fbpx

Skąd w małej wsi na Dolnym Śląsku wziął się kawał muru berlińskiego?

Sosnówka to niewielka wieś leżąca pomiędzy dolnośląską Twardogórą a Oleśnicą. Z głównej drogi skręcam w prawo w wąską i piaszczystą uliczkę. Po nierównościach sunę powoli do przodu w kierunku lasu. Po jakichś dwustu metrach osiągam cel i moim oczom ukazuje się zadziwiający widok kilkudziesięciu kawałków muru berlińskiego, ustawionych w odstępach co kilka metrów.

To, co widzę, jest najprawdziwszą jego częścią dzielącą niegdyś mieszkańców Berlina na wschodnich i zachodnich. To dawna granica śmierci, zniewolenia i ograniczonych praw człowieka. Kto wszedł od wschodu w pole pod murem, miał pożałować na całe życie. Mur to także podział pomiędzy luksusem i dostatnim życiem zachodu a szaroburą i monotonną rzeczywistością wschodnich Niemiec.

Mur berliński w Sosnówce

Mur berliński w Sosnówce

Po upadku komunizmu runął i mur. W modzie było wówczas dzielenie się nim i jego symboliką z różnymi narodami, ludźmi władzy i biznesu. W Tbilisi stoi jeden kawałek podarowany Gruzinom przez władzę Niemiec.

Kawałek muru berlińskiego ustawiony w Tbilisi w Gruzji

Kawałek muru berlińskiego ustawiony w Tbilisi w Gruzji

Skąd zatem w małej Sosnówce wziął się kawał muru berlińskiego?

Inicjatorem całej tej akcji jest niemiecki stomatolog polskiego pochodzenia – Pan Ludwik Wasecki. Historia ta rozpoczęła się wraz ze szturmem zachodnich berlińczyków na mur. Miało to miejsce w listopadowy dzień 1989 r. Przejścia graniczne pomiędzy Berlinem wschodnim a zachodnim zostały otwarte. Mur dzielił Niemców przez ponad 28 lat. Był najbardziej namacalnym symbolem zimnej wojny, prawdziwą kurtyną, nie żelazną, ale betonową.

Mur berliński

Pamiątka dla turystów – kawałek muru berlińskiego z modelem Trabanta

Jak zaczęła się ta historia z murem berlińskim w Polsce?

Już po upadku muru w Berlinie Ludwik Wasecki wykonał swój projekt oparty na historii i życiu mieszkańców po obu stronach muru. Arkusz styropianu obłożył tynkiem z betonu. Po wyschnięciu namalował na nim graffiti. Pośrodku przebijał się rozpędzony Trabant w kolorze złotym. Była to symbolika dostatniego i bogatego życia na zachodzie. Tył Trabanta był szarobury jak cały blok wschodni.

Swoje dzieło w formie zdjęć umieścił w poczekalni przed gabinetem dentystycznym. Zbiegiem okoliczności wypatrzył je polski pacjent dr Waseckiego – reżyser Jerzy Hoffman, który zaproponował dentyście zapoznanie go z dr Hildebrandtemtwórcą Muzeum Muru Berlińskiego i wszystkiego co jest z nim związane.

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berlińskiMur berliński

Mur berliński

Z ust dr Hildebrandta padła propozycja wykonania projektu Ludwika Waseckiego w oryginalnym murze. Wówczas pojawia się w projekcie postać Hagena KochaCzłowiek ten wyznaczał dla Stasi w 1961 r. linie muru, najpierw na papierze potem malując je na ulicach Berlina. Koch zorganizował sześć kawałków muru, które pojechały do Polski.

All Inclusive

Transport był nie lada wyzwaniem ze względu na wymiary pojedynczych części muru i ich ciężar. Kolejne kawałki muru przyjechały do Sosnówki z Monte Carlo, w którym odbyła się największa aukcja sprzedażowa pozostałości muru. Gdy kilka jego kawałków nie zostało odebranych przez ich nowego właściciela, Ludwik Wasecki nabył je na preferencyjnych warunkach.

Mur berliński w Berlinie

Mur berliński w BerlinieMur berliński w Berlinie

Mur berliński w BerlinieMur berliński w Berlinie

Mur berliński w Berlinie

Dziś instalację artystyczna Ludwika Waseckiego możecie obejrzeć bezpłatne we wsi Sosnówka. Kilkadziesiąt kawałków muru stoi obok siebie tworząc parabolę. Razem kreują wyjątkowe dzieło z zabetonowaną historią dwóch systemów, dwóch jakości życia, dwóch dążeń i marzeń, dwóch wolności. Galeria z Sosnówki to dziś największe zgromadzenie części muru berlińskiego poza Berlinem oraz w Polsce. Dlatego warto tu przyjechać i odświeżyć pamięć o dawnych losach Berlińczyków i podzielonym narodzie.

Charlie Point

Charlie Point

Charlie Point – kultowe miejsce na mapie Berlina! To najsłynniejsze przejście graniczne pomiędzy strefą Amerykańską a Sowiecką. Październikowa noc roku 1961, w tym miejscu o mały włos nie stała się niemym świadkiem rozpętania III wojny światowej. Czołgi USA stanęły w gotowości bojowej naprzeciw czołgom ZSRR!

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

ubezpieczenie w podróży
Wybierasz się do Niemiec? Wykup ubezpieczenie w podróży – sprawdź oferty!

Mur berlińskiW muzeum Trabanta - po niemiecku Trabant oznacza "sputnik", a nazwa ta wzięła się na cześć wystrzelenia przez ZSRR pierwszego sztucznego satelity w kosmos.

W muzeum Trabanta – po niemiecku Trabant oznacza „sputnik”, a nazwa ta wzięła się na cześć wystrzelenia przez ZSRR pierwszego sztucznego satelity w kosmos.

Ubezpieczenie OC samochodu

Jedna z wież wartowniczych strzegących granicy podziału miasta na dwie części

Jedna z wież wartowniczych strzegących granicy podziału miasta na dwie częściW manifeście i sprzeciwie mieszkańcy NRD negowali podział Niemiec na RFN i NRD. Chcieli jednych zjednoczonych Niemiec.

W manifeście i sprzeciwie mieszkańcy NRD negowali podział Niemiec na RFN i NRD. Chcieli jednych zjednoczonych Niemiec.

W mundurze NRD-owskiego pogranicznika

W mundurze NRD-owskiego pogranicznika

Dla zuchwałych przygotowano małe cele w więzieniu. System NRD nie tolerował sprzeciwu wobec ustaleń władzy.

Przeczytaj o okrutnym więzieniu Stasi na wschodzie NRD

Dla zuchwałych przygotowano małe cele w więzieniu. System NRD nie tolerował sprzeciwu wobec ustaleń władzy.Samochód do przemytu ludzi ze wschodu na zachód

Samochód do przemytu ludzi ze wschodu na zachódSamochód do przemytu ludzi ze wschodu na zachód

Samochód do przemytu ludzi ze wschodu na zachód

Materiał o murze berlińskim w Sosnówce powstał na podstawie historii opisanej w książce „Mur. 12 kawałków o Berlinie”, materiał Urszuli Jabłońskiej pt. „Zróbmy sobie mur”. Wyd. Czarne.

Booking.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)