fbpx

Z wizytą u Fiedlera

Gdyby ktoś z Was został zapytany na ulicy o twórczość Arkadego Fiedlera, z pewnością wymieniłby historię bohaterskiego Dywizjonu 303. Arkady Fiedler był wybitnym pisarzem i podróżnikiem.

Pierwsza na świecie kopia (1:9) posągu Buddy z doliny Bamjan w Afganistanie – wys. 53m. Posąg został wysadzony przez Talibów w 2001 roku! Posąg Buddy został wykuty w skale ponad 1700 lat temu i został w jedną chwilę unicestwiony przez fanatycznych ludzi…

W swoim bogatym życiorysie zwiedził spory kawałek świata, zorganizował 30 wypraw i podróży, a na ich podstawie napisał 32 bestsellerowe książki!. Po wojnie osiedlił się w Puszczykowie pod Poznaniem, gdzie w 1974 roku otworzył w rodzinnym domu prywatne muzeum podróżnicze.
Przyjechawszy na miejsce zostaliśmy oczarowani dorobkiem muzealnym i z żądzą odkryć ruszyliśmy do jego eksploracji!
Nasza foto-relacja odkryje przed Wami tajemnice muzeum rodziny Fiedlerów. Zapraszamy!

Arkady Fiedler w towarzystwie polskiego asa lotnictwa Witolda Urbanowicza. Stojący tu samolot Hurricane jest repliką w skali 1:1 historycznego myśliwca, na którego kadłubie wyrysowano ostateczny plon Dywizjonu 303 w Bitwie o Anglię.
drewniane laleczki – afrykańskie rękodzieło
posąg Buddy – afgańskiego oryginału już nie ma!
egipski Faraon w pozie Sfinks i energetyczna piramida
replika samolotu Hurricane, na którym sukcesy w zestrzeleniu wroga odnosili nasi lotnicy Dywizjonu 303 — w miejscu: Muzeum Arkadego Fiedlera
oblatywacz szos, którym podróżujemy
uwaga! wchodzisz na terytorium Indian! miej się na baczności!
Wigwam – przenośny namiot Indian
Aztecki Indianin
Tajemniczy Moai z Wyspy Wielkanocnej w towarzystwie Wężowej Pani. COATLICUE – Pani w wężowej spódnicy ucieleśniająca ziemię. Bogini życia i śmierci Azteków. Naszyjnik z ludzkich serc i dłoni oraz czaszka wskazywały na konieczność ofiar, które czyniły jej ciało płodnym. Spódnica upleciona z grzechotników była symbolem odradzania się ziemi.
Faraon w pozie Sfinksa
Afryka Kazimierza Nowaka – podróżnika, który w latach 1931-36 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem, pokonując 40 tysięcy kilometrów pieszo, rowerem, konno, czółnem oraz na grzbiecie wielbłąda. Prawdziwy kozak!
kontynent afrykański z mapą samotnej podróży rowerem Kazimierza Nowaka.
przepiękny skuter polskiej produkcji OSA. Polska niegdyś była potęgą w konstruowaniu i produkcji motocykli oraz motorowerów. Dziś to tylko historia.
indiańska symbolika – piękne rzemiosło Azteków przeniesione do Puszczykowa
Symboliczne wyobrażenie boga Quetzalcoatla, który wg mitu przybył do Meksyku pod postacią białego męża, obdarzył Indian kulturą, po czym pożeglował na wschód, zapowiedziawszy swój powrót. Władca Azteków Montezuma wziął nadciągających Hiszpanów za wysłanników boga i sparaliżowany strachem nie potrafił się obronić…
Ołtarz Chac – Mool w kształcie półleżącego człowieka z ofiarnym naczyniem na brzuchu, gdzie składano jeszcze bijące serca ofiar.
Groteska w rzeźbie afrykańskiej
afrykańskie maski – Afrykanie wierzyli, że maski są siedliskiem duchów. Samo założenie maski pozwalało wcielić się w określonego ducha i umożliwiało człowiekowi kontakt ze światem nadprzyrodzonym.
afrykańskie rzemiosło.
Pamiątki przywiezione z podróży po bezdrożach Kanady.
Afrykanie wierzyli, że maski są siedliskiem duchów. Samo założenie maski pozwalało wcielić się w określonego ducha i umożliwiało człowiekowi kontakt ze światem nadprzyrodzonym.
stare fotografie z podróży Arkadego Fiedlera.
Indiańskie mokasyny z Kanady
eksponaty z życia codziennego Indian
legitymacje prasowe Arkadego Fiedlera
książki napisane przez Arkadego Fiedlera przypisane konkretnemu miejscu na globie. — w miejscu: Muzeum Arkadego Fiedlera
… Świat mnie wabił …
Tajemniczy Moai z Wyspy Wielkanocnej. Cywilizacja zniknęła w wyniku bratobójczej wojny…
Kamienny wojownik z cywilizacji Tolteków w Meksyku. Było ich czterech, podpierali dach świątyni Quetzalcoatla, tajemniczego białego boga Indian meksykańskich. Świątynia stała na szczycie piramidy w Tuli, stolicy Tolteków. Piramida potęgowała kosmiczną energią. Dotknijcie wojownika, a przekaże Wam część dobroczynnej energii.
preryjny Indiański Wódz – Szalony Koń
Siedzący Byk to największy po Szalonym Koniu wódz Indian preryjnych XIX wieku. Od Amerykanów żądał uznania praw Indian do godnego życia. Zamordowany w rezerwacie Standing Rock w 1890 roku.
wejście do komnat ze świata Azteków
Świat Azteków
Świat Azteków
Konkwistadorzy…. doprowadzili do upadku cywilizacji Azteków
odkrywcy „Nowego Świata”
wejście do azteckiej komnaty ze skarbami
wnętrze azteckiej piramidy
zgromadzone azteckie skarby
konkwistador spogląda w stronę kultury Indian


#muzeumfiedler #puszczykowo #wielkopolska #samochodemnawakacje

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)