fbpx

Tajemnicza wieża w Dobromierzu

Jest takie miejsce na Dolnym Śląsku, które skrywa tajemniczą wieżę, często mijaną nieświadomie przez kierowców jadących ze Strzegomia w kierunku na Karkonosze. Ów wieża stoi na dawnej górze Szubienicznej, nieopodal miasteczka Dobromierz.

Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa i warta poznania. Najsłynniejszym wydarzeniem, jakie miało tu miejsce, była Bitwa pod Dobromierzem. To jedna z wielu bitew, która miała miejsce w trakcie drugiej wojny śląskiej. Starcie to miało miejsce 4 czerwca 1745 roku między wojskami pruskimi dowodzonymi osobiście przez króla Prus Fryderyka II, a wojskami koalicji austriacko-saskiej pod dowództwem księcia Karola Lotaryńskiego, wspieranego przez saskiego księcia Jana Adolfa von Sachsen-Weissenfels. Bitwa ta była jednym z największych starć wojny o sukcesję austriacką.

Wieża w Dobromierzu

Wieża w Dobromierzu

Bitwa rozegrała się w okolicach Dobromierza i Strzegomia na Dolnym Śląsku. Król Prus znajdował się w trudnym położeniu, ponieważ jego wyprawa na Czechy w 1744 roku zakończyła się porażką, a sytuacja polityczna w Europie była dla niego również niesprzyjająca. Armia austriacko-saska wysłana w końcu maja z Czech dla odbicia Śląska, liczyła 65 tys. żołnierzy (w tym 2/3 austriackich i 1/3 saskich). 3 czerwca 1745 roku dotarła w rejon Strzegomia i Dobromierza. Jej koalicyjni dowódcy zmyleni błędnymi doniesieniami, sądzili, że stojący pod Świdnicą Fryderyk II ma słabe siły i zamierza się wycofać jak we wcześniejszej wyprawie na Czechy. On jednak postanowił przejąć inicjatywę i wybrać dogodny dla siebie teren bitwy, zwabiwszy tam przeciwnika. W jego przypadku miała się odbyć bitwa o zatrzymanie Śląska.

Bitwa pod Dobromierzem była jednym z największych zwycięstw Fryderyka II. Prusacy dysponowali 38 600 piechurami i 19 900 jazdy, mając też przewagę w artylerii (192 działa). Dowodzone przez księcia Karola siły nieprzyjacielskie obliczano na 40 400 piechoty i 18 300 kawalerii ze 121 działami. O świcie ok. 4 rano, zupełnie zaskakując przeciwników, Prusacy zaatakowali przeciwnika. Wojska austriacko — saskie zostały wypchnięte. Fryderyk II wraz ze swoimi wojskami odnieśli zwycięstwo.

Ciekawostka: Wojska austriacko — saksońskie maszerując przez teren Dolnego Śląska, natrafiły na górę Wieżycę (na której stoi obecnie wieża), z której był idealny i rozległy widok, dlatego zdecydowano o wybudowaniu właśnie tutaj podwyższenia, z którego dowodzący wojskami książę Karol Lotaryński miał dobrą widoczność na całą okolicę. Pomimo tego nie udało mu się dostrzec „prusaków” ukrytych w pobliskim lesie, którzy nazajutrz o świcie, uderzyli na Austriaków i Sasów.

Dzisiejszy widok na okolicę

Dzisiejszy widok na okolicę

Ciekawostka o górze Wieżycy: jej wysokość to 395 m n.p.m. Położona jest na Przedgórzu Sudeckim. W dalekiej przeszłości na jej szczycie odbywały się egzekucje skazańców przy użyciu szubienicy i udziale kata. Stąd wzięła się nazwa „Góra Szubienicza”.

Ubezpieczenie OC samochodu

W 100-lecie zwycięskiej bitwy zbudowano pomnik — wieżę widokową

Wieża w Dobromierzu

Wieża w Dobromierzu

W dniu 4 czerwca 1845 roku, z okazji setnej rocznicy bitwy pod Dobromierzem, ówczesny burmistrz miasta podjął decyzję o wybudowaniu pomnika, który miał jednocześnie pełnić funkcję wieży widokowej. Wówczas zmieniono nazwę góry z „Szubieniczej” na Wzgórze Zwycięstwa.

Wieża w Dobromierzu

Wieża w Dobromierzu

W roku 1876 postanowiono wybudować pomnik chwały żołnierza pruskiego, decydując się na poszerzenie stojącej już wieży — pomnika. Twórcą projektu był prof. Karl Ludecke z Wrocławia. Powstała wówczas nowa bryła wieży, w modnym na ten czas stylu neogotyckim, jako ośmiokąt foremnydwupiętrowa z zadaszeniem, gdzie do wysokości pierwszego piętra powstał okrągły hol, którego zadaszenie jest tarasem widokowym, a murki tworzące obrys tarasu tworzą wizualnie jakby koronę królewską.

Wieża w Dobromierzu

Wieża w DobromierzuWieża w Dobromierzu

Wieża w Dobromierzu

W roku 1910 wybudowano tutaj hotel. W 1945 r. wypadała dwusetna rocznica bitwy pod Dobromierzem. Wobec tego już dużo wcześniej rozpoczęto przygotowania do jubileuszu. Przeprowadzono remont budynków i wieży. Dodatkowo upiększono teren, tworząc taras z altanami oraz betonowe schody.

Betonowe schody

Betonowe schody

Cały szereg tych prac wykonywano więźniami z Gross-Rosen. Jednym z głównych gości jubileuszu miał być sam Adolf Hitler, który potwierdził swą obecność na uroczystości, jednak jak wiemy z historii, III Rzesza upadła a dyktator popełnił samobójstwo.

Dalsze losy wieży

Restauracja i hotel, które udostępniono dzierżawcom, z czasem stały się nieopłacalne, z powodu obciążeń podatkowych nałożonych przez Józefa Stalina. Najemcy porzucając „prywatny biznes” pozostawili w obiektach całe wyposażenie, w tym łóżka, pierzyny, poduszki, sztućce, garnki, a nawet fortepian i pianino.

Kondycji budowli przysłużyli się także żołnierze Armii Radzieckiej, którzy mocno podniszczyli budowlę, puszczając na jej ściany całą serię z pepesz! Odpryski po tych zniszczeniach widoczne były jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku.

Z braku opiekunów tego miejsca, nastąpił okres rozbiórek. Materiały z rozebranego hotelu wykorzystane zostały do budowy budynków mieszkalnych. Pozostawiona wieża popadała w ruinę, aż do roku 1991, kiedy poprzez przetarg kupił ją Edward Hałdaś — obecny właściciel wieży. Podjął się on wyremontowania wieży i dzisiaj można ponownie z niej przy dobrej pogodzie podziwiać cudowne widoki na okolicę. Warto przyjechać w to miejsce dla samej budowli i pięknej panoramy, chcąc jednak zgłębić historię tego miejsca, posłuchajcie opowieści jego właściciela — p. Edwarda.

Ciekawi nas, czy pod wieżą naziści nie ukryli jakiś sekretnych dokumentów, może wartościowych rzeczy, może czas kiedyś pokaże.

Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez p. Edwarda Hałdasia, dostępnych na terenie wieży.

Zobacz od środka Twierdzę Haniczkę w Czechach — kosztowała miliony koron, nigdy nie spełniła swojej roli…

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca – jeśli Ci się podobało postaw nam wirtualną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google

ubezpieczenie w podróży
Podróżujesz za granicę? Koniecznie wykup ubezpieczenie w podróży – sprawdź ofertę!

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)