Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej to monumentalna instytucja historyczna, ukazująca ogromne dziedzictwo dziejowe polskiego oręża. To także podróż po kolejnych stuleciach polskiej walki o niepodległość i bohaterskie momenty walczących za cenę życia z najeźdźcą ludzi.
Muzeum zlokalizowane zostało w sercu stolicy, bezpośrednio w sąsiedztwie monumentalnego Muzeum Historii Polski z Cytadeli Warszawskiej. Jako ciekawostkę podamy, że właśnie to muzeum zostało okrzyknięte najpiękniejszym budynkiem muzealnym na świecie w roku 2024! (lista The World’s Most Beautiful Museums 2024). Możemy zatem być dumni, że to właśnie nasze polskie muzeum uzyskało ten zaszczytny tytuł, co powinno zachęcać do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca!
Muzeum Historii Polski z Cytadeli Warszawskiej
Panorama na „Manhatan Warsaw” z dachu Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej
Widok na Muzeum Historii Polski i po prawej stronie Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej
Obszar dawnej Cytadeli Warszawskiej był terenem wojskowym. Dziś po licznych inwestycjach został udostępniony zwiedzającym
Muzeum Wojska Polskiego widziane z góry.
Wnętrze muzeum imponuje rozmachem już od wejścia!
Zwiedzanie muzeum zaczyna się od spotkania konnej drużyny wczesnopiastowskich wojów. To tutaj zaczyna się pierwszy najważniejszy okres w historii naszego kraju — Mieszko I przyjmując chrzest w 966 r., wprowadza Polskę w cywilizację łacińską.
Drużyna wczesnopiastowska – zwróćcie uwagę na nakrycie głowy wojaka – to szyszak wielkopolski datowany na przełom X i XI w.
Bitwa pod Grunwaldem i postać króla Władysława II Jagiełły, siedzącego na koniu, w scenerii gotyckiej świątyni. Obok niego zobaczycie najsłynniejszego polskiego rycerza Zawiszę Czarnego i dwa miecze znane z filmu „Krzyżacy”.
Koniecznie zobaczcie na ekspozycji obok trofeum królewskie zdobyte w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r.! To relikwiarz gotycki należący wówczas do krzyżaków!
Potęga krzyżaków została wówczas załamana, a w perspektywie długofalowej przegrana bitwa stała się początkiem końca Zakonu Krzyżackiego.
Złoty wiek w Polsce to czasy panowania królów — Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Polski renesans była czasem odkryć naukowych — przykładem jest Mikołaj Kopernik, a także rozkwit kultury, np. twórczość Jana Kochanowskiego.
Zagrożenia na wschodniej granicy Rzeczpospolitej Obojga Narodów wymusiły utworzenie stałej armii. Zbroja Maksymiliańska z początku XVI w. wraz ze zbroją dla konia.
Zobaczcie ten wyjątkowy naczółek na głowie konia!
Ekspozycja nawiązuje do arkad Zamku Królewskiego na Wawelu. Jest to okres Złotego Wieku. Wśród cennych militariów z tego okresu (XVI i XVII w.), wyróżnić możemy szablę króla Stefana Batorego oraz kolczugę króla Jana II Kazimierza.
Prawdopodobnie jest to kolczuga króla Jana II Kazimierza
Ten dziwny w kształtach przedmiot służył do przewozu alkoholu! Posiadał także skrytki na naczynia
Trzech jeźdźców w zbrojach ze skrzydłami na plecach to husarzy. Elitarna jednostka siała postrach u wroga. To najgroźniejsza jazda konna na świecie! Król Jan III Sobieski z husarią u swego boku uchronił nie tylko Wiedeń, ale i całą Europę przed nacierającą z południa armię osmańską!
Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego
Na zbroi husarskiej widnieje wizerunek Maryi Matki Bożej – na sercu
Wyjątkowe eksponaty posiada także wystawa poświęcona Polakom walczącym u „boku” Napoleona. W 1807 r., po pokonaniu przez Napoleona Prus i Rosji, na mocy traktatu podpisanego w Tylży — powołano do życia Księstwo Warszawskie.
