Samochodem do Chorwacji
Rozwój sytuacji związanej z pandemią Covid-19 jest bardzo dynamiczny i trzymał wszystkich w niepewności oraz stanie zagrożenia przez dobrych kilka miesięcy. Wielu ludzi przekreśliło szanse na tegoroczne wakacje, a wyjazdy zagraniczne definitywnie przesunęły na kolejny rok i to z dużym znakiem zapytania. Kraje o wysoko rozwiniętej turystyce zamarły i stopniowo popadły w kryzys ekonomiczny, dlatego priorytetem dla nich i UE stało się szybkie odmrożenie ruchu turystycznego i podniesienie tej gałęzi gospodarki z kolan. W Polsce wpływ turystyki na gospodarkę kraju idzie w jak najlepszym kierunku, jednak daleko nam jeszcze do europejskich krajów, w których ta dominuje. „Nasza jeszcze słabość okazała się naszą dużą siłą”.
Przeczytaj także jak dojechać do Chorwacji z Polski – tutaj
Samochodem na wakacje do Chorwacji
Pierwszym krokiem jaki musicie wykonać to wejść na stronę internetową entercroatia.mup.hr i wypełnić krótką ankietę, która składa się z podstawowych danych, takich jak imię, nazwisko, narodowość, numer telefonu, numer dokumentu na który przekroczycie granicę oraz wywiad na temat Waszej ewentualnej „przygody” z Covid-19 – czy byliście na kwarantannie, czy byliście zarażeni itp.
Wypełnienie ankiety online ułatwi Wam oraz przyspieszy proces przekroczenia granicy z Chorwacją – tak rekomendują ją Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Turystyki Republiki Chorwacji. Nie stanowi to jednak gwarancji na jej przekroczenie.
Po wypełnieniu i wysłaniu ankiety otrzymacie na emaila potwierdzenie o wpłynięciu zgłoszenia do chorwackiej policji granicznej wraz z załączonym plikiem zawierającym rekomendacje Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego – w języku angielskim, jednakże przygotowywana jest już wersja po polsku. Ci, którzy nie skorzystają ze zgłoszenia online, będą zobligowani do dopełnienia tej formalności na granicy.
„Wakacje, na które zasługujesz, są bliższe niż myślisz!”
to hasło nowej kampanii reklamowej mającej przyciągnąć turystów także z Polski.
Decyzja otwarcia chorwackich granic na turystów z UE dotyczy (na dzień pisania tego materiału) następujących krajów członkowskich: Polski, Czech, Węgier, Austrii, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowenii, Niemiec oraz Słowacji. Obywatele tych państw nie muszą już wyjaśniać celu oraz przyczyny wjazdu do Chorwacji. Podstawowe informacje o celu podróży będą zawarte w internetowej ankiecie, którą wypełnicie przed przyjazdem.
– Dla Polaków nie jest wymagane przedstawienie wyniku testu na obecność Covida 19, ani 14-dniowa kwarantanna w izolacji –
Zaplecze turystyczne jest już dostępne! – plaże, bary, muzea czy parki narodowe.
Chorwacja jest już otwarta – co z granicami Słowenii, Austrii, Węgier, Słowacji i Czech?
z Polski do Chorwacji prowadzą 2 główne trasy: przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry. Sprawdźmy zatem jak wygląda sytuacja z przejazdem i pobytem turystycznym w tych krajach – stan na dzień 03.06.2020 – następnie będziemy aktualizować dane w miarę ich dostępności.
Najświeższe informacje o każdym kraju UE: kliknij i sprawdź
Czechy
03.03.2020r. Po 15 czerwca obywatele UE pochodzący z krajów o niskim ryzyku Covid-19 – kraje te są oznaczone kolorem zielonym – mapa z kolorami dostępna jest tutaj – będzie aktualizowana w tygodniowych interwałach – mogą wjechać na terytorium Czech. Polska jest zakwalifikowana do grona krajów z zieloną lampką, a więc Polacy mogą wjechać i podróżować po Czechach.
