fbpx

Zamek Děčín — czeska perła nad Łabą z wybitnymi gośćmi

Majestatycznie wznoszący się nad rzeką Łabą, zamek Děčín to imponujący zabytek, który zachwyca turystów bogatą historią, imponującą architekturą i rozległymi ogrodami. Zamek, usytuowany w północnych Czechach, w malowniczym mieście Děčín, stanowi obowiązkowy punkt wycieczki dla miłośników historii, sztuki i pięknych widoków.

Zamek Děčín to jeden z najstarszych monumentalnych obiektów w Czechach. W X w. na miejscu dzisiejszego zamku istniał drewniany gród, zbudowany na skalnym wzniesieniu nad Łabą. Pełnił funkcje ochronne dla miejscowego szlaku handlowego na rzece.

Zamek Děčín od strony Łaby fot. zamekdecin.cz

Zamek Děčín od strony Łaby fot. zamekdecin.czZamek Děčín

Zamek Děčín

W drugiej połowie XIII w. za Przemysła Ottokara II wzniesiono tu kamienny zamek. W 1426 r. podczas wojen husyckich zamek zdobyto i spalono, a w 1444 r. odbudowali go Vartenberkowie. Druga połowa XVI w. to okres stopniowej przebudowy w stylu renesansowym. Obecną formę zamek przyjął za czasów hrabiów Thun-Hohenstein, którzy władali Děčínem od 1629, aż do roku 1932.

Zamek Děčín

Zamek Děčín

Zamek Děčín

Członkowie familii Thunów zajmowali wysokie stanowiska polityczne i kościelne w monarchii Habsburgów. Książę Franciszek Thun pełnił funkcję premiera Austrii i wicekróla Królestwa Czech. Thunowie przeprowadzili oni dwie znaczące przebudowy zamku (styl barokowy i klasycystyczny), który w XIX w. stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego. W 1932 r. Thunowie sprzedali posiadłość państwu czechosłowackiemu, które zamieniło ją w koszary. Ten stan trwał aż do 1991r.

Zamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Zamek Děčín

Zamek w Decínie był odwiedzany przez różne osobistości. Jednym z gości był Fryderyk Chopin, który skomponował tu tzw. walca Decína, który poświęcił hrabinie Josefinie Thun. Kolejną wyjątkową postacią był cesarz Franciszek Józef I ze swoją żoną – uroczą Sisi.

Zamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Booking.com

Zamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Zamek Děčín

Po zamachu w Sarajewie na następcę tronu austro-węgierskiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię (w czerwcu 1914 r.), na zamku zamieszkały ich dzieci Ernest i MaksymilianKsiążę Jaroslav Thun, jako szwagier arcyksiążąt, został opiekunem swoich osieroconych chłopców.

Zamek Děčín

Zamek Děčín

Brama wjazdowa do zamku to początek wyjątkowego podjazdu „Dlouhá jízda”. Mierzy blisko 300 m długości, prowadzi pod górę i pełnił reprezentacyjną rfunkcję, a także wyrażał pozycję rodziny Thun.

Zamek Děčín

Zamek Děčín

Wspinając się na górę, mieliśmy odczucie podążania do jakiegoś niezwykłego miejsca. Wzdłuż drogi zbudowano Kościół Podwyższenia Św. Krzyża, następnie ogród różany, obecnie w rewitalizacji.

Zamek Děčín

Zamek Děčín

Dzięki rodzinie Thun na zamku urządzono największą bibliotekę w całych Czechach. Warty uwagi jest także pałacowy ogród z najpiękniejszymi w monarchii Habsburgów różami z gloriette i sala terrena, a także 18 dawnych ogrzewanych szklarni w Ogrodach Południowych, w których rozkwitały storczyki, kamelie i wiele innych roślin tropikalnych.

Zamek Děčín

Zamek Děčín

Wejście do ogrodów południowych jest bezpłatne. W zasadzie zamek w części zewnętrznej można obejść bez opłaty. Zwiedzanie wnętrza jest biletowane i możliwe tylko z przewodnikiem. W środku panuje bezwzględny zakaz fotografowania oraz nagrywania.

Zamek Děčín

Zamek Děčín

W ogrodach południowych przechadzają się urocze pawie.

Zamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Zamek Děčín

Na południowym stoku zamku rozciągały się winnice, a w pierwszej połowie XVIII w. powstał tam uroczy barokowy ogród. Na szczycie tego ogrodu w 1737 r. wzniesiono małą, ale urokliwą altanę zdobioną rzeźbami i malowidłami.

Zamek Děčín

Zamek Děčín

W XIX w. František Thun zbudował pięć tarasów w ogrodach południowych, na których stopniowo powstawało aż 18 ogrzewanych szklarni. To właśnie w Ogrodach Południowych zakwitła największa na świecie roślina lilii wodnej, Victoria Royal, po raz pierwszy na kontynencie europejskim w 1852 r. Słynne rosarium mieściło ponad 80 rodzajów róż!

Zamek Děčín

ubezpieczenie w podróży
Jedziesz do Czech? Wykup koniecznie ubezpieczenie w podróży!

W listopadzie fontanna nie działała.

Zamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Zamek Děčín

Zamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Zamek DěčínZamek Děčín

Zamek Děčín

W 1932 r. rodzina Thun sprzedała zamek państwu Czechosłowackiemu, które zainstalowało tutaj wojsko. Kolejne lata i dekady to obecność wojsk niemieckich, czechosłowackich i radzieckich. Obecność armii radzieckiej odcisnęło destrukcyjne piętno na tym miejscu. Od 1991 r. zamek znajduje się w rękach miasta Decín.

Warta odwiedzenia jest 150-metrowa „Ściana Pasterza”, znajdująca się naprzeciwko zamku. Na niej zbudowano restaurację z wieżą widokową (Restaurace Pastýřská), ogród zoologiczny. Piękny widok na miasto w gratisie.

Zobacz także pobliską Czeską Szwajcarię i Most Bastei:

Pravčicka brana w Czeskiej Szwajcarii rok po wielkim pożarze oraz Trutnov to „smocze miasto” w Czechach. Na jego skwerkach widać dzikie zwierzęta

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)