fbpx

Co łączy Europę z Minotaurem i oliwkami? – KRETA samochodem!

Ta grecka wyspa malowana słońcem stała się ucieleśnieniem naszych marzeń o karaibskich barwach morza, długich piaszczystych plażach oraz wysokich górach. To na niej jak głosi mityczna legenda narodziła się pierwsza zaawansowana cywilizacja europejska. Stało się to za sprawą porwania przepięknej Europy przez byka Zeusa i osiedlenia się właśnie na Krecie, która stała się areną dla mitologicznych opowieści. Król Minos, Pazyfae, Minotaur, Zeus czy też budowniczy Dedal to postacie kreujące tajemnice oraz frapujące legendy o tej wyspie.

Wszystkie opowieści o niebywałej w tamtym okresie kulturze pałacowo-miejskiej stworzonej przez dawnych mieszkańców wyspy – Minojczyków, przetrwał po dziś dzień w mitologii greckiej. Kultura minojska rozwijała się na Krecie od ok. 2700 r. p.n.e. do ok. 1400 r. p.n.e. Zdaniem niektórych badaczy, początkiem jej końca był potężny wybuch wulkanu na wyspie Santorini. Zdaniem innych, była to inwazja Greków reprezentujących tzw. kulturę mykeńską.

Heraklion Grecja - widok na Wenecką twierdzę Koules
Heraklion Grecja – widok na Wenecką twierdzę Koules

Wszystko czego potrzebujesz do podróżowania! – sprawdź naszą ofertę!

Pierwsza trasa zwiedzania Krety samochodem – HERAKLION – CHANIA – JASKINIA AGIA SOFIA – RAJSKA PLAŻA ELAFONISI

HERAKLION – stolica Krety i piąte co do wielkości miasto Grecji

Heraklion Grecja - widok na Wenecką twierdzę Koules
Heraklion Grecja – widok na Wenecką twierdzę Koules
Heraklion - wenecka twierdza Koules
Heraklion – wenecka twierdza Koules
Heraklion - panorama miasta
Heraklion – panorama miasta

Heraklion stanowił naszą bazę wypadową do zwiedzania wyspy. Samą stolicę Krety zaczęliśmy poznawać od monumentalnej bramy Świętego Jerzego, która jest pozostałością po okresie panowania na wyspie Wenecjan. Brama powstała w 1565 roku i była spoiwem łączącym dawne mury miasta. Niegdyś ozdobiona była dużymi herbami oraz weneckimi lwami wyrzeźbionymi w reliefie. Nad samą bramą zawieszona była płaskorzeźba świętego Jerzego, która znajduje się obecnie w Muzeum Historycznym Krety. Po wejściu schodzi się w dół kamiennymi schodami prowadzącymi do atmosferycznej kopuły i dolnego wyjścia. Często wnętrze bramy jest miejscem wystaw sztuki. Przez szereg wieków Kreta znajdowała się pod rządami Rzymian, Arabów (Saraceni), Wenecjan, Turków i Egipcjan. Każda ze stron okupanckich chciała zdominować wyspę oraz jej mieszkańców, a także wprowadzić swoje reguły życia, poglądy, wyznanie, prawo czy język. Kreteńczycy byli zmuszeni do nieustannej walki o swoje i własne życie, dzięki czemu hartowali swój twardy charakter i siłę przetrwania.

Wszystko czego potrzebujesz do podróżowania! – sprawdź naszą ofertę!

Następnie poszliśmy wzdłuż murów w kierunku portu. Tuż obok ronda-fontanny z turkusową wodą znajdują się pozostałości po weneckich stoczniach – Arsenali. Dawnej budowano i naprawiano w nich łodzie, dziś są chętnie fotografowaną atrakcją miasta. Mają swój urok i komponują się z resztą nabrzeżnych budowli. Warto przystanąć przy nich na dłużej, niż tylko na czas zrobienia fotki. Ich monumentalny rozmiar świadczy o kunszcie budowlanym Wenecjan.

Heraklion
Heraklion – fontanna z turkusową wodą
Weneckie stocznie
Weneckie stocznie

W starym weneckim porcie bujają się niespiesznie przycumowane łodzie. Różnią się wielkością, kolorem i zabudową. Każda z nich jest na swój sposób inna. Dla wielu mieszkańców stały się one członkami rodziny. To na nich każdego dnia rybacy wyruszają w morze, zarabiając w ten sposób na życie. Idąc wzdłuż portu podziwiajcie ich różnorodność.

Podróżujesz? Wykup ubezpieczenie w podróży i jedź spokojnie!

Heraklion - port wenecki
Heraklion – port wenecki

Świetnym pomysłem na prezenty są sprzedawane w porcie naturalne gąbki. Są bardzo trwałe i miłe w dotyku. Kupiliśmy kilka dla rodziny oraz znajomych.

Wenecka twierdza Koules powstała za czasów panowania na wyspie Wenecjan i stanowiła ważny element fortyfikacji opasujący stolicę Krety. Wysokość i grubość murów otaczających miasto oraz wielkość twierdzy świadczą o potędze militarnej Wenecjan. Sama twierdza zawiera dwa piętra i 26 pomieszczeń, w których mieściły się magazyny amunicji, żywności, armaty, pokoje dla obsługi fortu, oficerów i dla kapitanatu. Wydzielono także miejsce na więzienie dla kreteńskich rebeliantów oraz łamiących prawo mieszkańców. Prace budowlane nad twierdzą trwały do roku 1540. Charakterystycznym znakiem potężnej Republiki Weneckiej jest zachowana płaskorzeźba skrzydlatego lwa.

