fbpx

Chorwacja samochodem 2024 – trasa – winiety – koszty – noclegi

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży naszych rodaków. Ten kraj od zawsze uchodził za światłą gwiazdę europejskiej turystyki, oferując przyjezdnym wspaniałe plaże, ciepłe morze i piękną pogodę. Bałkański temperament jego mieszkańców połączony z ognistą rakiją gwarantuje turystom szampańską zabawę do białego rana.

Chorwacja samochodem – górskie trasy są bardzo wymagające i należy pokonywać je z dużą rozwagą i ostrożnością! (widok na wyspę Pag)

Najlepszym sposobem na poznanie Chorwacji jest objechanie jej własnym samochodem oraz noclegi u lokalnych gospodarzy oferujących pokoje. Gdybyście planowali spontaniczne poszukiwania noclegu na miejscu, to szukajcie domostw z wywieszonymi tabliczkami sobe / rooms / zimmer. Możecie także skorzystać z oferty dostępnej na portalach rezerwacyjnych np:. noclegi booking.com

Podróżując po Chorwacji samochodem będziecie podziwiać wspaniałe widoki – uważajcie na drogę, bo chwila nieuwagi może się źle skończyć! Jak chcecie zrobić zdjęcia to zatrzymajcie się na najbliższym MOPie lub poproście o to współpasażera.
Ubezpieczenie OC samochodu

JAK DOJECHAĆ SAMOCHODEM DO CHORWACJI?

Najbardziej popularne wśród naszych rodaków są kierunki do Dalmacji i na Istrię. Istria jest bliższym kierunkiem, jednak na początek rekomendujemy Dalmację i miejscowości położone aż do Dubrownika włącznie. Kiedy zwiedzicie tę część Chorwacji, wówczas namawiamy na Istrię, którą możecie połączyć z wypadami do Wenecji i Słowenii. Szczegółowiej opiszemy to w dalszej części.

chorwackie drogowskazy

RUSZAMY z Dolnego Śląska do Dalmacji

W jaki sposób zaplanować poszczególne etapy podróży i przygotować samochód do podróży znajdziecie tutaj:

 1. JAK ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ SAMOCHODEM DO CHORWACJI?
 2. JAK PRZYGOTOWAĆ SAMOCHÓD DO PODRÓŻY?
 3. WAKACJE POD NAMIOTEM na kempingu – jaki sprzęt posiadać i ile kosztuje?

Podróż rozpoczynamy tradycyjnie o trzeciej nad ranem, co pozwala nam złapać kilka godzin snu, wypić mocną kawę i zjeść przed wyjściem treściwą kanapkę. Lubię też wciągnąć coś słodkiego np. batona lub czekoladowe ciacho. Spadek cukru nie jest wskazany przy intensywnym wysiłku psychofizycznym. Samochód czeka spakowany i poza plecakiem z prowiantem oraz dokumentami nic więcej nie zabieramy. Ruszamy w kierunku przejścia granicznego z Czechami w Boboszowie. Przed samą granicą znajduje się stacja, na której warto zatankować zbiornik do pełna, uzupełnić paliwo.

Winiety z literką D oznaczają 10 dni ważności w Czechach, natomiast te z literą B są austriackie.

Winiety w Czechach

Podróżując po czeskich autostradach i drogach szybkiego ruchu należy posiadać wykupioną winietę. Do wyboru mamy nowość! 1-dniową, 10-dniową, miesięczną lub roczną. Ceny winiet uzależnione są od okresu ważności oraz rodzaju używanego paliwa. Sprzedaż elektronicznej winiety autostradowej na stronie: Elektroniczna winieta autostradowa – eDalnice

źródło: eDalnice.cz / WSZYSTKIE rodzaje winiet będą dostępne w sprzedaży z 30‑DNIOWYM WYPRZEDZENIEM.

W całych Czechach obowiązuje jazda na włączonych światłach dziennych lub mijania przez 24h – tak samo jak w Polsce. Odradzamy szarżowania z nadmierną prędkością, gdyż czeska policja solidnie nagradza za takie wyczyny – czasami aż za solidnie! Mandaty są bardzo dotkliwe i płatne na miejscu u funkcjonariuszy, więc nie zepsujcie sobie wakacji już na wstępie! Po dojechaniu do Brna kierujcie się na granicę z Austrią i jej stolicę, Wiedeń. W okresie pomiędzy 1 listopada a 31 marca występuje obowiązek jazdy na oponach zimowych.

