fbpx

Czy wiecie skąd w Polsce wziął się prysznic?

Otóż cała historia narodziła się za sprawą pewnej hrabiny Marii von Colomb, która zauroczona pięknem i walorami przyrodniczymi dzisiejszego Sokołowska (okolice Wałbrzycha) postanowiła założyć w nim swój niewielki zakład hydroterapeutyczny, w którym zastosowała metody lecznicze opracowane przez ojca wodolecznictwa – Vincentego Priessnitza. To on był prekursorem leczenia ludzi wykorzystując właściwości wody. Vincent konstruował także urządzenia wykorzystujące strumień wody.

Sanatorium Grunwald – Sokołowsko – jeszcze w stanie ruiny, ale powolutku nabiera rumieńców i staje na nogi – dzięki dobrym ludziom i fundacji.

Od tego właśnie Pana w naszym słowniku pojawiło się określenie „prysznic” , zarówno do miejsca w którym bierzemy kąpiel jak i urządzenia, z którego wylewa się woda z instalacji.

Sanatorium Grunwald – Sokołowsko

Hrabina Maria von Colomb była tak zachwycona metodą leczenia Pana Priessnitza, że od początku wprowadziła ją do swojego zakładu leczniczego. Pomimo jej usilnych
chęci, po krótkim czasie funkcjonowania lecznicy, Maria popadła w długi (inwestycja nie przynosiła zamierzonych zysków). Łutem szczęścia okazał się ślub jej siostry ze słynnym przyrodnikiem i doktorem nauk medycznych Panem Hermannem Brehmerem.

Sanatorium Grunwald – Sokołowsko

Ów człowiek prowadził zaawansowane badania nad groźną wówczas gruźlicą, czego efektem było stwierdzenie, że śródziemnomorski klimat nie sprzyja osobom na nią chorującym. Za to doskonałe wyniki widoczne były w specyficznym klimacie górskim, na pewnych wysokościach i odpowiednim ciśnieniu atmosferycznym, co było ze sobą nierozerwalnie połączone. Opracował także specjalną dietę i serię ćwiczeń na powietrzu, które mocno wspierały cały proces leczenia.

Sanatorium Grunwald – Sokołowsko

Sokołowsko idealnie komponowało się w model miejsca do leczenia dra Brehmera, dlatego też spłacił on dług hrabiny i wspólnie zajęli się rozbudową niewielkiego wówczas zakładu leczniczego, aż do rozmiarów potężnego sanatorium o światowej sławie.

Sanatorium Grunwald – Sokołowsko

Pan Hermann sam zaprojektował specjalny park kuracyjny, w którym wytyczył ścieżki zdrowia dla kuracjuszy w różnych stadiach choroby.

Na bazie sokołowskiego sanatorium wybudowano w szwajcarskim Davos jego odpowiednik!

Ba! Sokołowskie sanatorium było pierwszym na świecie zakładem specjalizującym się w leczeniu gruźlicy!

Sanatorium Grunwald – Sokołowsko

Nazwa miejscowości Sokołowsko wzięła się zaraz po II wojnie światowej i pochodzi od nazwiska wieloletniego asystenta dra Brehmera – Polaka – Alfreda Sokołowskiego. Samo sanatorium nazwano Grunwald.

Po zawierusze wojennej przyszedł czas na sowietyzację naszego kraju, która zakończyła się stopniowym upadkiem „magicznego” sanatorium. Kresem degradacji obiektu było w 2005 roku jego podpalenie… .

jeden z budynków mieszkalnych w sąsiedztwie Grunwaldu – na froncie domu wisi tablica upamiętniająca Krzysztofa Kieślowskiego, który spędził tutaj swoją młodość (rodzina sprowadziła się tutaj zaraz po II wojnie). Obecnie co roku odbywa się tu
Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013.

Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło i dla Grunwaldu (lub tego co po nim zostało) nadeszła nadzieja na jego odbudowę. Dzięki Fundacji In Situ sanatorium powoli wraca do „zdrowia”. Jego powolna odbudowa trwa i każdy z nas ma możliwość wsparcia finansowego dla tej karkołomnej by się wydawało inicjatywy.

mostek nawiązujący do wodnych tradycji tego miejsca.

Kto wie, może kiedyś ktoś z nas przyjedzie tu na kurację antysmogową 😉

Sanatorium Grunwald – Sokołowsko
Kościół MB Królowej Świata (XVII w.)

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)