fbpx

Trutnov to „smocze miasto” w Czechach. Na jego skwerkach widać dzikie zwierzęta

Trutnov, to drugie co do wielkości miasto kraju hradeckiego w Czechach. Położone blisko granic Polski, oferuje szereg ciekawych turystycznie atrakcji. Zapraszamy zatem do Trutnova, zwanego „smoczym miastem”.

Pierwsza wzmianka o Trutnovie pochodzi z 1260 roku, kiedy pojawia się w dokumentach jako osada Úpa (nazwa pochodzi od płynącej rzeki). Nim jednak powstała, miejsce to było mocno zalesione, a głęboko w lesie mieszkał groźny stwór, o czym pierwsi osadnicy nie wiedzieli.

Wielki smok zamieszkiwał lasy, w miejscu gdzie powstało dzisiejsze miasto Trutnov

Wielki smok zamieszkiwał lasy, w miejscu gdzie powstało dzisiejsze miasto Trutnov /Copilot AI

Pewnego razu książę Oldrzych wysłał rycerza Albrechta z Trautenbergu do podgórza Karkonoszy. Jego zadaniem było poprowadzenie tych, którzy mieli zamieszkać w tych dzikich i nieodkrytych stronach. Wśród nich byli dwaj czeladnicy murarze: Paweł i Mikołaj.

Pewnego razu książę Oldrzych wysłał rycerza Albrechta z Trautenbergu do podgórza Karkonoszy.

Pewnego razu książę Oldrzych wysłał rycerza Albrechta z Trautenbergu do podgórza Karkonoszy /Copilot AI

Booking.com

Kiedy pan Albrecht oznajmił swoim ludziom, że chce zbudować osadę, a później miasto nad rzeką Úpą, obaj murarze wyruszyli w głęboki las w poszukiwaniu skały, z której można by było rozbić kamień na budowę nowych domów. Przebrnęli przez gęste zarośla, aż nagle usłyszeli niepokojący głos kruka. Czy to był zły znak? Chcieli wiedzieć, dlaczego złowrogi ptak tak dziko krzyczał, więc pospieszyli w kierunku, skąd dochodziły jego krzyki.

Kruki nad wąwozem

Kruki nad wąwozem /Copilot AI

Na skraju głębokiego wąwozu zobaczyli kruki. Spojrzeli w dół i nagle zrozumieli przyczynę ich niepokoju. Na dnie wąwozu leżał ogromny smok. Jego ciało było pokryte twardymi łuskami, a skrzydła zwisały mu na biodrach. Smok spokojnie pochłaniał jakieś duże zwierzę, a z jego ust wydobywał się ogień i czarny dym przy każdym ciężkim wydechu. Za smokiem w skale ujrzeli czarną dziurę — smoczą jaskinię.

Ubezpieczenie OC samochodu

Smok w wąwozie

Smok w wąwozie /Copilot AI

Obaj przyjaciele przestraszyli się i pobiegli z powrotem do swoich ludzi. W drodze powrotnej zrobili ślady siekierą na pniach drzew, aby ponownie znaleźć drogę do smoka. Opowiedzieli panu Albrechtowi o swojej przygodzie. Na początku się z nich śmiał. Żadne smoki przecież nie żyją, ha ha! Paweł i Mikołaj jednak przysięgli, że mówią czystą prawdę. Pan Albrecht postanowił sprawdzić to osobiście. Kazał załadować łańcuchy i liny, a następnie udał się z liczną grupą do groty smoka. I tak inni też zobaczyli smoka.

Smok

Smok /Copilot AI

Pan Albrecht poinstruował ludzi ze swojej drużyny, aby najpierw zrobili mocną, wytrzymałą drewnianą kratę. Tą potem zawiesili nad ciałem smoka. Następnie ostrożnie opuścili małe jagnię na dno wąwozu jako przynętę. Smok poczuł węchem swoją przynętę. To była zapachowa pułapka, a on, nieświadomy zagrożenia, zbliżał się do niej. Wokół niego krążyli ludzie, gotowi do działania.

Smok

Smok

Nagle spadła kratka. Ostrymi kolcami wbiła się w ziemię, a smok zatrzymał się w swoich śladach. Ludzie rzucali kamieniami, najwięcej na jego głowę i ogon. Krata była ciężka, a smok nie mógł się spod niej wydostać. Zaczął krzyczeć, a z jego smoczej mordy wydobywał się ogień i czarny dym.

Smok

Na smoka zrzucono pnie drzew i drobne gałęzie. Potem je podpalono. Dym dusił smoka, który wydawał z siebie szaleńcze ryki. Pułapka trzymała go w szponach.

