fbpx

Albania na wakacje. Jak do niej dotrzeć przez Korfu?

Nasz sen o Albanii w końcu się ziścił. Ten górzysty kraj położony na Półwyspie Bałkańskim przez ostatnie dekady do lat 90. pozostawał zamknięty i wyizolowany na arenie międzynarodowej. W twierdzy Albania rządził tylko jeden władca — „Towarzysz Komendant” — Enver Hodża. W głowach mieszkańców tylko on mógł zapewnić im bezpieczeństwo, byt oraz jedność i trwałość ojczyzny. Dyktator tak bardzo pokochał swój kraj, że chciał go mieć tylko dla siebie… .

Po latach koszmaru pod rządami komunistów, w końcu nastały czasy wolności, a kraj otworzył się na turystów z całego świata. W latach dyktatury Hodży było to nie do pomyślenia. Współczesna Albania to wyjątkowy kraj o górzystym charakterze, dwóch morzach — Jońskim i Adriatyku, wspaniałych zabytkach oraz przemiłych ludziach. Dzikość natury, historia reżimu, rozwój i kształtowanie infrastruktury turystycznej oraz otwarcie na turystów z całego świata, powodują, że kraj ten stał się bardzo popularnym kierunkiem na wakacje. Dlatego warto wybrać się już teraz i zobaczyć jej piękno nim zostanie zalana masową turystyką.

Saranda - Albania

do Sarandy w Albanii przez Korfu

W poniższym materiale pokażemy wam jak w łatwy sposób dostać się na grecką wyspę Korfu, a dalej do kurortu Saranda w Albanii. Realizując plan podróży wybraliśmy na środek transportu budżetową linię lotniczą Wizzair i zabukowaliśmy lot z portu lotniczego w Pyrzowicach. Akurat linia ta lata na tej trasie w czwartki oraz niedziele.

Znajdź tani parking przy lotnisku lecąc na wakacje!

Loty do Albanii z Katowic

Wylot zaplanowany był na godzinę szóstą rano, więc procedury odprawowe rozpoczęły się o czwartej czasu polskiego. Ważny zapamiętania jest fakt przesunięcia w Grecji godziny do przodu. Tak więc lądując na Korfu o dziewiątej rano, przestawiamy zegarki na dziesiątą. Albania ma tę samą strefę czasową co Polska, więc znowu musimy przestawić zegarki o godzinę do tyłu! Wypływając wodolotem z Korfu o 11:45 (rejs trwa około 30 minut) do Sarandy przypłyniecie o 11:15.

Tani nocleg na wakacje? Gdzie spać, żeby zaoszczędzić?

Widok z morza na Korfu
Widok z morza na Korfu

Ważne dla użytkowników telefonów komórkowych! Bliskość Albanii z Korfu powoduje, że często nachodzą na siebie zasięgi telefonii komórkowej. Będąc na Korfu, rozmawiamy na tych samych warunkach, co w Polsce, jednak Albania nie jest jeszcze członkiem UE i jej sieci działają na własnych zasadach, czego efektem są wysokie ceny za połączenia. Będąc w Sarandzie udawało nam się „złapać” grecką sieć i wówczas mogliśmy dłużej porozmawiać przez telefon. Gorzej wygląda sytuacja, kiedy będąc na Korfu, telefon włączy się w albańską sieć! Wówczas dzwonienie może was trochę kosztować. Rozwiązaniem na tę sytuację jest ustawienie telefonu w tryb ręcznego wyboru sieci.

Lotnisko na Korfu jest bardzo spektakularnym portem lotniczym, ze względu na położenie pasa startowego i do lądowania na grobli otoczonej z obu stron morzem. Widok lądujących samolotów jest bardzo widowiskowy i zazwyczaj przez większość dnia obserwowany jest przez selfie-turystów.

Korfu Selfie z samolotem
Selfie z samolotem

Fotka z lądującym nad głową samolotem jest jedną ze sztandarowych atrakcji na Korfu. Ten widok przyprawia o gęsią skórkę, a huk i pęd powietrza jeszcze bardziej podkręcają tę atmosferę.

Lotnisko w Kerkyra na Korfu nie należy do zbyt dużych i okazałych. Prezentuje się bardziej jak port budzący się do życia w sezonie letnim.

Po odebraniu bagażu (jeśli nadawaliście jakiś) kierujemy się do wyjścia z lotniska. Tuż za rozsuwanymi drzwiami skręcamy w lewo i idziemy jakieś 100 metrów na pobliski przystanek autobusowy komunikacji miejskiej. Odjeżdżają z niego autobusy Blue Bus linia nr 15. Pod kątem skomunikowania wyspy, Korfu posiada dobrą sieć połączeń pomiędzy miejscowościami.

Korfu - Rozkład jazdy autobusu linii 15
Korfu – Rozkład jazdy autobusu linii 15

Bilet kupujemy u kierowcy, płacąc za jeden 1,70 euro. Na wybranych przystankach funkcjonują biletomaty, w których bilety są tańsze i kosztują 1,10 euro. Uwaga! Jadąc z Kerkyry do Benitses kupiliśmy właśnie taki bilet. U kierowcy okazało się, że mieliśmy kupić kolor „różowy” biletu i musieliśmy dopłacić kierowcy.

All Inclusive
Korfu - Bilet autobusowy z biletomatu
Korfu – Bilet autobusowy z biletomatu
Korfu biletomat
Korfu biletomat
Korfu Ekran w biletomacie
Korfu Ekran w biletomacie
ubezpieczenie w podróży
Ubezpieczenie w podróży – bez niego lepiej nie wyjeżdżaj!