Aktualna wysokość opłat za winiety w Czechach: tutaj

Wykaz autostrad w Czechach: tutaj

Winiety w Austrii

Spaliśmy tu kiedyś na fajnym i niedrogim kempingu – Neue Donau, obok którego znajduje się stacja metra Donaustadtbrücke (900m) oraz parking P+R. Gdybyście chcieli zostać tu na nocleg i rano pojechać dalej to polecamy. Przy okazji dojeżdżając metrem możecie zwiedzić pałac i ogrody cesarzowej Sisi.

UWAGA ważne! winietkę austriacką kupcie przez internet: Sklep internetowy ASFINAG

Dostępne są 1-dniowe (8,60 euro), 10-dniowe (11,50 euro), 2-miesieczne (28,90 euro) oraz roczne (96,40 euro).

Z zakupionych opłat drogowych można korzystać natychmiast. (wyjątki: winieta 2-miesięczna i winieta roczna w przypadku zakupu online jako konsument są ważne dopiero od 18 dnia).

ubezpieczenie w podróży
Jedziesz do Chorwacji? Koniecznie wykup ubezpieczenie w podróży!

W terminie od 1 listopada do 15 kwietnia istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych dla wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, jeśli na drodze występuje śnieg, błoto pośniegowe lub lód.

Winiety Słowenia

Z Wiednia kierujcie się na miasto Graz / słoweński Maribor. Słowenia to niewielki kraj unijny liczący raptem 2 mln z kawałkiem mieszkańców. Wyglądem nawiązuje do Austrii i nie czuć w niej bałkańskiej duszy… . Jest natomiast czysto, ładnie i w stylu „ordnung”. „Mały ale wariat” – tak przyjęło się mówić na coś niedużego z dużymi możliwościami. Słowenia jest mała, ale cena winiety na jej krótką autostradę to jakaś abstrakcja! W tym roku przejazd raptem 60-kilku km kosztuje 16 euro/tydzień lub 32 euro/miesiąc.

E-winietę kupicie przez internet na oficjalnej stronie: evinjeta

Aktualne ceny winiet na Słowenii – tutaj

Mapa drogowa Słowenii – tutaj

Jeżeli dysponujecie zapasem czasu to zachęcamy do zrobienia pauzy noclegowej w najstarszym mieście na Słowenii – Ptuj nad rzeką Drawą. Charakteryzuje się zwartą zabudową i potokiem czerwonych dachów wyłożonych ceglaną dachówką. Polecamy fajny nocleg przy centrum, z którego spacerkiem dojdziecie na Zamek Ptuj, z którego rozciąga się z góry wspaniała panorama na całe miasto!

Link do noclegu w Ptuj: polecamy ten nocleg

Jeżeli macie nadto czasu to warto rozważyć opcję ominięcia płatnego odcinka słoweńskiej autostrady – zyskacie wówczas 32 euro (ma to sens przy wakacjach w Chorwacji powyżej tygodnia). Będąc jeszcze po stronie austriackiej ustawcie w nawigacji opcję ominięcia płatnych dróg.

W terminie od 15 listopada do 15 marca istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych.

W Chorwacji nie ma winiet, za przejechany odcinek autostrady płaci się na bramkach

Autostrady w Chorwacji

W Chorwacji za autostrady płaci się na bramkach, za konkretnie przejechany odcinek drogi. Nie ma jeszcze uruchomionego systemu winietowego. Wjeżdżając na autostradę pobiera się bilet z automatu na bramce i oddaje go pracownikowi bramki przy docelowym wyjeździe. Płatność w euro, kartą płatniczą lub chorwackim ETC (elektroniczny pobór opłat drogowych z fajnym rabatem).

Najbardziej popularny jest szlak drogowy przez Zagrzeb – wjazd autostradowy Zagreb (Lučko) A1.

źródło: www.tolls.eu/croatia

W terminie od 15 listopada do 15 kwietnia istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych – jeśli nawierzchnia pokryta jest śniegiem lub lodem. W terminie od 1 listopada do 31 marca w Chorwacji należy jeździć z włączonymi światłami do jazdy dziennej lub światłami mijania.

