Zatrać się w malowniczej scenerii Nysy Kłodzkiej podczas niezapomnianej przygody na pontonie. Trzygodzinny spływ na piętnastokilometrowej trasie to wyjątkowa atrakcja i czas spędzony na płynięciu z nurtem rzeki. Prądy, kamienie i machanie wiosłami to wspaniała zabawa oraz relaks pośród dziewiczej przyrody. Każdy zakręt rzeki odkrywa nowe, zapierające dech w piersiach widoki. Oto pomysł na wakacyjny weekend w Kotlinie Kłodzkiej.
Przygodę z raftingiem (polega on na spływie pontonem po rwącej rzece, wyzwalając przy okazji adrenalinę oraz emocje u uczestników) zaczęliśmy od przyjazdu do Pałacu Ławica, na którego terenie znajduje się baza wypadowo-gastronomiczna spływu.
Bezpłatnym busikiem dotarliśmy nad brzeg Nysy Kłodzkiej, gdzie zostaliśmy przeszkoleni w zakresie bezpiecznego spływu i topografii na rzece. Każdy uczestnik otrzymał kapok, wiosła i ponton lub kajak do wyboru.
Zdecydowaliśmy się na siedmioosobowy ponton, którym popłynęliśmy we dwójkę.
Spływ pontonowy w Bardzie
Spływ pontonowy w Bardzie
Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim to niezapomniana przygoda, która dostarcza mnóstwa emocji i pozytywnych wrażeń. Trasa prowadzi przez pięć malowniczych meandrów Nysy Kłodzkiej, oferując piękne widoki na okoliczne łąki, skały i las, z którego rozbrzmiewają odgłosy i śpiew ptaków.
Spływ po rzece jest bezpieczny i świetnie nadaje się dla osób bez doświadczenia. W skali „White Water” określającej poziom trudności rzeki wg klasy. Skala od WW klasa I do WW klasa VI. Klasa I oznacza rzekę spokojną, bez większych przeszkód, dobrą dla początkujących. Klasa VI oznacza rzekę zz ekstremalnymi warunkami. Spływ naszym odcinkiem Nysy Kłodzkiej zakwalifikowany jest do klasy WW I.
Spływ pontonowy w Bardzie
Na trasie spływu znajduje się elektrownia wodna z lekkim „wodospadem” i w tym miejscu każdy uczestnik dobija do brzegu, tam czeka obsługa, która pomaga w przeniesieniu pontonu lub kajaku na drugą stronę.
Zwierzęta wypasające się wzdłuż rzeki lubią chłodzić się w zimnej wodzie, i przy okazji napoić.
Zobacz fragment spływu z krową:
Na trasie znajdują się także dwa punkty ze zorganizowaną gastronomią, a na miejscu można kupić coś do jedzenia i picia.
Spływ pontonowy Bardo na Dolnym Śląsku
Przed metą przepływamy pod zabytkowym mostem w Bardzie. Most w formie kamiennej zbudowano w 1589 r. i stanowił ważny element na szlaku handlowym z Czech do Polski. Od 2019 r. stanęła na nim ponownie figura św. Jana Nepomucena, która wraz z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego zniknęły po wysadzeniu mostu przez wycofujące się wojska niemieckie.
- Zobaczcie inne atrakcje Barda: Matka Boską z Barda – najstarszą figurkę Maryi z Dzieciątkiem w Polsce!
Kamienny most w Bardzie z figurą Jana Nepomucena przypomina nam most Karola w Pradze, tylko w mniejszej skali.
Pałac Ławica to baza wypadowo-gastronomiczna dla organizowanych spływów. Położony jest 3 km od turystycznego Kłodzka i w niewielkiej odległości od rzeki Nysy Kłodzkiej. Wokół otoczony jest sielskimi krajobrazami.
Pałac Ławica pochodzi z XIX w. i został zbudowany w stylu szwajcarskiej willi. Na terenie pałacu powstał także folwark. Od 1905 r. właścicielem pałacu był Caesar Schöller, a posesja była zamieszkiwana głównie przez inspektorów i pełnomocników generalnych zarządzających folwarkiem.
Pałac Ławica
Pałac Ławica
Miejsce na grilla i ognisko. Jedliśmy lunch w takiej scenerii!
Wagon uchodźców to ważna historia tego regionu, związana z przesiedleniami ludności zza Buga i ludności niemieckiej.
Wnętrze wagonu dla repatriantów
Wokół Pałacu Ławica rozciąga się wyjątkowy Folwark Dworski, z zespołem dużych zabudowań gospodarczych, w których urządzono atrakcje dla turystów, wystawę sprzętów domowych i rolniczych z PRL-u oraz gastronomię.
Na terenie folwarku znajduje się niewielka zagroda z kozami.
Zobacz wyjątkowe górskie ZOO na Dolnym Śląsku i obejrzyj video z pobliskiej atrakcji rodzinnej:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)