Szukasz nowych opon do swojego samochodu? Sprawdź tę ofertę i wybierz najlepsze opony!

Wenecka Twierdza Koules
Wenecka Twierdza Koules – symbol Republiki Weneckiej, skrzydlaty lew św. Marka
Lew św. Marka ze skrzydłami - symbol Republiki Weneckiej
Lew św. Marka ze skrzydłami – symbol Republiki Weneckiej

Twierdza Koules będąc niezależną została wyposażona w urządzenia do wyrobu pieczywa. Znalazły się w niej młyn oraz piec do wypieku. Poza dobrami cielesnymi, specjalnie dla wierzących i ich odnowie duchowej pomyślano o kaplicy.

Ciekawostka! Fort zbudowany przez Wenecjan nosił pierwotnie nazwę Rocca al Mare (skała nad morzem). Obecnie znany jest pod turecką nazwą Koules. Herakliońskie mury miejskie należą do najdłuższych w Europie!

Wenecka Twierdza Koules
Kamienny falochron wokół twierdzy Koules
Heraklion Kreta
Heraklion Kreta
Heraklion Kreta
Heraklion Kreta

Widoki oraz atmosfera panujące w porcie i wokół weneckiej twierdzy zachęcają do delektowania się tym miejscem i w miarę warunków pogodowych nastrajają do dalszego poznawania miasta. Oczywistym staje się wybranie odpowiedniej pory dnia na zwiedzanie, uwzględniając panujące w mieście wakacyjne upały.

Heraklion - Kreta - Grecja
Heraklion – Kreta – Grecja
Heraklion - Kreta - Grecja
Heraklion – Kreta – Grecja

Z portu ruszyliśmy gwarnym bulwarem 25is Avgoustou (25 sierpnia) w kierunku placu i kościoła Świętego Tytusa. Wzdłuż niego rozciągają się liczne sklepy, restauracje, bary i ogródki piwne. Panuje tu miły i wakacyjny klimat, jest to doskonałe miejsce na zrobienie zakupów, kupno souvenirów czy spróbowanie greckich specjałów, w którejś z licznych tawern czy sieciowych restauracji. Nazwa ulicy pochodzi od masakry chrześcijańskich pracowników administracji podatkowej w 1898 roku, w której życie straciło wielu Kreteńczyków oraz kilkunastu brytyjskich żołnierzy.

Po ustaleniach i podpisaniu paktu Chalepa (dawniej miasto na północy Krety, obecnie ciekawa historycznie dzielnica Chanii), rząd Turków osmańskich zobowiązał się do przeprowadzenia reform w administracji Krety oraz zaprzestaniu dyskryminowania chrześcijańskiej części mieszkańców wyspy. Kreta miała zyskać większą autonomię, a pieczę nad nią mógł sprawować chrześcijański gubernator z muzułmańskim zastępcą. Powołano także kreteńską żandarmerię, a język grecki stał się oficjalnym na wyspie i w sądownictwie. Część podatków mogła pozostać na wyspie i być wykorzystana do lokalnych celów.

Szukasz nowych opon do swojego samochodu? Sprawdź tę ofertę i wybierz najlepsze opony!

Niestety życie byłoby zbyt piękne gdyby na wyspie zapanował spokój, nie mówiąc już o pokoju! Tureckim mieszkańcom miasta nie podobało się wdrażanie i tak nieuniknionych zmian. W Heraklionie stacjonowały natomiast brytyjskie siły wojskowe, które miały za zadanie zapewnić spokój i bezpieczeństwo.

Jak głosi jedna z historii, na mocy porozumienia z Chalepy zatrudnienie w administracji otrzymali także chrześcijańscy urzędnicy. 25 sierpnia 1898 roku ruszyli pod eskortą brytyjczyków do swojej nowej pracy. Na trasie ich przemarszu stanęli jednak tureccy dysydenci, którzy rozpętali jedną wielką masakrę! Mordowali „innowierców” i plądrowali ich domostwa! W starciu życie straciło jak podają źródła ~800 chrześcijan, 18 Brytyjczyków, a nawet ich konsul!

Wówczas przebrała się miara i europejskie rządy poparły dążenia Kreteńczyków do wyzwolenia się spod tureckiej okupacji i uzyskania wolności. Turcy ostatecznie odpuścili i Kreta uzyskała autonomię.

Heraklion - Grecja - Kościół Św. Tytusa
Heraklion – Grecja – Kościół Św. Tytusa
Kościół Św. Tytusa
Kościół Św. Tytusa

Święty Tytus jest patronem Krety. Kiedy został uczniem i podróżnym towarzyszem świętego Pawła otrzymał od niego misję chrystianizacji Krety. Były to czasy Bizancjum. Oryginalny kościół został wzniesiony w 961 roku n.e. z polecenia cesarza bizantyjskiego Nicefora II Fokasa. W 960 roku stanął on na czele wojsk i odbił z rąk saraceńskich Kretę. Aby wzmocnić wiarę chrześcijańską na wyspie nakazał budowę pięknego kościoła, który poświęcił właśnie św. Tytusowi.