[reklama]
Był to także czas walczących Legionów Polskich pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Powstała wówczas pieśń stała się hymnem Polski od roku 1922.
W bitwie pod Raszynem w 1809 r. książę Józef Poniatowski — bratanek ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego — głównego autora pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji 3 maja, poprowadził odważnie do zwycięstwa swoje oddziały. Zapisał się na kartach historii jako człowiek odważny, honorowy oraz kochający swoją ojczyznę.
Książę Józef Poniatowski wraz z żołnierzami z okresu napoleońskiego. Książę był bratankiem ostatniego króla Polski, generałem, ministrem wojny i wodzem naczelnym wojsk Księstwa Warszawskiego
Polski żołnierz podczas I wojny światowej w mundurze rosyjskim
W czasie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami trzech ciemiężycieli — Austro-Węgier, Prus i Rosji, mieszkający na tych ziemiach Polacy byli wcielani do armii okupanta. Dochodziło wówczas do sytuacji, w której bracia stawali do walki naprzeciw siebie!
Polski żołnierz podczas I wojny światowej w mundurze austro-węgierskim
Klamra paska polskiego żołnierza podczas I wojny światowej w mundurze austro-węgierskim
Proces kształtowania się granic Rzeczpospolitej po I wojnie światowej trwał do roku 1921 i dotyczył walki z praktycznie wszystkimi sąsiadami Polski. Zachodnie granice stały się efektem traktatu wersalskiego, powstania wielkopolskiego (zobaczcie wideo z historią niemieckiego pastora, który podczas powstania zainicjował powstanie Wolnego Państwa Świętno):
oraz powstań śląskich i Śląsk cieszyński. Wschodnia granica to efekt walk z Ukraińcami, bolszewikami i Litwinami.
[reklama]
Wraz z armią gen. Hallera do Polski sprowadzono nowoczesny jak na owe czasy sprzęt bojowy. Na ekspozycji znajdują się czołg marki Renault FT oraz samolot Albatros DIII 7 z numerem bocznym 5 — eskadry myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki.
W eskadrze „kościuszkowskiej” latali obcokrajowcy. Za sterami samolotu zasiadał amerykański pilot.
Kapliczka z Maryją Matką Bożą nawiązuje do zwycięskiej bitwy warszawskiej, podczas której, dzięki pomocy Matki Bożej siły polskie odniosły zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r., nazywane „Cudem nad Wisłą”.
Pamiątki po księdzu Ignacym Skorupce — kapelanie walczącym w polskim pułku z nacierającą siłą bolszewików pod Ossowem. Odważny kapelan poległ w boju w sierpniu 1920 r. W gablocie znajdują się rzeczy osobiste duchownego, takie jak krucyfiks, czapka maciejówka i zakrwawiona stuła. Po śmierci ksiądz otrzymał krzyż srebrny Virtuti Militari za niezwykłą odwagę, męstwo i poświęcenie na polu bitwy.
Postać marszałka Józefa Piłsudskiego, siedzącego na swoim ukochanym koniu Kasztance, umiejscowiono pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Dawniej pomnik był częścią kolumnady Pałacu Saskiego.
[reklama]
Marszałek Piłsudski — twórca niepodległej, spogląda na wielkiego Orła Białego — symbolu odzyskania niepodległości przez Polskę.
Muzeum Wojska Polskiego
Na kolumnach Grobu Nieznanego Żołnierza zamontowano dwie z czterech pierwszych tablic, na których wypisane są najważniejsze bitwy, w których brali udział polscy żołnierze 1918-1920.
Ryngraf z blachy srebrnej, w części środkowej znajduje się pozłacany wizerunek Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej. Ryngraf otrzymał Marszałek Piłsudski od swoich legionistów, z okazji obchodzonych imienin.
