Rejs po Odrze – Przygoda – Wspomnienia
Rejsy po Odrze
Dla singli, dla par, dla rodzin. Każdy ma okazję odkrycia w sobie Kapitana Nemo i dlatego gorąco zachęcamy Was do przyjazdu do Nowej Soli – lubuskiego miasta portowego. Nasza wodna przygoda realizowała się od jakiś 2 lat, głównie z powodu psikusa jakiego płatała naszym planom pogoda. Za pierwszym razem padało, za drugim trwała susza i utrzymywał się niski stan wody, za trzecim nie było już rejsów… . W końcu jednak się udało i znaleźliśmy się na pokładzie pasażerskiej Laguny.
Odra dla turystów z dostawą do portu!
Ahoj przygodo! Wyruszcie wraz z nami w rejs pasażerską Laguną po Odrze – z portu w Nowej Soli.
Statek pasażerski „Laguna” przycumowany jest w porcie Nowa Sól – w rekreacyjnej części miasta – naprzeciwko Parku Krasnala. Dla przyjezdnych przygotowano duży i bezpłatny parking, z którego poprowadzono malowniczą aleję spacerową wzdłuż Odry. Deptak łączy się z dużą żelazną kładką przerzuconą nad wejściem do portu. Kładka ma kształt banana i jest dość stroma, więc przygotujcie się na małą wspinaczkę, którą zrekompensuje Wam wspaniały widok na port, nabrzeże oraz płynącą szeroko rzekę. Widok bajka!
Odra od zarania dziejów wykorzystywana była głównie do celów transportowych oraz rolniczych. Na licznych barkach wożono ludzi, zwierzęta oraz towary. To doskonała forma alternatywnego transportu. Jej znaczenie jednak straciło na wartości w latach ’90-tych, kiedy rozpoczął się rozwój transportu kołowego, a rzeczny i kolejowy źle zarządzany upadał z biegiem czasu. Obecnie wrócono do tematu wykorzystania walorów rzeki dla celów transportowych i edukacyjnych. Cieszy nas to i trzymamy mocno kciuki za rozwój wszelkich projektów z tym związanych. Jednym z nich są właśnie rejsy przyrodniczo-edukacyjne statkiem Laguna oraz Zefir.
Rejs „Laguną” trwał około 1 godziny i przy pięknej słonecznej pogodzie zapewnia osobliwe doznania. Dociera do portów w Głogowie, Bytomiu Odrzańskim, Nowej Soli oraz Cigacicach. Zefir natomiast pływa do Kostrzyna nad Odrą, Słubic, Krosna Odrzańskiego oraz niemieckich Frankfurtu n/O i Eisenhuttenstadtu.
Do dyspozycji pasażerów są dwa pokłady – górny i dolny. Ten pierwszy jest odkryty i przy ładnej pogodzie świetnie obserwuje się życie i roślinność dziejące się wzdłuż rzeki. Na dole znajduje się bar ze stolikami i centrum dowodzenia statkiem. Warto uciąć sobie pogawędkę z Panem Kapitanem i podpytać o szczegóły techniczne jednostki oraz tajniki żeglugi. A nuż odkryjesz w sobie miłość do tego prastarego rzemiosła!
Będąc na pokładzie statku otrzymaliśmy od Pani Bosman niewielką książeczkę o frapującym tytule „Lubuski Paszport Turystyczny – Zielone Grona”. Akcja ma na celu wpieranie lokalnej turystyki, dlatego też przystąpiło do niej aż 24 partnerów! (jednym z nich jest partner Rejsy po Odrze). Lubuski paszport to połączenie karty rabatowej, przewodnika w wersji mini oraz karty klubowicza. Jego formuła zachęca do odwiedzenia ciekawych miejsc w lubuskim i zdobyciu pamiątkowych pieczątek oraz zniżek i ofert specjalnych. Dla wytrwałych przygotowano atrakcyjne nagrody! Dla nas to bombowy pomysł i mocno go wspieramy!
Zachęcamy zatem każdego miłośnika wody oraz przyrody do spędzenia wolnego czasu na pokładzie „Laguny” i/lub „Zefira” oraz delektowania się otaczającym pięknem natury i wsłuchiwaniem się w stukot pracującego diesla, jak i fal odbijających się od kadłuba jednostki. Ahoj przygodo! ahoj żeglugo! #lubuskienawakacje #samochodemnawakacje
Przeczytaj także o innych atrakcjach lubuskiego: