fbpx

Zielonogórska Palmiarnia oraz Park Winny

Palmiarnia w Zielonej Górze
Palmiarnia w Zielonej Górze

➡️📸 Migawka z mikropodróży: Jesteśmy w zielonogórskim Parku Winnym 🍇, tuż u boku futurystycznej w kształcie Palmiarni 🌴- jej obecny wygląd to zasługa piątej z kolei rozbudowy. Jest to miejsce będące symbolem miasta i zarazem ważną pamiątką winiarskich tradycji Zielonej Góry. Dawniej w tym miejscu uprawiania była od setek lat winna latorośl, a pierwsze nasadzenia wykonano już w średniowieczu – w 1150 roku❗️. Winorośl pięła się po rozstawionych dookoła palikach. Jest to archaiczna już metoda, jednak spotkaliśmy się z nią w przydomowych, niewielkich ogrodo-winniczkach.

Rzeźba Chłopiec ze źrebięciem
Palmiarnia Zielona Góra i Winny Park

Obecna plantacja obejmuje około 1 hektara terenu i zawiera kilkanaście odmian winorośli, które możecie zobaczyć z bliska. Całość ma formę bardziej edukacyjną oraz reprezentacyjną, przypominającą o dawnej świetności winiarskiej tego regionu.

Rzeźba Chłopiec ze źrebięciem
Chłopiec ze źrebięciem – symbolika nazistów – pierwotnie został ustawiony w latach 30 XX wieku na terenie koszar Wehrmachtu w Krośnie Odrzańskim, gdzie służył syn artysty.
Rzeźba przedstawia nagiego chłopca próbującego ujarzmić źrebię. Chłopiec chce opanować zwierzę, trzymając je za szyję. To symbolika nawiązująca do działalności nazistów oraz ich poglądów.

Cieszy nas fakt, że tradycja nie zaginęła i znaleźli się jeszcze ludzie, którzy podjęli się misji odbudowywania należnej pozycji tego regionu w świecie upraw oraz wytwarzania unikatowego i często niepowtarzalnego w smaku wina, zależnego w dużej mierze od kaprysów pogody oraz łaskawości słońca. Zawód „winogrodnika” powrócił na nowo w te zielone strony❗️💪

Palmiarnia w Zielonej Górze
Jeden z 55 zielonogórskich Bachusików na tle Palmiarni. We Wrocławiu mamy krasnale, a w Wałbrzychu gwarków.

Pierwotnie na Winnym Wzgórzu znajdował się niewielki domek do gromadzenia narzędzi oraz beczek dla pracujących winiarzy. Powstał on w 1818 roku, a jego właścicielem był niemiecki przedsiębiorca i właściciel winnicy August Grempler (wraz z dwoma wspólnikami założył pierwszą w Niemczech wytwórnię wina musującego 🍷).

Zielonogórska winnica

Zapewne nie przewidział, że w sąsiedztwie jego domku powstanie futurystyczny dziś obiekt – ogromna szklarnia skrywającą w swych wnętrzach egzotyczne palmy, największy w Europie daktylowiec – palmę kanaryjską rosnącą pod dachem, kaktusy, kolorowe rośliny 🌵🍂🌷 oraz perełkę – 10 tysięczne akwarium, w którym pływają Sum afrykański, Lin, Pirania roślinożerna, Zbrojniki, Karaś oraz Sum rekini! (pierwotny obiekt Palmiarni powstał 1 maja 1961 roku i służył dla mieszkańców miasta jako kawiarnia).

Palmiarnia Zielona Góra
wnętrze Palmiarni wita nas bujną i tropikalną roślinnością
Palmiarnia w Zielonej Górze to także moc kolorów pozytywnie wpływających na nasze samopoczucie!

Przy okazji naszej wizyty odwiedziliśmy zielonogórski rynek oraz restaurację OHY-AHY, uczestniczącą w projekcie Zielone Grona – Lubuski Paszport Turystyczny, który bardzo chwalimy. Przy okazji obiadu zdobyliśmy 5-tą pamiątkową pieczątkę do naszego paszportu, która gwarantowała nam przyznanie pierwszej nagrody za osiągnięcie „Levelu 1″💥 – kolejno 5,10, 15 i 20. 

🗣Cała akcja jest świetnym pomysłem, jednak jesteśmy lekko rozczarowani poziomem nagrody zachęcającej „gości” do odwiedzania kolejnych miejsc i był jak dla nas… co najmniej słabiutki. Braliśmy udział w różnorakich projektach i nawet te organizowane na mniejszą skalę, „wyposażone” były w lepsze gadżety niż sama ekologiczna „siatynka”. To taka nasza uwaga na przyszłość. Oczywiście udzielane rabaty u paszportowych partnerów mają dla nas duże znaczenie i robią swoją robotę, jednak liczyliśmy po cichu na fajne gadżety z regionu.
Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku do projektu dokoptują nowi partnerzy oraz poprawi się jakość nagrody podstawowej – motywatora do dalszego działania 💪
Pozdrawiamy!

Przeczytaj także o zielonogórskich winnicach i procesie wytwarzania lubuskiego wina – kliknij tutaj

ubezpieczenie podróż
ubezpieczenie w podróży
sklep samochodem na wakacje
ubezpieczenia oc auta
Airbnb
Na Airbnb możesz rezerwować noclegi i atrakcje w ponad 190 krajach. Dołącz, aby zyskać 100 zł zniżki na rezerwację
ubezpieczenie mieszkania
Przewodnik Zielona Góra
Przewodnik po Zielonej Górze