajduje się wiele grot, a także wyrzeźbione grobowce. Inną legendą wskazującą na wyjątkowość Maalouli jest grota, z której rzekomo miał unieść się prorok Eliasz w ognistym powozie ciągniętym przez ogniste konie. Prorok Eliasz to wyjątkowa postać na trudne czasy dla kościoła oraz jego wyznawców. Otóż król Salomon wprowadził kult dla wielu bóstw. Pomimo jego mądrości i potęgi, popełnił taki haniebny błąd. Król Achab (władał po ojcu królestwem Izraela) poślubił pogankę Jezabel. Za jej namową nakazał dalsze czczenie bożka Baala. Pan Bóg wysłał wówczas swojego Anioła na spotkanie z Eliaszem. Za jego pośrednictwem nakazał Eliaszowi wizytę na dworze króla Achaba, w celu wpłynięcia na niego i odwołania jego pogańskich praktyk. Eliasz w rozmowie z Achabem poinformował go, że do czasu zmiany jego decyzji i zaniechaniu pogańskich wierzeń, na obszar jego królestwa nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Tak też się stało. Na ponad 3 lata zapanowała susza.

Prorok Eliasz poucza króla Achaba
Prorok Eliasz uprzedza króla Achaba

Po tym okresie Eliasz zwołał mieszkańców na górę Karmel, na niej zorganizował próbę wyłonienia Boga Prawdziwego. Udział w próbie wzięło 460 proroków. Dla każdego bożka postawiono ołtarz ofiarny, na którym miano dokonać złożenia ofiary w postaci zwierzęcia. Warunkiem było zakazanie używania ognia. Eliasz poprosił ludzi o pomoc w odbudowie zniszczonego ołtarza — był on symbolem zepsucia i odejścia ludzi od wiary w Boga Jedynego. Liczni bożkowie stanowili pokusy oraz mamienie dobrami, za którymi ludzie ślepo podążają. W kolejnym etapie próby na górze Karmel, oczekiwano którą ofiarę przyjmie, któryś z wyznawanych bożków Baala. Fałszywi prorocy prześcigali się w okrzykach nawołujących ich bożka do działania. Bez efektów. I wtem z niebios spada ogień na ołtarz Eliasza. Bóg okazał swoją potęgę. Następnie wszyscy fałszywi prorocy giną od niebiańskiego ognia!

Prorok Eliasz na górze Karmel
Prorok Eliasz na górze Karmel

Prorok Eliasz wychował na swojego następcę Elizeusza. Po wypełnieniu własnej misji został uniesiony do nieba na ognistym powozie, z miejsca znajdującego się właśnie w miasteczku Maalouli.

Syria Maaloula tutaj nadal mówią w języku aramejskim Jezusa
Syria Maaloula tutaj nadal mówią w języku aramejskim Jezusa

Miasteczko Maaloula zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 

Liczy ponad 2 tys. lat i tak jak wspominałem wcześniej, pielgrzymi zmierzający do Jerozolimy, odwiedzali grób św. Tekli. Stąd Maaloula stała się drugim na świecie odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym.

Syria Maaloula tutaj nadal mówią w języku aramejskim Jezusa

Jeżeli ktoś z Was chciałby ochotę nauczyć się języka aramejskiego, to w miasteczku działa szkoła ucząca go. Mieszkańcy porozumiewają się tym językiem na co dzień, rozmawiają w nim z dziećmi w domach.

Dla Syryjczyków miasteczko Maaloula jest miernikiem postępu i oknem na przyszłość. Rozwój tego miejsca i jej społeczności będzie rzutować na większość kraju. Dlatego tak ważne jest wspieranie tych ludzi na miejscu. Oni sami muszą naprawić to, co zostało im zepsute i zabrane przez niszczycieli wojny. Dzięki wsparciu finansowemu i datkom z różnych stron świata — również z Polski — udaje się przywracać na miejscu normalne życie. Dla mieszkańców Syrii to bardzo ważne. Kiedy w końcu odbudują swoje domy i będą mieli pracę oraz perspektywy na przyszłość, nie będą musieli tułać się po świecie i mieszkać w obozach dla uchodźców.

Jak pomóc uchodźcom z Syrii w potrzebie?

Możecie pomóc Syryjczykom, wpłacając datek za pośrednictwem strony internetowej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jeśli chcielibyście udać się na pielgrzymkę do Maalouli to musicie skontaktować się z akredytowanym biurem podróży w Syrii – przykładowo z Panią Zena Isam Njoum. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie wizy w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Nie ma możliwości wjazdu do Syrii na własną rękę. Najprościej jest wykupienie lotu do Bejrutu w Libanie i stamtąd busem zorganizowanym przez agencję turystyczną dojeżdżacie do Damaszku.

ubezpieczenie w podróży
Ubezpieczenie w podróży to bardzo ważna rzecz

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)