fbpx

Chorwacja samochodem 2021 – trasa – winiety – koszty – noclegi

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży naszych rodaków. Ten niewielki kraj w kształcie banana od zawsze uchodził za światłą gwiazdę europejskiej turystyki, oferując przyjezdnym wspaniałe plaże, ciepłe morze i piękną pogodę. Jugosłowiański temperament jego mieszkańców, połączony z ognistą rakiją, gwarantuje turystom szampańską zabawę do białego rana.

Chorwacja samochodem – górskie trasy są bardzo wymagające i należy pokonywać je z dużą rozwagą i ostrożnością! (widok na wyspę Pag)

Najlepszym sposobem na poznanie Chorwacji jest objechanie jej własnym samochodem oraz noclegi u lokalnych gospodarzy, oferujących pokoje – gdybyście planowali spontaniczne poszukiwania noclegu na miejscu to szukajcie domostw z wywieszonymi tabliczkami sobe / rooms / zimmer. W sezonie letnim nie polecamy tej formy z uwagi na bardzo duże obłożenie turystyczne i wysokie ceny pokoi. Wynajmujący widząc duży popyt windują ceny do góry, a po co macie przepłacać. Druga kwestia to strata czasu na bieganie zmęczonym po podróży, często w upale i pukanie od drzwi do drzwi, pytając o wolne lokum… Lista noclegów dostępna jest tutaj (+100 zł zniżki od nas na pierwszy nocleg airbnb): noclegi airbnb a także noclegi na Bookingu: noclegi booking.com

Podróżując po Chorwacji samochodem będziecie podziwiać wspaniałe widoki – uważajcie na drogę, bo chwila nieuwagi może się źle skończyć! Jak chcecie zrobić zdjęcia to zatrzymajcie się na najbliższym MOPie lub poproście o to współpasażera.

JAK DOJECHAĆ SAMOCHODEM DO CHORWACJI?

Najbardziej popularne wśród naszych rodaków są kierunki do Dalmacji i na Istrię. Istria jest bliższym kierunkiem, jednak na początek rekomendujemy Dalmację i miejscowości położone aż do Dubrownika włącznie. Kiedy zwiedzicie tę część Chorwacji, wówczas namawiamy na Istrię, którą możecie połączyć z wypadami do Wenecji i Słowenię. Szczegółowiej opiszemy to w dalszej części.

chorwackie drogowskazy

Wakacje w Chorwacji 2020 – kiedy możemy jechać? co nas czeka na granicach? co robić kiedy pojawi się gorączka i suchy kaszel? – kliknij

RUSZAMY zDolnego Śląska do Dalmacji

W jaki sposób zaplanować poszczególne etapy podróży i przygotować samochód do podróży znajdziecie tutaj:

 1. JAK ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ SAMOCHODEM DO CHORWACJI?
 2. JAK PRZYGOTOWAĆ SAMOCHÓD DO PODRÓŻY?
 3. WAKACJE POD NAMIOTEM na kempingu – jaki sprzęt posiadać i ile kosztuje?

Podróż rozpoczynamy tradycyjnie o 3 nad ranem, co pozwala nam złapać kilka godzin snu, wypić mocną kawę i zjeść przed wyjściem treściwą kanapkę. Lubię też wciągnąć coś słodkiego np.: batona lub czekoladowe ciacho. Spadek cukru nie jest wskazany przy intensywnym wysiłku psychofizycznym. Samochód czeka spakowany i poza plecakiem z prowiantem oraz dokumentami nic więcej nie zabieramy. Ruszamy w kierunku przejścia granicznego z Czechami w Boboszowie. Przed samą granicą znajduje się stacja Orlenu, na której warto zatankować zbiornik do pełna – uzupełnić paliwo skonsumowane od wyjazdu z domu.

Winiety z literką D oznaczają 10 dni ważności w Czechach, natomiast te z literą B są austriackie.