15.06.2020r. Kraje czerwone to Szwecja i Portugalia . Ze względu na niekorzystny rozwój lokalny w liczbie zarażonych, województwo śląskie, część południowej Polski granicząca z regionem morawsko-śląskim, należy również do krajów czerwonych. Kraje na zielono są otwarte dla przyjezdnych.
05.06.2020r. Ze skutkiem od 5 czerwca o godz. 12:00 kontrole na granicach lądowych z Austrią i Niemcami zostaną zniesione i po raz kolejny granice te można przekroczyć w dowolnym momencie. Pasażerowie muszą jednak liczyć się z tym, że policja przeprowadzi wyrywkowe kontrole na granicy z obydwoma państwami w ramach wykonywania swoich uprawnień w Czechach. Na granicy lotniczej środek dotyczący tymczasowego przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych jest przedłużany do 30 czerwca 23:59, z możliwością, że wszystkie lotniska będą mogły być wykorzystywane do lotów w ramach Schengen.
Obywatele Republiki Czeskiej, Słowacji, Austrii, Niemiec i Węgier – dotyczy to obywateli zamieszkałych w danych krajach, obywateli innych państw UE o potwierdzonym tymczasowym lub stałym pobycie w tych krajach oraz cudzoziemców, którym przyznano status rezydenta długoterminowego w tych krajach, mogą przybyć do Czech bez konieczność przedłożenia zaświadczenia o zakończeniu testu lub udowodnienia celu podróży lub planowanej długości pobytu przy wjeździe do Republiki Czeskiej. Dotyczy to wyłącznie podróży między tymi krajami, w tym transportu lotniczego.
Ze skutkiem od poniedziałku 3 sierpnia 2020 r. Rumunia została usunięta z listy krajów o niskim ryzyku zarażenia się COVID-19. Od poniedziałku 24 sierpnia 2020 r. Nastąpi zmiana dla obywateli Czech i cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Czech z Hiszpanii z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, Hiszpania (z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich) została usunięta z listy krajów o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19. Z inicjatywy z 14 września 2020 r. Wyspy Kanaryjskie zostaną usunięte z listy krajów o niskim ryzyku zakażenia. Bezpośrednio po powrocie do Czech będzie obowiązywał obowiązek skontaktowania się z odpowiednią regionalną stacją higieny (zgodnie z miejscem stałego zamieszkania) telefonicznie lub innym zdalnym dostępem i natychmiastowym poddaniem się testowi RT-PCR na SARS CoV-2 na własny koszt. Wynik należy następnie zgłosić do odpowiedniej stacji higienicznej nie później niż 72 godziny po wjeździe na terytorium Republiki Czeskiej. Wyjątkiem od badań są osoby poniżej 5 roku życia.
Austria
03.06.2020r. Osoby przejeżdżające tranzytem przez Austrię do innego kraju mogą to zrobić pod warunkiem niezatrzymywania się (ciekawe jak z tankowaniem, jedzeniem i siusianiem). Podróżujący do Austrii są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19 – zaświadczenie nie może być starsze niż 4 dni. Osoby mieszkające w Austrii mogą wjechać do kraju bez zaświadczenia pod warunkiem poddania się 14-dniowej kwarantannie w domu. Na lotnisku we Wiedniu można wykonać test odpłatnie – wynik za około 3 godziny. Informacje na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii.