WJAZD DO CHORWACJI OD STRONY WĘGIER opisaliśmy tutaj

Cennik opłat za przejazdy chorwackimi autostradami: tutaj

Informacja o stanie autostrad w Chorwacji: tutaj

Od 1 stycznia 2023 roku, Chorwacja weszła do strefy Schengen, co wiąże się ze swobodnym podróżowaniem bez kontroli na granicach wewnętrznych. Kolejną ważną informacją jest fakt przyjęcia przez Chorwację waluty w postaci EURO.

Nasza propozycja noclegu tranzytowego to Park Narodowy Plitvickich Jezior – nasz nocleg

Jeziora Plitwickie – Chorwacja samochodem – tani nocleg

Chorwacką autostradą A1 zwaną Adriatycką dojedziecie z Zagrzebia aż do Dubrownika. Z miejsc, które naszym zdaniem i zapewne wielu miłośników Dalmacji należałoby odwiedzić to wyspa Pag, Zadar, Makarska, Szybenik, Split, Omiś, Riwiera Makarska oraz legendarny Dubrownik. Czasami przy odrobinie czasu warto zjechać z autostrady i udać się na przejażdżkę bocznymi drogami o malowniczym wyrazie.

Poczytajcie także o wymienionych miejscowościach w Chorwacji: TROGIR, Omiš i Makarska oraz Split

Trogir
Trogir Chorwacja
Omis Makarska
Omiš jest ciekawą miejscowością, w której Adriatyk łączy się z rzeką Cetiną, która z kolei wlewa się w górskie pasmo Mosor, tworząc wyjątkowo urodziwy kanion.

Podróżując po Chorwacji – w zależności gdzie się udacie – możecie skorzystać z bogatej oferty promów dla ludzi i samochodów. Państwowym przewoźnikiem jest Jadrolinija – tutaj znajdziecie połączenia jakie oferują wraz z cenami

Zarezerwuj dowolny prom już teraz – bez wychodzenia z domu

Przejazd do Dubrownika przez Bośnię i Hercegowinę?

Czy jadąc do Dubrownika potrzebuję paszport i zieloną kartę?

Jadąc do Dubrownika możecie skorzystać z dwóch opcji przejazdu. Pierwszy wiedzie przez kilkukilometrowy odcinek drogi prowadzący przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Ten równie wspaniały kraj nie należy jeszcze do grona państw Unii Europejskiej ani układu Schengen, jednakże obywatele polscy mogą przekraczać jego granice okazując jedynie dowód osobisty. Wjeżdżając samochodem na terytorium BiH nie musicie posiadać „zielonej karty”. Dawniej musieliśmy ją okazywać na co drugim wjeździe do BiH. W nadmorskiej miejscowości Neum warto zatrzymać się na jedzenie i zatankowanie auta – jest ciut taniej niż w Chorwacji.

Pelješac bridge – Most Pelješac – Croatia fot. Ponor / Wikipedia

Drugą opcją przejazdu do Dubrownika jest ominięcie terytorium BiH i przejazd przez oddanym do użytku w ubiegłym roku moście Pelješac, który łączy półwysep o tej samej nazwie z Dubrownikiem i pozostałą częścią Chorwacji. Most Pelješac jest mostem wieloprzęsłowym o długości 2,4 km, szerokości 21 m i wysokości 55 m. Wytrzymuje podmuchy wiatru o prędkości 180 km/h. Wymiary mostu zostały uzgodnione ze stroną Bośni i Hercegowiny, tak aby pod mostem została otwarta droga wodna dla dużych statków wycieczkowych w kierunku miasta Neum (BiH).
Projekt mostu obejmuje drogę czteropasmową i skraca czas podróży z godziny do 20 minut.

NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE OC dla Twojego samochodu! Sprawdź to!

W jakich krajach wymagana jest „Zielona karta”?

Zielona karta jest konieczna w: Albanii, Azerbejdżanie, Iranie, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Tunezji, Turcji oraz na Ukrainie.

Skąd wziąć „Zieloną kartę”?