Zobacz wyjątkowe Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz jego ukochany dom Milusin
Tabliczka z godłem Polski, która zamocowana była na słupie granicznym na Wołyniu
[reklama]
Muzeum Wojska Polskiego
Kolejny okres w funkcjonowaniu RP to czas II wojny światowej. Na jednej ze ścian znajduje się wielka, multimedialna mapa, na której zaznaczono podział Polski po agresji III Rzeszy i ZSRR — pakt Ribbentrop-Mołotow, nazywany „czwartym rozbiorem Polski”.
Okres walk prowadzonych z okupantem niemieckim i radzieckim pozostawił po sobie wiele historii, militariów oraz przedmiotów osobistych.
W czasie okupacji niemieckiej w Polsce narodziło się Polskie Państwo Podziemne. Trwa właśnie zaprzysiężenie nowych członków. Siłę zbrojną PPP stanowiła powołana do życia w 1942 r. Armia Krajowa. W 1944 r. Armia Krajowa liczyła blisko 400 tys. żołnierzy!
Zaprzysiężenie nowych żołnierzy Armii Krajowej. Zaprzysiężenie odbywało się w Szpitalu Wolskim w Warszawie
Sztandar „Bóg, Honor, Ojczyzna”, Wilno, 1943 r.
Popularnie nazywany Jeep to Ford GPW.
Jeep wymalowany jest w kolorystyce pustynnej, z oznaczeniami 2 korpusu polskiego, który używał takich pojazdów w walkach we Włoszech. Najsłynniejszą bitwą naszych wojaków była krwawa walka o Monte Cassino! Tam także służył wśród naszych kapral miś Wojtek — umiejscowiony na emblemacie 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii.
Symbolem 1 Dywizji Pancernej generała Maczka jest czarny husarski szyszak ze skrzydłem umieszczony w okrągłej tarczy z pomarańczowym tłem
Sporą atrakcją wystawy jest samobieżne działo Sexton. Widnieją na nim barwy 1 Dywizji Pancernej — dowodzonej przez generała brygady Stanisława Maczka, która ruszyła do walki na terenie Normandii.
Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego
Po ataku Niemiec na Związek Radziecki w 1941 r. podpisano układ Sikorski-Majski, w myśl którego rozpoczęto formowanie polskiej armii pod rozkazem Władysława Andersa. Do armii wstępowali Polacy zesłani do łagrów na wschodzie ZSRR.
Mundur żołnierza armii Andersa stworzony z jakiejś kufajki. Formowana na wschodzie ZSRR armia Andersa dysponowała środkami jakie były pod ręką — było biednie. Na ścianie widoczny Orzeł Polski wyrzeźbiony w drewnie
[reklama]
Niemiecka flaga zdobyta przez naszych pancerniaków w bitwie pod Wilhelmshaven w maju 1945 r.
Nasi lotnicy w walce z niemieckim agresorem – szczególne zasługi w bitwie należą się polskim lotnikom walczącym o Anglię – słynny dywizjon 303!
Niemieckie enigm, których szyfrowanie rozpracowali trzej panowie – kryptolodzy – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki
Zestaw narzędzi do naprawy samolotu – w oryginalnej walizce.
Muzeum Wojska Polskiego
Ten czołg T-34 służył do kręcenia scen wewnątrz maszyny w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”. Jak dobrze się przyjrzycie, po bokach wieżyczki wycięto otwory i wspawano specjalne okienka rewizyjne, przez które filmowano wnętrze czołgu.
Muzeum Wojska Polskiego
Barykada powstańców warszawskich to ostatni element wystawy. W bardzo realistyczny sposób przedstawia trudy walk prowadzonych na gruzach Warszawy.
Ten dziwny pojazd, przypominający wyglądem kosmiczny łazik, to niemiecka mina samobieżna „Goliat”. Ten konkretny pojazd został unieruchomiony przez Powstańców Warszawskich, po czym rozbrojony.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)