Słowenia
03.06.2020r. W dniu 15.05.2020 roku Rząd Słowenii podjął decyzję o zakończeniu epidemii Covid-19. Jednakże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa nadal istnieje to w związku z tym utrzymane będą nadal środki bezpieczeństwa. Z informacji wyczytanych na stronie slovenia.info wynika, że obywatele UE mogą przejechać Słowenię tranzytowo (w ten sam dzień) lub zatrzymać się turystycznie pod warunkiem okazania rezerwacji noclegu na Słowenii. Bez tego zobowiązani są do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Więcej o sytuacji na granicy: tutaj
Węgry
04.06.2020r. Wjazd cudzoziemców na terytorium Węgier jest niemożliwy. Wyjątkiem są osoby posiadające zezwolenie na pobyt na Węgrzech. Wyjątki obejmują podróże służbowe dla obywateli takich krajów jak Polska, Słowacja, Czechy, Korea Południowa, Japonia, Niemcy oraz Austria, a także wjazd do prac sezonowych z sąsiednich krajów. Więcej na: tutaj
11.06.2020r. Ludzie mogą wjeżdżać na Węgry z Czech, Niemiec, Austrii, Słowacji, Serbii, Słowenii i z piątkowej Chorwacji bez konieczności obowiązkowej kwarantanny domowej.
18.06.2020r. Rozporządzeniem rządu węgierskiego nr jot. 282/2020 z dnia 18 czerwca 2020 r. Stan wyjątkowy na terytorium Węgier został zakończony. Obywatele państw członkowskich UE , Serbii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii i Islandii mają swobodny przepływ.
31 sierpnia – 09:15: Węgry zamkną swoje granice przed obcokrajowcami od dzisiejszej północy. Węgierski rząd zamknie swoje granice dla obcokrajowców dziś wieczorem. Gulyás powiedział, że Węgrzy powracający z zagranicy będą musieli poddać się kwarantannie przez 14 dni lub do czasu, gdy przedstawią dwa negatywne testy w odstępie dwóch dni. Środki mają na celu zapobieganie infekcjom z zagranicy. Węgry będą musiały przygotować się do ochrony swoich starszych obywateli, dzieci przygotowujących się do rozpoczęcia roku akademickiego i zapewnienia trwałych wyników gospodarczych, powiedział.
Słowacja
20.06.2020 r. Od 6:00 system otwartych przejść granicznych dotyczy osób powracających z: Bułgarii, Cypru, Republiki Czeskiej, Czarnogóry, Danii (w tym Wysp Owczych), Estonii, Finlandii, Grecji, Chorwacji, Islandii, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Węgier, Malty, Monako, Niemiec, Norwegii, Polski (z uwagą na Górny Śląsk), Austrii, Słowenii i oraz Szwajcarii.
10.06.2020r. Republika Słowacka zniosła kontrolę na przejściach granicznych dla osób powracających z Bułgarii, Cypru, Republiki Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Chorwacji, Islandii, Księstwa Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Węgier, Malty, Niemiec, Norwegii, Austrii, Słowenii i Szwajcarii. Po powrocie z tych 19 krajów obywatele nie muszą nawet przechodzić kwarantanny i nie muszą przedstawiać negatywnego testu na COVID-19. Osoby, które mają stałe miejsce zamieszkania lub czasowy pobyt w Republice Słowackiej, są zwolnione z kwarantanny po powrocie z Polski i obowiązku przedstawienia negatywnego testu na COVID-19, jeżeli ich pobyt poza Republiką Słowacką nie przekroczył 48 godzin przed powrotem.