Zawierając obowiązkowe ubezpieczenie OC poproście o wystawienie takiej karty. W większości przypadków otrzymacie ją bezpłatnie, jeśli nie to będziecie musieli uiścić drobną opłatę za jej wydanie. Jeśli posiadacie już ubezpieczenie a chcecie wyrobić dodatkowo zieloną kartę, wówczas zgłoście się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o wystawienie dokumentu – możecie kontaktować się emailowo lub telefonicznie. Nie powinno być z tym żadnego problemu.

Ciekawostka – jeżdżąc po części BiH zamieszkałej przez Serbów możecie natrafić na drogowskazy pisane w cyrylicy, aczkolwiek te nowe są już w dwóch alfabetach.

Bośnia i Hercegowina – na obszarze zamieszkanym przez Serbów występuje pisownia w dwóch alfabetach

Najpiękniejsze miejsca Bośni i Hercegowiny opisaliśmy tutaj:

 1. Wodospady w Kravicy
 2. Sarajewo
 3. Medziugorie Maryi
 4. Mostar
 5. Tunel nadziei w Sarajewie

Trasa z Polski na chorwacką Istrię – nasza propozycja

Jeżeli chodzi o trasę przejazdu z Polski na chorwacką Istrię to w zasadzie do słoweńskiego Mariboru przebiega identycznie jak do Dalmacji. Wjeżdżając do Słowenii obieracie kierunek na stolicę Lublanę, Triest i dalej w dół np: do Puli. Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić po drodze to wspaniała jaskinia Postojnska jama – zobaczcie jak wygląda

Istria jest świetnym miejscem do poznania północnej części Chorwacji, wycieczek na Słowenię i wycieczkę do Wenecji. My mieszkaliśmy w małej miejscowości nadmorskiej Rabac i byliśmy bardzo zadowoleni.

Wyposażenie samochodu jadąc do Chorwacji?

Podróżując po Europie i nie tylko zawsze zabieramy ze sobą podstawowe rzeczy, które będą przydatne na trasie i mogą być wymagane w krajach przez które przejeżdżamy. Oto ich lista:

 1. sprawna gaśnica najlepiej z manometrem
 2. apteczka norma eu din 13164
 3. kamizelki odblaskowe dla każdego z pasażerów en 471
 4. atestowany fotelik dla przewożonych dzieci
 5. zestaw zapasowych żarówek i bezpieczników z danego auta
 6. trójkąt ostrzegawczy
 7. koło zapasowe, klucz do śrub i podnośnik typu żaba
 8. walizka z podstawowymi narzędziami
 9. mocna taśma klejąca
 10. zapasowe kluczyki
 11. zapasowy telefon z mapami offline + aplikacją odyseusz
 12. numery telefonów alarmowych i placówek dyplomatycznych PL
 13. ubezpieczenie assistance PZM + aplikacja assistance PZM
 14. chusteczki nawilżane do wycierania rąk i twarzy
 15. zapas wody pitnej + coś słodkiego gdyby spadł poziom cukru
 16. 1 litr płynu do chłodnicy i 1 litr oleju do silnika na dolewkę – do spryskiwaczy można dolać wodę mineralną lub z kranu
 17. alkomat i lista dopuszczalnych norm alko w danym kraju
 18. sprawdzam czy w danym kraju należy jeździć na włączonych światłach mijania przez 24h
 19. przewodniki po krajach do których jadę – najtańsze są tutaj
 20. PAMIĘTAJ ZAWSZE O UBEZPIECZENIU MEDYCZNYM DLA SIEBIE I CAŁEJ RODZINY! Poniżej znajdziesz najlepsze ubezpieczenie – sprawdź to!

Przed podróżą sprawdźcie czy w przejeżdżanym kraju nie ma np: zakazu lub ograniczeń w używaniu CB Radia, wideorejestratorów czy map online pokazujących fotoradary. Może się zdarzyć, że za którymś razem natraficie na nadgorliwego stróża prawa i szkoda szarpać nerwy oraz portfel.

Aktualne ceny paliw w Europie: sprawdź tutaj

Dopuszczalne stężenia alkoholu w krajach UE sprawdź tutaj

posiłek w trasie
UWAGA MINY!
Kempingi Adriatykiem
chorwacja samochodem
Koszulki samochody klasyczne
Kultowe koszulki dla Ciebie

winiety polska chorwacja gdzie spac po drodze do chorwacji chorwacja autostrada chorwacja polska ile km ile kosztuje winieta na chorwacje

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)