Pałac króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
Pałac w Wilanowie imponuje swoją majestatycznością i z dumą panuje nad warszawską dzielnicą Wilanów. Powinien być wpisany na listę najpiękniejszych atrakcji stolicy. Jego bogactwo jest wynikiem rozległej wiedzy i oczytania króla naszego Jana III Sobieskiego. Do dzisiaj pałac jest namacalnym świadectwem i pomnikiem chwały oraz osobowości monarchy.
Pałac powstał tak naprawdę o zera i nie był ograniczony wcześniejszymi założeniami. Jego forma wynika tylko i wyłącznie z wizjonerstwa króla Sobieskiego i czasów w których powstawała – przypomnę, że był to najjaśniejszy okres dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, tuż po wielkim zwycięstwie w bitwie pod Wiedniem (1683r.).
Aby zrozumieć czym jest Pałac w Wilanowie, należy poznać dokładnie osobę jego twórcy – Jana Sobieskiego. Jako erudycka osoba dużo podróżował, poznawał różne rządy na europejskich dworach, sztukę prowadzenia bitew oraz sztukę i kulturę innych państw. Dorosłość Jana przypadła na bardzo burzliwe czasy i wymusiła jego udział w wielu kampaniach wojennych przeciwko Szwedom, Turkom, Tatarom i Kozakom. Jego wybitny talent wojskowy zaprowadził go na sam szczyt – stanowisko hetmana wielkiego koronnego – dowódcy wojskowego.
Jan Sobieski stał się jedną z najpotężniejszych osób w państwie, a wielkie zwycięstwo nad armią imperium otomańskiego dało mu tron, na który wybrano go w 1674 roku.
Po koronacji Zamek Warszawski stał się oficjalną siedzibą króla, jednak ten zapragnął mieć swoją prywatną rezydencję w pobliżu. Idealną lokalizacją okazała się niewielka wieś Milanów pod Warszawą, w której znajdował się Kościół i ruiny starego dworku.
Początkowo król Jan Sobieski wybudował skromny dworek, ale po zwycięskiej bitwie nad Turkami – pod Wiedniem – postanowił go znacząco rozbudować. W założeniu było połączenie stylów polskiego dworu z nowożytnym włoskim oraz z francuskim pałacowym. Projekt miał skupić w jedno styl barokowy z antycznym. Wieś Milanów zamieniono w nazwie na Villa Nova – po polsku Wilanów i tak pozostało do dnia dzisiejszego.
Pałac w Wilanowie możemy traktować jako testament polityczny wielkiego króla – patrioty. Zawiera on w swoich detalach najważniejsze przesłanie i wartości władcy – wielkość Rzeczypospolitej, obronę jej granic, służbę ojczyźnie i jej sojusznikom. Uważał, że za wszelką cenę należy dążyć do pokoju i nim zakańczać wszelkie wojny.
Podsumowując – Pałac w Wilanowie jest zbiorem ogromnej symboliki. W każdym detalu zawarta jest jakaś myśl i nawiązanie do konkretnej sytuacji czy myśli i znaczeń tamtego okresu. To trzeba zobaczyć na własne oczy i poczuć atmosferę tego wyjątkowego miejsca 🙂
Przeczytaj także: Samochodem na wakacje.pl – Pałac Jedlinka
Przeczytaj także: Samochodem na wakacje.pl – Tejemnica Zamku Grodno
Do zobaczenia w Wilanowie!
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)