Winieta w Czechach

Po czeskiej stronie pamiętajcie o wykupieniu winiety na autostrady i drogi szybkiego ruchu – do wyboru mamy 10-dniową, miesięczną lub roczną. Przy dwutygodniowym wypadzie najbardziej kalkuluje się zakup miesięcznej za 440 koron, co w przeliczeniu na polskie daje kwotę około 70 zł (w zależności od kursu waluty). 10-dniowa kosztuje 310 koron, a roczna 1500Kč. Winiety elektroniczne wejdą w życie od stycznia 2021 roku. Uwaga! zakupioną winietę naklejacie na przednią szybę. Na pozostałej części naklejki wpisujecie nr rejestracyjny samochodu i chowacie ją w dostępnym miejscu, tak aby się nie zagubiła i była do okazania w razie kontroli drogowej. Zachowajcie także paragon zakupowy. Odradzamy kupna winiety w Polsce z powodu doliczenia dodatkowej marży i uniknięciu zakupu fałszywki.

NOWOŚĆ 2021! Ruszyła sprzedaż elektronicznej winiety autostradowej na stronie: Elektroniczna winieta autostradowa – eDalnice

W całych Czechach obowiązuje jazda na włączonych światłach dziennych lub mijania przez 24h – tak samo jak w Polsce. Odradzamy szarżowania z nadmierną prędkością, gdyż czeska policja solidnie nagradza za takie wyczyny – czasami aż za solidnie! Mandaty są bardzo dotkliwe i płatne na miejscu u funkcjonariuszy, więc nie zepsujcie sobie wakacji już na wstępie! Po dojechaniu do Brna, kierujcie się na granicę z Austrią i jej stolicę Wiedeń.

Aktualna wysokość opłat za winiety w Czechach: tutaj

Wykaz autostrad w Czechach: tutaj

Winieta w Austrii

Spaliśmy tu kiedyś na fajnym i niedrogim kempingu – Neue Donau, obok którego znajduje się stacja metra Donaustadtbrücke (900m) oraz parking P+R. Gdybyście chcieli zostać tu na nocleg i rano pojechać dalej to polecamy. Przy okazji dojeżdżając metrem możecie zwiedzić pałac i ogrody cesarzowej Sisi.

UWAGA ważne! winietkę austriacką kupcie przez internet: Sklep internetowy ASFINAG

Dostępne są 10-dniowe (9,50 euro), 2-miesieczne (27,80 euro) oraz roczne (92,50 euro).

Ponieważ zakup przez internet umożliwia kupującemu prawo odstąpienia od zakupu online w ciągu 14 dni. Nie dotyczy to firm! Dlatego też musicie kupić winietkę co najmniej 18 dni wcześniej – czyli jako konsument nie możesz korzystać z cyfrowej winiety za przejazd autostradami bezpośrednio po jej zakupie – a najwcześniej 18 dni po zakupie.

Winieta Słowenia

Z Wiednia kierujcie się na miasto Graz / słoweński Maribor. Słowenia to niewielki kraj unijny liczący raptem 2 mln z kawałkiem mieszkańców. Wyglądem nawiązuje do Austrii i nie czuć w niej bałkańskiej duszy… . Jest natomiast czysto, ładnie i „ordnung”. „Mały ale wariat” – tak przyjęło się mówić na coś niedużego z dużymi możliwościami. Słowenia jest mała, ale cena winiety na jej krótką autostradę to jakaś abstrakcja! W tym roku przejazd raptem 60-kilku km kosztuje 15 euro/tydzień lub 30 euro/miesiąc. Do roku 2008 królowały tylko winiety miesięczne za 35 euro!. W tej sprawie interweniowała nawet UE i nakazała Słowenii wprowadzenia innych wariantów.

Stąd do oferty wprowadzono 7-dniowe, które tak naprawdę nic nie wnoszą, bo przecież jadąc na „chorwackie” wakacje nie wrócimy w ciągu tygodnia…Tak więc chcąc przejechać ten krótki odcinek musicie kupić winietę miesięczną za 30 euro. W tym roku Słowenia nie wprowadziła e-winiet, a naklejki kupcie najlepiej na pierwszej napotkanej stacji benzynowej.

Aktualne ceny winiet na Słowenii – tutaj

Mapa drogowa Słowenii – tutaj

Jeżeli dysponujecie zapasem czasu to zachęcamy do zrobienia pauzy noclegowej w najstarszym mieście na Słowenii – Ptuj nad rzeką Drawą. Charakteryzuje się zwartą zabudową i potokiem czerwonych dachów wyłożonych ceglaną dachówką. Polecamy fajny nocleg przy centrum, z którego spacerkiem dojdziecie na Zamek Ptuj, z którego rozciąga się z góry wspaniała panorama na całe miasto!

