Trogir to chorwacka perełka architektoniczna, duma środkowej Dalmacji. Piękno trogirskiej starówki doceniło UNESCO, wpisując ją na listę na listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Zapraszam do przechadzki po tym wspaniałym miejscu ☺⛵⚓ 🌴🌞📷🎥
Tuż przed mostem łączącym Trogir z wyspą Ciovo znajduje się duży parking (opłata 10 kun za godzinę). Klik kroków dalej mamy do dyspozycji piękną nadmorską promenadę, otoczoną palmami i murami Starego Miasta, które uchodząc za arcydzieło średniowiecznej urbanistyki zostało w 1997 roku wpisane na listę UNESCO. Stare miasto zbudowano na cypelku, który wciśnięty jest pomiędzy lądem a wyspą Ciovo. Będąc w Trogirze należy w pierwszej kolejności przejść się spacerowym tempem wzdłuż bulwaru z palmami, najlepiej przy nabrzeżu, relaksując się turkusem bijącym od Adriatyku, aż do Fortecy Kamerlengo.
Wejście do fortu jest płatne – 25 kun od osoby i poza przejściem po murach i pięknym widokiem na miasto ze swojej wieży nie ma nic do zaoferowania… . Po wyjściu z fortu kierujcie się na prawo i idźcie w cieniu palm aż do wieży Św. Marka, za którą wzdłuż kanału przycumowane są licznie piękne motorówki i mini jachty. Rozkoszując się widokiem dojdziecie do mostku w stylu weneckim, z którego jak na dłoni widać położenie starówki na półwyspie.
Kolejnym punktem obowiązkowym jest przechadzka po wąziutkich uliczkach starego miasta. Tuż za bramą przywita Was surowy kamień używany do budowy i mocno wyślizgana nawierzchnia, na której łatwo się poślizgnąć. Wąskie uliczki tworzą swoisty labirynt, w którym musimy się odnaleźć, jednakże odkrywając różne zakamarki można się fajnie zrelaksować i o to chyba powinno chodzić. W centrum zabytkowej starówki mamy wieżę zegarową, Kościół Św. Wawrzyńca (chyba najwyższa budowla w mieście) oraz Pałac Ćipiko z charakterystycznymi potrójnymi oknami z gotyku i balkonikiem jak z Romea i Julii. Na koniec udaliśmy się do Kościoła Św. Dominika (znajduje się przy deptaku z palmami), w którym czuć wiekową atmosferę. Po obejrzeniu kościoła, koniecznie udajcie się na jego patio, które tonie wręcz w bujnej botanice i posiada spory wybieg dla żółwi! Jest ich co najmniej kilka i w różnorodny sposób reagują na kręcących się turystów (mnie jeden chciał chapnąć, po tym jak przeszkodziłem mu w degustacji lunchu, inne miały parcie na „szkło” kamery). Na patio zgromadzono kilka ciekawych eksponatów z antycznych czasów.
Zobacz także: Samochodem na wakacje.pl | Omiš i Makarska oraz Samochodem na wakacje.pl | Chorwacja samochodem 2021 – trasa – winiety – koszty – noclegi
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)