04.06.2020r. Na Słowacji obowiązuje izolacja w państwowym centrum kwarantanny jest obowiązkowa dla każdej formy podróży – indywidualnej lub zorganizowanej. Izolacja w wyznaczonym ośrodku trwa przez czas niezbędny do przeprowadzenia diagnostyki laboratoryjnej COVID-19, a po uzyskaniu wyniku negatywnego pacjent trafia na 14-dniową kwarantannę. Od 21 maja 2020 r. Wszystkie osoby mające miejsce stałego lub czasowego pobytu w Republice Słowackiej, które będą podróżować do Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Węgier, Polski, Słowenii i Szwajcarii, będą zwolnione z obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego testu na COVID-19 pod warunkiem że wrócą na terytorium Słowacji w ciągu 48 godzin. Przed opuszczeniem terytorium Słowacji każda jest zobowiązany wypełnienia specjalnego formularza w pliku tekstowym. Obowiązek poddania kwarantannie lub przedstawienia negatywnego testu na COVID-19 nie ma zastosowania od dnia 2 czerwca 2020 r wobec osób mających miejsce stałego zamieszkania lub czasowy pobyt lub przebywają na terytorium Węgier i wjeżdżają na terytorium Słowacji przez przejścia graniczne między Republiką Słowacką a Węgrami lub między Republiką Słowacką a Czechami, jeżeli nie przebywają na Słowacji dłużej niż 48 godzin – mają jednak obowiązek udowodnienia dotrzymania tego terminu podczas kontroli granicznej, a jeśli nie posiadają zaświadczenia o stałym lub tymczasowym pobycie, muszą przebywać na terytorium Węgier z co najmniej dwoma wiarygodnymi dokumentami np: kartą ubezpieczenia zdrowotnego, umową najmu, umową o pracę itp. Więcej tutaj
Bieżąca sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa jest jak żywy organizm, dlatego też, aby mieć najświeższe informacje, powinniście każdego dnia śledzić rozwój sytuacji oraz decyzje podjęte przez poszczególne rządy. To, że dziś dana granica jest otwarta i można podróżować, nie oznacza, że jutro nadal będzie tak samo. W miarę naszych możliwości postaramy się aktualizować zawarte tu informacje – patrz zawsze na datę jej publikacji.
Co zrobić w trakcie pobytu w Chorwacji w momencie wystąpienia objawów Covid-19?
W przypadku wystąpienia takiej sytuacji bezwzględnie pozostańcie w domu, apartamencie, pokoju, namiocie czy przyczepie kempingowej i natychmiast powiadomcie telefonicznie gospodarza domu, wynajmującego, recepcjonistę czy inną osobę związaną z Waszym pobytem w Chorwacji. Możecie także przedzwonić na infolinię alarmową z Waszego ubezpieczenia podróżnego i zgłoś swoje objawy. W tym miejscu przypominamy o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Kliknijcie w baner poniżej i sprawdźcie jakie ubezpieczenie będzie najlepsze dla Was.
Osoba-gospodarz, u której wynajęliście nocleg musi powiadomić odpowiedniego lekarza, który będzie mógł zająć się przypadkiem turysty z objawami. Jeżeli jest to niemożliwe, wówczas powinien wezwać pogotowie ratunkowe. Ty nie opuszczaj swojego miejsca pobytu i nie spotykaj się z osobami spoza swojej rodziny.
Numer ratunkowy w całej UE to 112
a co kiedy objawy Covid-19 pojawią się na granicy?
W takim przypadku nie opuszczajcie/aj pojazdu i poinformuj o tym policję graniczną. Pogranicznik zawiadamia odpowiednie służby i postępuje dalej według otrzymanych instrukcji. Możecie zostać przewiezieni do odpowiedniego ośrodka / placówki w celu przebadania, wykonania testu i dalszych decyzji medycznych.
Jeżeli chodzi o zachowanie na ulicy, plaży, w barach, restauracjach itp. stosujemy reguły takie same jak w Polsce m.in. odstęp 2 metrów od drugiej osoby, dezynfekcja rąk, zakrywanie twarzy i nosa w miejscach nagromadzonych ludźmi, płatność kartą itd.
Przeczytaj także o Omiš i Makarska
Obejrzyj na naszym filmiku Split
Obejrzyj na naszym filmiku Park Narodowy Jezior Plitwickich
Kup przewodnik po Chorwacji – warto poczytać zanim gdzieś pojedziesz 🙂
#chorwacja2020 #wakacjewchorwacji #samochodemnawakacje #podróżecovid19 #podróżekoronawirus #samochodemdochorwacji