Pierwszy kościół poświęcony Świętemu Tytusowi (VI w.) powstał w pierwszej stolicy Krety – mieście Gortyn, jednak został zniszczony jak i miasto przez trzęsienie ziemi. Wówczas w 828 roku Arabowie (Saracenowie) przenieśli stolicę do dzisiejszego Heraklionu. Obecna cerkiew św. Tytusa w Heraklionie była za panowania wenecjan katolicką katedrą, a za okupacji tureckiej meczetem o nazwie Vezir – od nazwiska tureckiego zdobywcy miasta – Ali Kioprouli Vezir. Wenecjanie opuszczając wyspę zabrali ze sobą relikwie wspomnianego świętego – jego czaszkę. Obecnie powróciła z Wenecji na Kretę i została przekazana Cerkwi prawosławnej.

Samochodem na wakacje.pl | Bułgaria – samochodem wzdłuż bułgarskiego wybrzeża

Heraklion - Grecja - Kościół Św. Tytusa
Heraklion – Grecja – Kościół Św. Tytusa

Kolejnym miejscem naszej eksploracji miasta jest plac przy którym stoi dawna kreteńska prefektura.

Heraklion - Prefektura Krety
Heraklion – dawna prefektura, obecnie mieści służby Krety

To historyczny budynek, w którym Wenecjanie urządzili koszary zniszczone w 1856 roku przez trzęsienie ziemi. Kilkadziesiąt lat później (1883r.) Turcy zbudowali nowe obiekty. Po odzyskaniu niepodległości uruchomiono tu szkołę, a w 1920 roku obiekt przekształcono na budynek administracyjny.

JASKINIA AGIA SOPHIA – jaskinia Mądrości Bożej

To sakralne miejsce odwiedziliśmy jadąc z Chanii na plażę Elafonisi. Droga może być dość wymagająca dla niewprawnego kierowcy, gdyż często prowadzi przez wąskie drogi poprowadzone na skalnych półkach. Z jednej strony jest lita skała, a z drugiej urwisko i wąwóz Topolia. Zresztą zobaczcie to sami na naszym nagraniu.

Kreta i jej górskie drogi

Blisko za tunelem zobaczycie po prawej stronie tawernę (w której jedliśmy) i schody prowadzące w górę do jaskini Agia Sophia. Jest ich dość sporo, więc przygotujcie się na małą wspinaczkę. Po drodze napotkacie stolik z księgą pamiątkową, do której możecie się wpisać.

Crete Agia Sophia
Miejsce z księgą pamiątkową, do której możecie się wpisać

W jaskini znajduje się skromna kapliczka zawierająca piękne ikony. Warto poświęcić im więcej czasu i zastanowić się nad swoim życiem.

Samochodem na wakacje.pl | Ze 100 dolarówką do Bułgarii!

KRETA AGIA SOPHIA
KRETA AGIA SOPHIA – piękne ikony

Jak głosi jedna z popularnych legend, nazwa Agia Sophia wzięła się od nazwy dawnej świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu (dzisiejszym Stambule). To właśnie z niej pochodzić miały przywiezione tutaj ikony świętych, w tym najstarsza na Krecie ikona „Mądrości Bożej”. Kiedy trwała zażarta walka o miasto pomiędzy Turkami a Kreteńskimi wojownikami, sułtan Mehmed II Zdobywca zadecydował, aby pozostali przy życiu Kreteńczycy poddali się i uchodząc z życiem opuścili Konstantynopol. Wówczas ocaleni obrońcy metropolii Cesarstwa Bizantyjskiego wyruszyli na Kretę i spora ich część zamieszkała w pobliżu jaskini Mądrości Bożej (Agia Sophia). Zabrali ze sobą święte ikony.

Pojedź na wakacje z własnym rowerem! Jak go przewieźć? Wybierz najlepszy bagażnik na rowery!

AGIA SOFIA CRETE

Kolejna z legend, tym razem z czasów panowania na wyspie Wenecjan, głosi jakoby w geście protestu przeciw okupantom i uzyskania amnestii dla mieszkańców tego obszaru, dwaj duchowni poświęcili swoje życia poprzez ścięcie głów, które nakazali przesłać weneckim władzom. Podobnież odnaleziono w jaskini dwa szkielety pozbawione głowy.

Lubisz podróżować lub dopiero chcesz zacząć? Ten sprzęt jest dla Ciebie!