Opalony smok na rynku miasteczka

Opalony smok na rynku miasteczka /Copilot AI

Kiedy wszystko ucichło, ludzie z radością ściągnęli ze smoka skórę. Wysuszyli ją na słońcu, wypchali wiórami i powiesili na kamiennej wieży. To miejsce nazwano Trutnov, od nazwiska pana Albrechta. Wypchany smok stał się przypomnieniem odważnego czynu założycieli, którzy pokonali bestię i stworzyli nowe miasto.

Osada

Osada /Copilot AI

Odwiedzając Trutnov (najlepiej przyjechać tutaj na weekend), koniecznie zacznijcie od odwiedzenia nowoczesnego Centrum Sztuki Współczesnej EPO1 dla młodych artystów. Zawartość tej wystawy jest naprawdę odjechana! Zobaczcie naszą relację z tego miejsca.

EPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w Trutnovie

EPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w TrutnovieEPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w Trutnovie

EPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w TrutnovieEPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w Trutnovie

EPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w Trutnovie

ubezpieczenie w podróży
Podróżujesz? Koniecznie wykup ubezpieczenie w podróży!

Obejrzyj krótkie filmiki z atrakcjami EPO1 i daj suba:

EPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w Trutnovie

EPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w Trutnovie

EPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w Trutnovie

EPO1 Centrum Sztuki Współczesnej w Trutnovie

Bliskie spotkanie z ufoludkiem

Bliskie spotkanie z ufoludkiem

Trutnov

TrutnovTrutnov

Trutnov

Po wizycie w EPO1 kolejnym miejscem do odwiedzenia jest ciekawy rynek, otoczony wokół arkadami. Można nimi obejść go dookoła, co docenicie podczas ulewy.

Trutnov

TrutnovTrutnov

Trutnov

Trutnov

TrutnovTrutnov

Trutnov

Na rynku znajduje się wyjątkowa fontanna z Duchem Gór Karkonoszem, od którego nazwę przyjął plac rynkowy — jedyny taki przypadek w całych Czechach.

Fontanna z Duchem Gór Karkonoszem i krasnalamiPatryk Korbel i Magdalena Rotuska Korbel / Samochodemnawakacje.pl / SamochodemNaWakacje.pl to blog o pasji do podróżowania z nutą historii

Fontanna z Duchem Gór Karkonoszem i krasnalamiFontanna z Duchem Gór Karkonoszem i krasnalami

Fontanna z Duchem Gór Karkonoszem i krasnalamiFontanna z Duchem Gór Karkonoszem i krasnalami

Fontanna z Duchem Gór Karkonoszem i krasnalamiGórski krasnal - kumpel ducha Karkonosza

Górski krasnal – kumpel ducha Karkonosza

Duch Gór Karkonosz na swoim tronie

Duch Gór Karkonosz na swoim tronie

Obok stoi twardo kolumna morowa z 1704 r., a także posąg cesarza Józefa II Habsburga, który odwiedził to miasto aż dwukrotnie.

Trutnov

Trutnov

Trutnov od dawien dawna związany z legendą o smoku. Efektem tego jest mnogość smoków rozmieszczonych w całym mieście, a smok występuje nawet w jego herbie! Na neogotyckim ratuszu ze szpiczastej wieży zegarowej (XIX w.) opada czarny smok, z którym bój toczył rycerz Trut.

Ratusz z wieżą, po której schodzi w dół smok!

Ratusz z wieżą, po której schodzi w dół smok!Smok na wieży ratuszowej

Smok na wieży ratuszowej

Będąc na rynku, warto poszwendać się bocznymi uliczkami. Są urokliwe.Wystawa sklepowa - Pat i Mat, w Polsce znani jako legendarni "Sąsiedzi", bajki o dwóch komediowych fachowcach od wszystkiego!

Wystawa sklepowa – Pat i Mat, w Polsce znani jako legendarni „Sąsiedzi”, bajki o dwóch komediowych fachowcach od wszystkiego!

 

Trutnov

Trutnov

Trutnov

TrutnovTrutnov

TrutnovTrutnov

TrutnovTrutnov

TrutnovTrutnov

Trutnov

Odwiedźcie także Galerię Smoka, która rozprawia o stworzeniu miasta Trutnowa z legendy o smoku. Z kolei w uliczce Smoka poczytajcie o legendarnym pokonaniu smoka. Warto odwiedzić także Muzeum Podkarkonoskie, mieszczące się w dawnym zamku Trutnov. Zawiera ciekawe zbiory i wystawy dotyczące Trutnova i przyległych obszarów.