Link do noclegu w Ptuj: polecamy ten nocleg

Jeżeli macie nadto czasu to warto rozważyć opcję ominięcia płatnego odcinka słoweńskiej autostrady – zyskacie wówczas 30 euro. Będąc jeszcze po stronie austriackiej ustawcie w nawigacji opcję ominięcia płatnych dróg.

W Chorwacji nie ma winiet, za przejechany odcinek autostrady płaci się na bramkach tak jak w Polsce.

Autostrady w Chorwacji

W Chorwacji za autostrady płaci się na bramkach, za konkretnie przejechany odcinek drogi, tak jak w Polsce. Nie ma systemu winietowego. Wjeżdżając na autostradę pobiera się bilet z automatu na bramce i oddaje go pracownikowi bramki przy docelowym wyjeździe. Najbardziej popularny jest szlak drogowy przez Zagrzeb – wjazd autostradowy Zagreb (Lučko) A1.

WJAZD DO CHORWACJI OD STRONY WĘGIER opisaliśmy tutaj

Cennik opłat za przejazdy chorwackimi autostradami: tutaj

Informacja o stanie autostrad w Chorwacji: tutaj

Ważne! Chorwacja nie weszła jeszcze do strefy Schengen, co wiąże się z kontrolą graniczną. W praktyce wygląda to w ten sposób, że samochody z unijnymi tablicami posiadają wydzielony pas, a pasażerowie okazują dokumenty – dowód osobisty lub paszport. Przy wyjeździe z Chorwacji słoweński pogranicznik nakazywał dalszą jazdę bez zatrzymywania się na podstawie unijnych tablic rejestracyjnych.

Nasza propozycja noclegu tranzytowego to Park Narodowy Plitvickich Jezior – nasz nocleg

Jeziora Plitwickie – Chorwacja samochodem – tani nocleg

Chorwacką autostradą A1 zwaną Adriatycką dojedziecie z Zagrzebia aż do Dubrownika. Z miejsc, które naszym zdaniem i zapewne wielu miłośników Dalmacji należałoby odwiedzić to wyspa Pag, Zadar, Makarska, Szybenik, Split, Omiś, Riwiera Makarska oraz legendarny Dubrownik. Czasami przy odrobinie czasu warto zjechać z autostrad i udać się na przejażdżkę bocznymi drogami o malowniczym wyrazie.

Poczytajcie także o wymienionych miejscowościach w Chorwacji: TROGIR, Omiš i Makarska oraz Split

Trogir
Trogir Chorwacja
Omis Makarska
Omiš jest ciekawą miejscowością, w której Adriatyk łączy się z rzeką Cetiną, która z kolei wlewa się w górskie pasmo Mosor, tworząc wyjątkowo urodziwy kanion.

Podróżując po Chorwacji – w zależności gdzie się udacie – możecie skorzystać z bogatej oferty promów dla ludzi i samochodów. Państwowym przewoźnikiem jest Jadrolinija – tutaj znajdziecie połączenia jakie oferują wraz z cenami

Przejazd przez Bośnię i Hercegowinę

Czy jadąc do Dubrownika potrzebuję paszport i zieloną kartę?

Jadąc do Dubrownika przejeżdżacie kilkukilometrowy odcinek drogi prowadzący przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Ten równie wspaniały kraj nie należy jednak do grona państw Unii Europejskiej ani układu Schengen, jednakże obywatele polscy mogą przekraczać jego granice okazując jedynie dowód osobisty. Wjeżdżając samochodem miejcie przy sobie zieloną kartę – my musieliśmy ją okazywać na co drugim wjeździe do BiH. W nadmorskiej miejscowości Neum warto zatrzymać się na jedzenie i zatankowanie auta – jest ciut taniej niż w Chorwacji.

NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE OC dla Twojego samochodu! Sprawdź to!

Skąd wziąć zieloną kartę?