Trzecia legenda wyjaśnia pochodzenie odcisku końskiej podkowy wśród stalagmitów powstałych naprzeciw wejścia do jaskini. Podobno odcisk pochodzi od uderzenia kopytem przez konia Św. Jerzego, żołnierza i męczennika, przedstawianego jako pogromcę strasznego smoka!

wokół AGIA SOPHIA
Wokół AGIA SOPHIA – na dnie przebiega wąwóz Topolia Gorge
KRETA AGIA SOPHIA
KRETA AGIA SOPHIA

Piękna plaża z różowym piaskiem – ELAFONISI

Karaibska plaża w Europie??? Jasne, że tak! Rajskie widoki, cieplutkie morze i różowy piasek to domena najpiękniejszej na Krecie plaży Elafonisi.
Nazwa odnosi się do niewielkiej wyspy i zamkniętego zbiornika wody o krystalicznie czystej wodzie.
Laguna jest tak płytka, że na wysepkę można dojść na piechotę, brodząc nogami w cieplutkiej wodzie. Według legendy kolor ten wiąże z rzezią kobiet i dzieci dokonaną przez Turków w roku 1824. Plaża spłynęła wówczas krwią i od tego momentu piasek ma tak wyjątkowy kolor. Tak naprawdę różowawy kolor pochodzi od cząstek koralowca i muszli z pobliskiej rafy koralowej.

plaża Elafonisi
plaża Elafonisi

Przeczytajcie o najpiękniejszych plażach w zasięgu ręki – Samochodem na wakacje.pl | TOP6 najpiękniejszych plaż w Azji i Europie

plaża Elafonisi
Plaża Elafonisi i jej różowy piaseczek
Kreta - plaża Elafonisi
Plaża Elafonisi – tak to można się kąpać!

Wyspa jest także obiektem o unikatowych walorach przyrodniczych i została wpisana na listę Natura 2000 jako jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie.
Na tę wyjątkową plażę dojedziecie samochodem z Chanii – dystans 71 km, czas około 1:30 godz. Ze stolicy Heraklionu dojedziecie w około 3 godziny, dystans 210 km. My jesteśmy pod wrażeniem i gorąco namawiamy do odwiedzenia tej wyjątkowej kreteńskiej perełki!

Wszystko czego potrzebujesz do podróżowania! – sprawdź naszą ofertę!

Elafonisi beach
Elafonisi beach

CHANIA – najpiękniejsze miasteczko Krety?

Chania i jej wenecki port

Chania jak chwalą turyści uchodzi za najpiękniejsze miasto na Krecie. Jej stara część usiana jest kościołami, synagogami oraz meczetami. Ma to związek z przechodzeniem miasta i wyspy z rąk Wenecjan w ręce tureckie. Widać ich wpływy w architekturze miejskiej, a w szczególności w budowlach skupionych wokół pięknego portu. Wybrane budynki ozdobione pastelową barwą. W starych weneckim porcie pręży się dumnie w intensywnym słońcu morska latarnia. Swoim kształtem przypomina z oddali meczet. Wzniesiono ją w 1570 roku, jednak pod wpływem fal sztormowych konstrukcja zawaliła się. Jej odbudowę rozpoczęli w 1831r. egipscy okupanci.

Stocznie Weneckie (Arsenały) w Chanii: piękne weneckie stocznie z XVI wieku. Wenecjanie słynęli ze swojej wspaniałej floty na morzu, więc musieli mieć miejsce do przeprowadzania serwisu swoich jednostek. To miejsce posiada swój wyjątkowy urok i stwarza niezwykły klimat jak z bajek o skaczącym po dachach Sindbadzie czy perskim księciu.

Łaźnie publiczne – Hammamy – znalazły się w Chanii za sprawką Turków. Łaźnie tureckie odegrały ważną rolę w kulturze bliskowschodniej i służyły jako miejsca czyszczenia ciała oraz spotkań towarzyskich.

Chania Kreta
Meczet Janczarów – wspaniałą budowla z czasów osmańskich. Najstarszy zachowany budynek z czasów panowania Turków na wyspie – z 1645r.

Muzeum Morskie Krety w Chanii: Muzeum Morskie na Krecie mieści się w weneckiej twierdzy Firka (oznacza koszary), przy wejściu do starego portu w Chanii. Pierwszego dnia grudnia 1913 roku na znak zjednoczenia Krety z Grecją zawieszono tu grecką flagę.

Cmentarz wojenny Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Zatoce Souda – jest to miejsce pochówku żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Brytyjczycy, Australijczycy, Kanadyjczycy, Nowo Zelandczycy oraz żołnierze z RPA i z Indii). Z cmentarza rozpościera się piękny widok na morze.

Muzeum Folkloru – znajduje się w samym sercu Starego Miasta, w domu tuż obok kościoła katolickiego. Zawiera kolekcję różnych przedmiotów z życia codziennego mieszkańców wyspy w XVIII i XIX wieku. Dom jest podzielony na różne pomieszczenia, takie jak kuchnia, sypialnia, salon czy nawet miejsce, w którym odbywały się zaręczyny.

Muzeum Archeologiczne – mieści się w kościele katolickim Świętego Franciszka, w pobliżu weneckiego portu. Znajdują się w nim eksponaty pochodzące z wyspy od czasów neolitu do czasów rzymskich. Prezentuje kawał bogatej historii tego regionu.

Kościół katolicki Św. Franciszka – budowla jest największym weneckim kościołem w Chanii. Za czasów tureckich został przekształcony w meczet, a obecnie mieści Muzeum Archeologiczne.

Kościół Najświętszej Maryi Panny – Jest to Kościół Metropolitalny Miasta Chania i jest poświęcony Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny. Budowa tego kościoła została zakończona w 1860 roku.

Wszystko czego potrzebujesz do podróżowania! – sprawdź naszą ofertę!

Gdzie zjeść tradycyjne i wyjątkowe jadło Kreteńczyków?

A może by tak wyprawa do oddalonej o 21 km górskiej tawernie Dounia w miejscowości Drakona? – sprawdźcie tylko czy jest otwarta.

Pewnego razu, a było to kilka lat temu, pewien mieszkaniec Chanii i zarazem zdolny kucharz – Stelios Trilyrakis podjął decyzję o wyprowadzce na wieś i uruchomieniu miejsca, w którym będzie mógł karmić przybyszów wedle wyuczonej w domu rodzinnym recepturze. Królować na stole miały tylko i wyłącznie potrawy stworzone z regionalnych surowców i przyrządzane na żywym ogniu – zero kuchenek elektrycznych czy gazowych. Warto spróbować tak wyjątkowo lokalnej kuchni.

Samochodem na wakacje.pl | Watykan – dom Boga i 2 Papieży

Greckie klimaty – piękna symfonia jaskrawych barw 🙂 [zdj. poglądowe]

Druga trasa zwiedzania Krety samochodem – HERAKLION – KNOSSOS – CRETAQUARIUM – KATO GUWES – MALIA – AJOS NIKOLAOS

Kreta Knossos

Pałac króla Minosa i labirynt Minotaura

Kreta Knossos
Pałac w Knossos – sala królowa

Pałac króla Minosa i legendarny labirynt Minotaura to miejsca znane każdemu z mitologii greckiej. Ich dzieje nierozerwalnie związane są z mitycznymi postaciami Zeusa, Heliosa, Afrodyty, Dedala, Ikara czy więzionego pod pałacem Minotaura. Opowieść o Pałacu w Konossos to materiał na odrębną opowieść, dlatego skupimy się na krótkim przedstawieniu tego tajemniczego miejsca, owianego mnóstwem niewyjaśnionych do końca tez.

Knossos
Knossos
Knossos pomarańcze
Knossos pomarańcze

Skąd wziął się król Minos?

Minos był synem Zeusa i Europy. Z faktem tym wiąże się niezwykła legenda uprowadzenia ślicznej Europy przez greckiego boga Zeusa. Jak głosi legenda — Europa urodziła Zeusowi troje dzieci, w późniejszym okresie wyszła za mąż za króla Krety — Asteriosa. Wówczas Minos stał się kandydatem do objęcia tronu po ojczymie i tak też ostatecznie się stało. Król Minos poślubił Pazyfae – córkę władcy słońca Heliosa, z którą miał siedmioro dzieci.

Ciekawostka! Trzeci syn Minosa i Pazyfae o imieniu Glaukos wpadł w pałacu do wielkiego dzbana z miodem. Uszedł z życiem i zdrowiem dzięki nadwornemu lekarzowi – Polyejdosowi, który przywrócił go do życia dzięki swoim leczniczym wężom, ziołom i lasce – jest ona do dzisiaj symbolem zawodu lekarskiego).

Czwarty syn Androgeos uczestnicząc w zawodach szermierczych został ciężko raniony przez króla Aten – Egeusza – od jego imienia pochodzi nazwa morza Egejskiego. Król Minos w formie zemsty za śmierć syna ruszył ze swoimi wojakami na Ateny, które ujarzmił. W zadość uczynieniu nakazał Egeuszowi co roku przesyłać do swojego pałacu w Knossos siedmiorga dziewic oraz siedmiorga młodzieńców. Nigdy nie wracali do Aten. Legenda głosi o szkoleniu ich na akrobatów skaczących przez pędzącego byka – jak na zachowanych freskach, lub, że byli składani w ofierze bogom czy pożerani przez potwora Minotaura mieszkającego w podziemnym labiryncie pod pałacem.

Biały byk przysłany przez Posejdona i królowa Pazyfae

Skąd wziął się właściwie Minotaur i kim był?

Minotaur przedstawiany jest w dwojaki sposób – jako postać byka na dwóch kopytach przypominających ludzkie nogi, postawie w pionie z głową człowieka lub jako postać człowieka z głową byka. Wyobraźcie sobie obie sylwetki. Minotaur narodził się z miłości Pazyfae i białego byka, którego podarował Minosowi bóg mórz i oceanów Posejdon. Król Minos miał go poświęcić w ofierze Posejdonowi, jednak zauroczony jego pięknem postanowił podmienić byki i złożył w ofierze innego. Posejdon wpadł we wściekłość i postanowił zemścić się na Minosie. Wywołał uczucie miłości do swojego byka u Pazyfae. Na jej prośbę Dedal skonstruował atrapę krowy, dzięki której królowa mogła odbyć stosunek płciowy z bykiem Posejdona. Owocem tego uniesienia był stwór łączący w sobie elementy człowieka oraz byka. Z wiekiem stawał się coraz bardziej szkaradny i niebezpieczny. Wówczas król Minos podjął decyzję o wybudowaniu dla niego podziemnego labiryntu, z którego nie będzie w stanie uciec.

Kreta Pałac króla Minosa w Knossos
Kreta Pałac króla Minosa w Knossos – czy w dole znajduje się labirynt Minotaura? Pewnie tak.

Pierwsze zabudowania pałacu w Knossos ujrzały światło dzienne w 1878 roku dzięki pracom Kreteńczyka z Heraklionu – Minosa Kalokairinosa. Pamiętajmy jednak, że w tym okresie wyspa znajdowała się pod okupacją turecką, więc tego typu odkrycia nie należały do szczęśliwych.

Knossos palace
Arthur Evans – Pałac w Knossos

Dopiero w roku 1899 Brytyjczyk sir Arthur Evans ruszył z pracami archeologicznymi. Odkrywane kolejne fragmenty pałacu Evans rekonstruował na swój sposób, co spotykało się z falą krytyki wśród innych odkrywców. W trakcie 30 lat prac na wykopaliskach sir Arthur odnalazł mnóstwo bezcennych znalezisk – największe to freski, przedmioty sztuki użytkowej, wanny, rozwiązania doprowadzające wodę do pałacu oraz system ogrzewania. Dziś pałac udostępniony jest zwiedzającym i macie okazję kroczyć po jego dawnych pomieszczeniach wyobrażając sobie, że właśnie tędy przechadzali się jego dawni mieszkańcy – Minojczycy.

Pałac króla Minosa w Knossos
Pałac króla Minosa w Knossos

Budynek pałacu liczył aż pięć pięter! i zawierał jak podają źródła około 1300 pomieszczeń! Czy Minotaur biegający po jego zawiłych korytarzach miał szansę wydostania się na zewnątrz? Przyjedźcie i oceńcie to samemu.

Minotaur w Knossos
Minotaur w Knossos
Minotaur pożera
WSPÓŁCZESNY MINOTAUR!
Creataquarium
Creataquarium – Cześć Panie Rybo! Słyszysz mnie? Mówię do Ciebie.

Cretaquarium

To pierwsze duże akwarium w Grecji. Mieści w swych szklanych przestrzeniach tajemniczych mieszkańców Morza Śródziemnego. Zwiedzającym oferuje 60 zbiorników wodnych o różnych rozmiarach i 1,7mln litrów wody morskiej. Jest domem dla 2000 stworzeń morskich i 200 różnych gatunków odkrytych w basenie Morza Śródziemnego.

Creataquarium
Cretaquarium

Wizyta w Cretaquarium to niesamowita wyprawa w najdalsze zakątki morskich czeluści i możliwość odkrywania w nich niespotykanych dotąd istnień. To fascynująca przygoda dla całej rodziny! Warto tu wstąpić i zanurzyć się w podwodnym świecie morza śródziemnego.

Samochodem na wakacje.pl | Budapeszt + Split + Trogir + Makarska + Park Natury Blidinje + Mostar + Sarajewo

Creataquarium
Cretaquarium
Creataquarium
Cretaquarium – podwodny świat na wyciągnięcie wzroku!

Ważne przesłanie dla każdego z nas! Ograniczajcie lub zupełnie zrezygnujcie z korzystania z plastikowych rzeczy typu kubeczki, rureczki, talerzyki i inne buteleczki, a jak już musicie to starajcie się wyrzucać je po wykorzystaniu do kubłów na śmieci z dala od plaży i wody. Dotyczy to każdych innych śmieci! One zalegają na dnie morskim i potem zjadane przez morskie stworzenia oraz ptaki powodują ich śmierć… .

Poniższy żółwik cudem uniknął śmierci! Połknął haczyk na ryby, który wbił mu się w przełyk… . Inne przypadki głoszą o plastikowych rurkach wbitych w oko… . To smutne i ludzie są temu winni! Zmieńmy to!

Creataquarium
Cretaquarium
Creataquarium
Cretaquarium
Creataquarium Ryba głowa
Cretaquarium Ryba głowa

KATO GUWES – wypoczynkowy kurorcik

Kato Guwes
Kato Guwes – kąpią się greckie rodziny
Kato Guwes
Kato Guwes – uliczka wzdłuż plaży, restauracji, tawern i barów.

Kato Guwes to niewielka nadmorska miejscowość położona w bliskiej odległości od stolicy wyspy Heraklionu. Uroku nadaje jej kameralny układ uliczek, deptak, plaża z leżakami, wzdłuż których rozciągają się w szeregu tawerny, bary oraz restauracje. Ich obsługa zachęca do zajęcia miejsc przy stolikach i proponuje lokalne specjały. W licznych kramikach z pamiątkami kupicie najróżniejsze pamiątki z Krety, a jak dobrze pójdzie to załapiecie się na degustację miodowego alkoholu. W naszym przypadku taka degustacja przerodziła się w małą imprezkę!

Kawo Guwes Kreta
Kato Guwes – sesja ślubna
Kato Guwes plaża
Kato Guwes plaża
Kato Guwes
Kato Guwes
Chapel of Agios Konstantinos
Kapliczka Św. Konstantyna
Chapel of Agios Konstantinos
Kapliczka Św. Konstantyna
Chapel of Agios Konstantinos
Chapel of Agios Konstantinos
Kreta quad
Dobrym sposobem na zwiedzanie okolicy jest wypożyczenie quada
Malia plaża
Malia plaża

Malia – popularny ośrodek wypoczynkowy

Miasteczko turystyczne Malia położone jest w północno-wschodniej części wyspy i zlokalizowane jest tuż nad morzem. Obecnie jest znanym ośrodkiem do którego lubią przyjeżdżać młodzi ludzie szukający słońca, plaży oraz rozrywek. Uchodzi za najgłośniejszy kurort na Krecie. Malia to także miejsce minojskiego pałacu królewicza Sarpedona (bohatera wojny trojańskiej), jednego z trzech największych minojskich pałaców na Krecie. Dziś znajdują się tu tylko pozostałości po nim, ale warto je obejrzeć.

Sarpedon był jednym z trzech synów Zeusa i Europy. Miał zatem dwóch braci – króla Minosa i króla Rhadamanthusa.

Agios Nikolaos - jezioro
Agios Nikolaos – jezioro Voulismeni

AGIOS NIKOLAOS – miasto kurort

Agios Nikolaos to nadmorski kurort położony w północno-wschodniej części wyspy. Swoją nazwę przyjął od starego kościoła świętego Mikołaja, który znajdziecie na północ od miasta. Centralnym miejscem kurortu jest jezioro Voulismeni, połączone z morzem wąskim przesmykiem (przekop wykonano w 1870 roku). Jak głoszą legendy, tuż o świcie zobaczyć można kąpiące się w jeziorze Atenę i Artemisę.

Jezioro jak na swój niewielki obwód jest dosyć głębokie – ma 64 metry głębokości! Wokół niego kręci się życie nocne w licznych restauracjach, a w dzień przyjemnie jest przejść się wzdłuż jego linii brzegowej.

Agios Nikolaos - jezioro Voulismeni
Agios Nikolaos – przesmyk łączący jezioro Voulismeni z morzem
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos

Wokół miasteczka znajduje się kilka ładnych plaż, do których dojdziecie po krótkim spacerze.

Agios Nikolaos - jezioro
Agios Nikolaos – jezioro
Agios Nikolaos - atmosfera wokół jeziora
Agios Nikolaos – atmosfera wokół jeziora

Agios Nikolaos
Agios Nikolaos – zdjęcie z kumplem Minotaura? Nie! To Zeus pod postacią byka porwał Europę, która wyszła właśnie na lunch!

W centrum Agios Nikolaos przejdźcie się deptakiem Roussou Koundourou, przy którym zgromadzone są liczne sklepy, tawerny i restauracje. Ciekawym zabytkiem jest mały kościółek Saint Athanasios, wciśnięty pomiędzy dwa budynki ze sklepami i górnymi mieszkaniami. Jest to widok dość niecodzienny i warto zajrzeć do jego wnętrza.

Agios Nikolaos - katedra Agia Triada
Agios Nikolaos – Saint Athanasios
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos
Kto to rozszyfruje?
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos – architektura wokół jeziora

Co zobaczyć w Agios Nikolaos?

W samym mieście koniecznie przejdźcie się wzdłuż jeziora, następnie częścią nadmorską z portem, odwiedźcie jedną z pobliskich plaż, a popołudniem, kiedy temperatura zacznie lekko opadać przejdźcie się urokliwymi uliczkami w centrum.

Agios Nikolaos port
Agios Nikolaos port
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos

W opcji dla ciekawskich świata polecamy rejs na osobliwą wyspę Spinalonga. Dawna forteca wenecka zamieniła się w mroczne miejsce i mogła wzbudzać grozę! W latach 1903 do 1957 roku była ostatnim miejscem w Europie, nazywanym leprozorium, do którego zwożono chorych na trąd. Największym smutkiem dla tych chorych ludzi było rozstanie z ich rodzinami. Na wyspę płynęli tylko w jedną stronę, bez nadziei, że kiedyś powrócą do swoich najbliższych… .

Spinalonga
Spinalonga – mroczna wyspa „trędowatych”

Z biegiem czasu życie na wyspie normalniało. Chorzy prowadzili zwyczajny tryb życia, zakładali ogródki, zbierali oliwki które przerabiali na oliwę, hodowali nieliczne zwierzęta. Rodziły się dzieci. Jednak brzemię wyizolowania mocno ciążyło w ich głowach. Mówi się także o zabieraniu dzieci rodzicom i odsyłaniu ich na ląd… .

Dziś wycieczka łodzią na wyspę „trędowatych” jest jedną z najciekawszych, jakie oferują lokalne biura turystyczne.

Spinalonga – wyspa z rejsem w jedną stronę…

Kolejną propozycją na odkrywanie okolicy Agios Nikolaos jest wizyta w starożytnym miasteczku, a w zasadzie stanowisku archeologicznym o nazwie Lato oraz w kościółku Panagia Kera. Rządni większej dawki historii mogą zajrzeć do Muzeum Archeologicznego w Agios Nikolaos. Wieczorkiem zachęcamy do długich spacerów – będzie okazja na spalenie kilku kalorii po wyśmienitej kuchni kreteńskiej – wzdłuż brzegów jeziora, portu, dalej promenadą. W trakcie ekscytującej przechadzki uchwyćcie dwie nieprzeciętne rzeźby – Róg obfitości Amaltei oraz Zeus pod postacią byka uprowadza śliczną Europę.

Trzecia trasa zwiedzania Krety samochodem – HERAKLION – WIATRAKI LASITHI – JASKINA ZEUSA

Wiatraki Lasithi
Wiatraki Lasithi

Płaskowyż Lasithi i wiatraki z białymi żaglami

Równinny obszar położony na wysokości 840 metrów n.p.m. usiany był dawniej nawet 10 tysiącami wiatraków zasilających pompy do nawadniania pól. Na tej żyznej glebie uprawia się ziemniaki, zboża, jabłka oraz gruszki. Płaskowyż otoczony jest górskimi zboczami, z których po zimie spływają zalegające na zboczach śniegi nawadniając je.