Autobus przejeżdża wzdłuż miasta Kerkyra — tak nazywają miasto stołeczne Korfu Grecy. Niebieska linia 15 obsługuje linię z lotniska przez dworzec PKS (Green Bus), miasto i jedzie do portu.

Dworzec autobusowy Green Bus
Dworzec autobusowy Green Bus

Dojeżdżając do danego przystanku „autobusowa lektorka” informuje pasażerów, jak się nazywa, ale szczerze powiedziawszy bardzo trudno ją zrozumieć i lepiej rozglądać się dookoła. Kiedy nie wiecie, gdzie wysiąść, poproście na wejściu kierowcę o pomoc i z reguły dojeżdżając, będzie głośno informować was o dotarciu na miejsce.

Korfu Przystanek przy placu San Rocco Town
Przystanek przy placu San Rocco Town
Korfu Kiosk z biletami przy placu San Rocco Town
Kiosk z biletami przy placu San Rocco Town
Korfu - Przy placu San Rocco - stąd odjeżdża autobus w kierunku lotniska
Korfu – Przy placu San Rocco – stąd odjeżdża autobus w kierunku lotniska

Przejazd autobusem z lotniska do portu trwa do 30 minut. W zależności od tego, ile macie czasu, możecie wysiąść na przystanku przy starym mieście: Mitropolitou Methodiou lub bliżej położony San Rocco Town i zakosztować piękna starówki.

Starówka Kerkyry
Starówka Kerkyry
Starówka Kerkyry
Starówka Kerkyry
Starówka Kerkyry
Starówka Kerkyry
Starówka Kerkyry
Starówka Kerkyry

Sprzęt niezbędny do podróżowania i na kemping

Starówka Kerkyry
Starówka Kerkyry

Zachęcamy do kulinarnej przerwy w jednej z licznie rozmieszczonych knajpek oraz restauracji. Zakosztujcie greckiej kuchni i syci ruszajcie na przystanek autobusowy lub spacerem wzdłuż portu — chociaż to trochę męcząca opcja, szczególnie idąc w upale.

Korfu - Czy takie smakołyki nie są kuszące?
Korfu – Czy takie smakołyki nie są kuszące?
Korfu - Czy takie smakołyki nie są kuszące?
Smażone rybki smakują obłędnie!
Smażone rybki smakują obłędnie!

Na obszarze portu znajdują się dwa przystanki autobusowe. Pierwszy jest tuż za bramą portową po prawej stronie — New Port, vis a vis budek z biletami. Nasz autobus dojechał właśnie w to miejsce. Na końcu portu działa niewielka knajpa z zimnymi napojami, do której się udaliśmy.

Jak dostać się z Korfu do Sarandy w Albanii?
Port na Korfu
Chłodne piwko w porcie
Chłodne piwko w porcie
Chłodne piwko w porcie
Chłodne piwko w porcie

Niski budynek w stylu weneckim oddalony jest o jakieś pięć minut drogi od naszego przystanku, chyba że wasz autobus podjedzie na drugi przystanek Cruise Ships Port (Terminal).

Korfu - Terminal z przejściem granicznym
Korfu – Terminal z przejściem granicznym
Jak dostać się z Korfu do Sarandy w Albanii?

Po odprawie paszportowo-bagażowej udajemy się na nabrzeże i idziemy w kierunku wodolotu. Do Sarandy możecie udać się na dwa sposoby: wodolotem lub promem. Rejs wodolotem jest ciut droższy i trwa około 30 minut (koszt około 25 euro).

Rozkład rejsów Korfu - Saranda i odwrotnie
Rozkład rejsów Korfu – Saranda i odwrotnie
Korfu - Nabrzeże, przy którym cumują wodoloty i promy
Korfu – Nabrzeże, przy którym cumują wodoloty i promy
Nabrzeże, przy którym cumują wodoloty i promy
Nabrzeże, przy którym cumują wodoloty i promy
Wnętrze wodolotu Finikas do Sarandy w Albanii
Wnętrze wodolotu Finikas
Jak dostać się z Korfu do Sarandy w Albanii?
Widok z wodolotu płynącego do Sarandy

Prom jest powolniejszy i tańszy — trwa około 1,25 godziny i kosztuje 22 euro, ale zabiera na pokład samochody i posiada taras widokowy, który zadowoli każde zmysły wspaniałymi widokami albańskiego nabrzeża oraz wyspy Korfu. No, chyba że waszą ucztę dla zmysłów zakłóci choroba morska.

Jak dostać się z Korfu do Sarandy w Albanii?
Widok z promu do Albanii i na Korfu
Widok z promu do Albanii i na Korfu
Widok z promu do Albanii i na Korfu
Widok z promu do Albanii i na Korfu

W przypadku wodolotu obawialiśmy się ostrego bujania podczas rejsu, ale okazało się zupełnie niepotrzebne. Rejs przebiega gładko niczym jazda autokarem.

Widok z pokładu na Korfu
Widok z pokładu na Korfu
Widok z pokładu na Korfu
Widok z pokładu na Korfu

Po dopłynięciu do porciku w Sarandzie udajemy się do nowego Terminala, którym dość szybko i sprawnie przebiega odprawa paszportowa.

Saranda w Albanii
Albania – królestwo Mercedesów

Witajcie w Albanii — kraju tysięcy mercedesów i setek tysięcy bunkrów!

Uwaga! Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do samodzielnej wyprawy do Albanii – sięgnij po wycieczkę z biura podróży. Ofertę wyjazdów do Albanii i Grecji znajdziesz na stronie Wakacje.pl

All Inclusive

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)