Zawierając obowiązkowe ubezpieczenie OC poproście o wystawienie takiej karty. W większości przypadków otrzymacie ją bezpłatnie, jeśli nie to będziecie musieli uiścić drobną opłatę za jej wydanie. Jeśli posiadacie już ubezpieczenie a chcecie wyrobić dodatkowo zieloną kartę, wówczas zgłoście się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o wystawienie dokumentu – możecie kontaktować się emailowo lub telefonicznie. Nie powinno być z tym żadnego problemu. Co jeszcze – jeżdżąc po części BiH zamieszkałej przez Serbów możecie natrafić na drogowskazy pisane cyrylicą, aczkolwiek te nowe są już w dwóch alfabetach.

Bośnia i Hercegowina – na obszarze zamieszkanym przez Serbów występuje pisownia w dwóch alfabetach

Najpiękniejsze miejsca Bośni i Hercegowiny opisaliśmy tutaj:

 1. Wodospady w Kravicy
 2. Sarajewo
 3. Medziugorie Maryi
 4. Mostar
 5. Tunel nadziei w Sarajewie

Trasa z Polski na chorwacką Istrię – nasza propozycja

Jeżeli chodzi o trasę przejazdu z Polski na chorwacką Istrię to w zasadzie do słoweńskiego Mariboru przebiega identycznie jak do Dalmacji. Wjeżdżając do Słowenii obieracie kierunek na stolicę Lublanę, Triest i dalej w dół np: do Puli. Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić po drodze to wspaniała jaskinia Postojnska jama – zobaczcie jak wygląda

Istria jest świetnym miejscem do poznania północnej części Chorwacji, wycieczek na Słowenię i wycieczkę do Wenecji. My mieszkaliśmy w małej miejscowości nadmorskiej Rabac i byliśmy bardzo zadowoleni.

sklep samochodem na wakacje
Sklep Samochodem na wakacje.pl

Wyposażenie samochodu jadąc do Chorwacji?

Podróżując po Europie i nie tylko zawsze zabieramy ze sobą podstawowe rzeczy, które będą przydatne na trasie i mogą być wymagane w krajach przez które przejeżdżamy. Oto ich lista:

 1. sprawna gaśnica najlepiej z manometrem
 2. apteczka norma eu din 13164
 3. kamizelki odblaskowe dla każdego z pasażerów en 471
 4. atestowany fotelik dla przewożonych dzieci
 5. zestaw zapasowych żarówek i bezpieczników z danego auta
 6. trójkąt ostrzegawczy
 7. koło zapasowe, klucz do śrub i podnośnik typu żaba
 8. walizka z podstawowymi narzędziami
 9. mocna taśma klejąca
 10. zapasowe kluczyki
 11. zapasowy telefon z mapami offline + aplikacją odyseusz
 12. numery telefonów alarmowych i placówek dyplomatycznych PL
 13. ubezpieczenie assistance PZM + aplikacja assistance PZM
 14. chusteczki nawilżane do wycierania rąk i twarzy
 15. zapas wody pitnej + coś słodkiego gdyby spadł poziom cukru
 16. 1 litr płynu do chłodnicy i 1 litr oleju do silnika na dolewkę – do spryskiwaczy można dolać wodę mineralną lub z kranu
 17. alkomat i lista dopuszczalnych norm alko w danym kraju
 18. sprawdzam czy w danym kraju należy jeździć na włączonych światłach mijania przez 24h
 19. przewodniki po krajach do których jadę – najtańsze są tutaj
 20. PAMIĘTAJ ZAWSZE O UBEZPIECZENIU MEDYCZNYM DLA SIEBIE I CAŁEJ RODZINY! Poniżej znajdziesz najlepsze ubezpieczenie – sprawdź to!

Przed podróżą sprawdźcie czy w przejeżdżanym kraju nie ma np: zakazu lub ograniczeń w używaniu CB Radia, wideorejestratorów czy map online pokazujących fotoradary. Może się zdarzyć, że za którymś razem natraficie na nadgorliwego stróża prawa i szkoda szarpać nerwy oraz portfel.

Aktualne ceny paliw w Europie: sprawdź tutaj

Dopuszczalne stężenia alkoholu w krajach UE sprawdź tutaj

posiłek w trasie
UWAGA MINY!
chorwacja samochodem

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)