Lasithi
Lasithi
Wiatraki Lesithi
Wiatraki Lesithi oraz warsztat tkacki
Wiatraki Lasithi
Wiatraki Lasithi

Widoki z wiatrakowych wzgórz zachwycają, a osoby z lękiem wysokości trzęsą się ze strachu. Spójrzcie samemu czyż tu nie jest pięknie?!

Płaskowyż Lasithi - panorama z pozostałości po starych wiatrakach
Płaskowyż Lasithi – panorama ze wzgórza ze starymi wiatrakach

Jadąc tu samochodem weźcie pod uwagę wymagającą trasę poprowadzoną po górskich półkach skalnych i licznych serpentynach. Taka przejażdżka stanowi atrakcję samą w sobie!

Atmosfera Lasithi
kreteńskie drogi i atmosfera Lasithi

Jaskinia Zeusa Dikte

Niewątpliwie frapującą atrakcją turystyczną tego miejsca jest jaskinia Dikte w okolicy wioski Psychro. Według mitologii greckiej w jaskini tej urodził się przyszły władca Olimpu i bogów – Zeus.

Jaskinia Dikte (Psychro)
Wnętrze jaskini Dikte (Psychro)

Do jaskini Zeusa będziecie musieli kawałek się wdrapywać. Możecie to zrobić na dwa sposoby: pierwszy to wspinaczka na własnych nogach, druga wjazd na wynajętym osiołku. Wybór należy do Was.

ścieżka prowadząca do jaskini Dikteon
strome podejście do Jaskini Zeusa – Dikte
Wjazd na osiołku do jaskini Zeusa
Wjazd na osiołku do jaskini Zeusa
Jaskinia Dikteon
Jaskinia Zeusa – zejście po współczesnych schodkach w jej głąb

Za czasów Minojskich jaskinia była bardzo ważnym miejscem kultu, w którym składano ofiary. Schodząc po współczesnych schodkach dojdziecie do dolnej części jaskini. W odwiedzanych komorach napotkacie kamienny basenik, z którego jak głosi legenda miał czerpać wodę mitologiczny bóg Zeus, a także zawieszony stalaktyt nazywany „płaszczem Zeusa”. Znajduje się tu także miejscówka w której narodził się przyszły władca Olimpu.

Jaskinia Zeusa
Jaskinia narodzin Zeusa

Kim był Zeus? Był władcą Olimpu, panem nieba, bogów i ludzi oraz światła i piorunów. Był synem tytanów Kronosa i Rei. Kronos w obronie swoich sióstr oraz braci pozbawił władzy nad światem swojego ojca Uranosa. Ten przeklął go i zapowiedział, że i on zostanie obalony przez swojego syna. Kronos w obawie przed spełnieniem przepowiedni połykał kolejne dzieci, które rodziła mu małżonka Rea. W obawie przed zjedzeniem Zeusa, matka Rea dała mężowi kamień owinięty w pieluchę do pożarcia, a sama ukryła niemowlę w jaskini. Maleńkim Zeusem opiekowali się koza Amaltea oraz nimfa Melissa. Ukrywając Zeusa, Rea poprosiła o pomoc Kuretów oraz Daktyle – opiekuńcze bóstwa – aby chronili jej syna przed ojcem.

Schodzimy do jaskini Zeusa
Schodzimy do jaskini Zeusa
Kretenka
Kretenka

Jaskinia jest bez wątpienia sporą atrakcją dla odwiedzających Kretę, a w połączeniu z ekscytującą legendą o narodzinach Zeusa może wywołać niemały dreszczyk emocji połączony z chęcią dalszego poznawania mitycznego świata będącego skarbnicą wiedzy nie tylko o bogach i herosach, ale także o samych ludziach, ich cechach, emocjach i panujących normach etyczno-moralnych.

Wylatując z Krety do domu uroniliśmy niejedną łzę tęsknoty za tą frapującą wyspą, jej mieszkańcami, legendami, zabytkami, przyrodą i ciepłą atmosferą. Na pewno tu powrócimy i dalej będziemy penetrować jej frapujące nas miejsca w górach i nad morzem. Jeśli macie taką okazję i chcecie przeżyć jedną ze swoich przygód życia to rezerwujcie bilet i prujcie szybko na słoneczną Panią Kretę!

Przeczytaj także: Samochodem na wakacje.pl | Czy to koniec Wenecji? oraz Samochodem na wakacje.pl | Samochodem do Toskanii i jej fenomen A może by tak wybrać najlepszą plażę na wakacje? Samochodem na wakacje.pl | TOP6 najpiękniejszych plaż w Azji i Europie

Ubezpieczenie w podróży
Ubezpieczenie punkta
Ubezpieczenie OC/AC

Wszystko czego potrzebujesz do podróżowania! – sprawdź naszą ofertę!

ubezpieczenia oc auta
Fairy Tale about European countries
Fairy Tale for kids about European countries
road trip planner
Twój planer podróży samochodem

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)