Centrum Społeczno-Kulturalne Trutnov Uffo

Centrum Społeczno-Kulturalne Trutnov Uffo

Niedaleko od rynku znajduje się futurystyczne Centrum Społeczno-Kulturalne Trutnov Uffo. Jest to wielofunkcyjny obiekt, pełniący rolę przestrzeni kulturalnej, gdzie odbywają się różnorodne wydarzenia. Wewnątrz UFFO znajduje się galeria, w której eksponowane są prace artystów, zarówno lokalnych, jak i z innych regionów. Warto przysiąść w Caffé Uffo i zrelaksować się przy kawie. Rzeźby dzikich zwierząt są ciekawą atrakcją — chętnie fotografowaną!

Centrum Społeczno-Kulturalne Trutnov Uffo

Centrum Społeczno-Kulturalne Trutnov Uffo

Blisko rynku znajduje się także park miejski, założony w 1890 roku na zboczach wzgórz Janský i Szybeníku. Jego dolna część urządzona jest w stylu francuskim z fontanną z leżącym smokiem.

Park miejski w Trutnovie

Park miejski w TrutnovieFontanna ze smokiem

Fontanna ze smokiemPark miejski w Trutnovie

Park miejski w Trutnovie

Park miejski w Trutnovie

Park miejski w TrutnoviePopiersie Uffo Horna w parku miejskim

Popiersie Uffo Horna w parku miejskim

Blisko fontanny znajduje się popiersie Uffo Horna, poety i rewolucjonisty Trutnowa z 1848 roku oraz grupa rzeźb Śmierci, jedno z najważniejszych dzieł trutnowskiego rzeźbiarza Emila Schwantnera, który zasłynął przede wszystkim przeciwwojennymi pomnikami po pierwszej wojnie światowej.

W parku utworzono ścieżki edukacyjne, które nawiązują do Dnia bitwy Pod Trutnovem w dniu 27 czerwca 1866r., pomiędzy pruskim I korpusem a austriackim X korpusem, w ramach wojny prusko-austriackiej.

Dla rządnych rowerowej adrenaliny przygotowano sieć jednokierunkowych tras terenowych Trutnov Trails, poprowadzonych wokół miasta — dostępnych jest 15 tras zarówno dla początkujących jak i wytrwanych rowerzystów. Można także spróbować sił w bike parku Vlčka.

TrutnovTrails fot. ictrutnov.cz

TrutnovTrails fot. ictrutnov.czTrutnovTrails fot. ictrutnov.cz

TrutnovTrails fot. ictrutnov.czTrutnovTrails fot. ictrutnov.cz

TrutnovTrails fot. ictrutnov.cz

Trutnov jak wiele czeskich miejscowości musi posiadać swój browar, który powstał w XVI wieku, jednak pierwsze piwo warzono tu już w XIII wieku. Ciekawostką jest fakt zatrudnienia w browarze w charakterze pracownika, przyszłego prezydenta Czech i legendy opozycji antykomunistycznej — Vaclava Havla.

W małej wiosce Hrádeček oddalonej o 6 km od Trutnova, w lasku poniżej ruin zamku Břecštejn, przyszły prezydent CS i CR kupił wraz z żoną domek, w którym mieszkali. Domek stał się centrum kulturalnym dla przeciwników reżimu komunistycznego. W domku tym po objęciu fotela prezydenta Havel przyjmował najważniejszych gości ze świata.

Co zobaczyć w okolicy Trutnova?

Stachelberg to twierdza artyleryjska zbudowana w w pobliżu miejscowości Babí między Trutnovem a Žacléřem. Została zbudowana jako część umocnień na granicy Czechosłowacji z Niemcami. Dla miłośników militariów i klimatów II-wojennych wycieczka obowiązkowa.

Stachelberg ictrutnov.cz

Stachelberg ictrutnov.czStachelberg ictrutnov.cz

Stachelberg ictrutnov.cz

Przy okazji wstąpcie na wieżę widokową Eliška (Elżbieta od królowej czeskiej i polskiej Ryksy Elżbiety. Wieża obserwacyjna stoi na wysokości 632 m.n.p.m. Jej wysokość to blisko 25 metrów i wspaniała panorama na Przełęcz Lubawską, Góry Krucze, Jastrzębie i Orlickie oraz pogórze Karkonoszy. Widoki warte wędrówki!

Kompleks sportowo rekreacyjny Dolce fot ictrutnovcz

Kompleks sportowo rekreacyjny Dolce fot ictrutnovcz

Miłośnicy wypoczynku nad wodą mogą skorzystać z infrastruktury kompleksu sportowo — rekreacyjnego „Dolce”, położonego niedaleko miasta. Można tu plażować, pływać, uprawiać sporty wodne i zjeść czeskie jadło. Na miejscu jest restauracja i pole namiotowe,, a także domki wypoczynkowe.

Chcecie odkrywać atrakcje południowych sąsiadów Czechów? Zobacz Pravčicka brana w Czeskiej Szwajcarii rok po wielkim pożarze oraz Pragę dla niezdecydowanych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)