fbpx

Trogir – Chorwacja samochodem

Trogir to chorwacka perełka architektoniczna, duma środkowej Dalmacji. Piękno trogirskiej starówki doceniło UNESCO, wpisując ją na listę na listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Zapraszam do przechadzki po tym wspaniałym miejscu ☺⛵⚓ 🌴🌞📷🎥

Kościół Św. Dominika jest domem dla kilku aktywnych żółwi! 🙂

Tuż przed mostem łączącym Trogir z wyspą Ciovo znajduje się duży parking (opłata 10 kun za godzinę). Klik kroków dalej mamy do dyspozycji piękną nadmorską promenadę, otoczoną palmami i murami Starego Miasta, które uchodząc za arcydzieło średniowiecznej urbanistyki zostało w 1997 roku wpisane na listę UNESCO. Stare miasto zbudowano na cypelku, który wciśnięty jest pomiędzy lądem a wyspą Ciovo. Będąc w Trogirze należy w pierwszej kolejności przejść się spacerowym tempem wzdłuż bulwaru z palmami, najlepiej przy nabrzeżu, relaksując się turkusem bijącym od Adriatyku, aż do Fortecy Kamerlengo.

Trogir – patio Kościoła Św. Dominika
Fort Kamerlengo
Fort Kamerlengo

Wejście do fortu jest płatne – 25 kun od osoby i poza przejściem po murach i pięknym widokiem na miasto ze swojej wieży nie ma nic do zaoferowania… . Po wyjściu z fortu kierujcie się na prawo i idźcie w cieniu palm aż do wieży Św. Marka, za którą wzdłuż kanału przycumowane są licznie piękne motorówki i mini jachty. Rozkoszując się widokiem dojdziecie do mostku w stylu weneckim, z którego jak na dłoni widać położenie starówki na półwyspie.

Trogir
Most przy wieży Św. Marka
Wieża Św. Marka

Kolejnym punktem obowiązkowym jest przechadzka po wąziutkich uliczkach starego miasta. Tuż za bramą przywita Was surowy kamień używany do budowy i mocno wyślizgana nawierzchnia, na której łatwo się poślizgnąć. Wąskie uliczki tworzą swoisty labirynt, w którym musimy się odnaleźć, jednakże odkrywając różne zakamarki można się fajnie zrelaksować i o to chyba powinno chodzić. W centrum zabytkowej starówki mamy wieżę zegarową, Kościół Św. Wawrzyńca (chyba najwyższa budowla w mieście) oraz Pałac Ćipiko z charakterystycznymi potrójnymi oknami z gotyku i balkonikiem jak z Romea i Julii. Na koniec udaliśmy się do Kościoła Św. Dominika (znajduje się przy deptaku z palmami), w którym czuć wiekową atmosferę. Po obejrzeniu kościoła, koniecznie udajcie się na jego patio, które tonie wręcz w bujnej botanice i posiada spory wybieg dla żółwi! Jest ich co najmniej kilka i w różnorodny sposób reagują na kręcących się turystów (mnie jeden chciał chapnąć, po tym jak przeszkodziłem mu w degustacji lunchu, inne miały parcie na „szkło” kamery). Na patio zgromadzono kilka ciekawych eksponatów z antycznych czasów.

Żólw na patio Kościoła Św. Dominika
Patio Kościoła Św. Dominika
kameralne uliczki starego miasta w Trogirze
palmowy bulwar Trogiru
stare miasto w Trogirze
uliczki starego miasta w Trogirze
uliczki starego miasta w Trogirze
Pałac Cipiko w Trogirze
Kościół Św. Wawrzyńca
Kościół Św. Wawrzyńca

Zobacz także: Samochodem na wakacje.pl | Omiš i Makarska oraz Samochodem na wakacje.pl | Chorwacja samochodem 2021 – trasa – winiety – koszty – noclegi

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)