Majestatycznie wznoszący się nad rzeką Łabą, zamek Děčín to imponujący zabytek, który zachwyca turystów bogatą historią, imponującą architekturą i rozległymi ogrodami. Zamek, usytuowany w północnych Czechach, w malowniczym mieście Děčín, stanowi obowiązkowy punkt wycieczki dla miłośników historii, sztuki i pięknych widoków.
Zamek Děčín to jeden z najstarszych monumentalnych obiektów w Czechach. W X w. na miejscu dzisiejszego zamku istniał drewniany gród, zbudowany na skalnym wzniesieniu nad Łabą. Pełnił funkcje ochronne dla miejscowego szlaku handlowego na rzece.
Zamek Děčín od strony Łaby fot. zamekdecin.cz
Zamek Děčín
W drugiej połowie XIII w. za Przemysła Ottokara II wzniesiono tu kamienny zamek. W 1426 r. podczas wojen husyckich zamek zdobyto i spalono, a w 1444 r. odbudowali go Vartenberkowie. Druga połowa XVI w. to okres stopniowej przebudowy w stylu renesansowym. Obecną formę zamek przyjął za czasów hrabiów Thun-Hohenstein, którzy władali Děčínem od 1629, aż do roku 1932.
Zamek Děčín
Członkowie familii Thunów zajmowali wysokie stanowiska polityczne i kościelne w monarchii Habsburgów. Książę Franciszek Thun pełnił funkcję premiera Austrii i wicekróla Królestwa Czech. Thunowie przeprowadzili oni dwie znaczące przebudowy zamku (styl barokowy i klasycystyczny), który w XIX w. stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego. W 1932 r. Thunowie sprzedali posiadłość państwu czechosłowackiemu, które zamieniło ją w koszary. Ten stan trwał aż do 1991r.
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Zamek w Decínie był odwiedzany przez różne osobistości. Jednym z gości był Fryderyk Chopin, który skomponował tu tzw. walca Decína, który poświęcił hrabinie Josefinie Thun. Kolejną wyjątkową postacią był cesarz Franciszek Józef I ze swoją żoną – uroczą Sisi.
Zamek Děčín
Booking.comZamek Děčín
Zamek Děčín
Po zamachu w Sarajewie na następcę tronu austro-węgierskiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię (w czerwcu 1914 r.), na zamku zamieszkały ich dzieci Ernest i Maksymilian. Książę Jaroslav Thun, jako szwagier arcyksiążąt, został opiekunem swoich osieroconych chłopców.
Zamek Děčín
Brama wjazdowa do zamku to początek wyjątkowego podjazdu „Dlouhá jízda”. Mierzy blisko 300 m długości, prowadzi pod górę i pełnił reprezentacyjną rfunkcję, a także wyrażał pozycję rodziny Thun.
Zamek Děčín
Wspinając się na górę, mieliśmy odczucie podążania do jakiegoś niezwykłego miejsca. Wzdłuż drogi zbudowano Kościół Podwyższenia Św. Krzyża, następnie ogród różany, obecnie w rewitalizacji.
Zamek Děčín
Dzięki rodzinie Thun na zamku urządzono największą bibliotekę w całych Czechach. Warty uwagi jest także pałacowy ogród z najpiękniejszymi w monarchii Habsburgów różami z gloriette i sala terrena, a także 18 dawnych ogrzewanych szklarni w Ogrodach Południowych, w których rozkwitały storczyki, kamelie i wiele innych roślin tropikalnych.
Zamek Děčín
Wejście do ogrodów południowych jest bezpłatne. W zasadzie zamek w części zewnętrznej można obejść bez opłaty. Zwiedzanie wnętrza jest biletowane i możliwe tylko z przewodnikiem. W środku panuje bezwzględny zakaz fotografowania oraz nagrywania.
Zamek Děčín
W ogrodach południowych przechadzają się urocze pawie.
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Na południowym stoku zamku rozciągały się winnice, a w pierwszej połowie XVIII w. powstał tam uroczy barokowy ogród. Na szczycie tego ogrodu w 1737 r. wzniesiono małą, ale urokliwą altanę zdobioną rzeźbami i malowidłami.
Zamek Děčín
W XIX w. František Thun zbudował pięć tarasów w ogrodach południowych, na których stopniowo powstawało aż 18 ogrzewanych szklarni. To właśnie w Ogrodach Południowych zakwitła największa na świecie roślina lilii wodnej, Victoria Royal, po raz pierwszy na kontynencie europejskim w 1852 r. Słynne rosarium mieściło ponad 80 rodzajów róż!
W listopadzie fontanna nie działała.
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Zamek Děčín
W 1932 r. rodzina Thun sprzedała zamek państwu Czechosłowackiemu, które zainstalowało tutaj wojsko. Kolejne lata i dekady to obecność wojsk niemieckich, czechosłowackich i radzieckich. Obecność armii radzieckiej odcisnęło destrukcyjne piętno na tym miejscu. Od 1991 r. zamek znajduje się w rękach miasta Decín.
Warta odwiedzenia jest 150-metrowa „Ściana Pasterza”, znajdująca się naprzeciwko zamku. Na niej zbudowano restaurację z wieżą widokową (Restaurace Pastýřská), ogród zoologiczny. Piękny widok na miasto w gratisie.
Zobacz także pobliską Czeską Szwajcarię i Most Bastei:
Pravčicka brana w Czeskiej Szwajcarii rok po wielkim pożarze oraz Trutnov to „smocze miasto” w Czechach. Na jego skwerkach widać dzikie zwierzęta
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)