fbpx

Samochodem do Bułgarii w 2023

Czarnomorskie kurorty Bułgarii to niegdyś kultowy kierunek wśród PRL-owskich wczasowiczów. Ludzie w tamtym czasie marzyli o tym, by móc wygrzewać się w słońcu i zażywać morskich kąpieli, odpoczywając w tamtejszych kurortach. Albena i Złote Piaski uchodziły za rajskie kierunki, podnoszące status społeczny wczasowiczów — nie każdy mógł wówczas wyjechać na takie wakacje. Były one zastrzeżone głównie dla prominentów i ludzi zasłużonych dla władzy ludowej. Swoją drogą były zwyczajnie za drogie i za daleko położone od granic Polski. Wśród naszych rodaków nadal krążą bujne opowieści o wakacyjnych podróżach polskich rodzin, które do Bułgarii wyruszały obładowanymi po brzegi małymi fiatami.

legendarne Złote Piaski

Trasę do Bułgarii wytyczyliśmy z Wałbrzycha przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. Dystans do pokonania jaki nas czekał to ponad 1800 km, więc trasę rozłożyliśmy na dwa dni podróży z jednym noclegiem tranzytowym nad Balatonem. Tradycyjnie wyruszamy w piątek po pracy, około godziny 16. Piątkowy etap to skromne 600 km, nawigacja podpowiada jakieś 7 godzin jazdy + czas potrzebny na krótkie postoje. Jak dojechać na Węgry opisujemy we wcześniejszej relacji z naszej podróży po Bałkanach.

Odcinek drogi autostradowej przez Słowację (od Brzecławia do Rajki) wynosi mniej więcej 100-kilka kilometrów. Omijając płatną autostradę straciliśmy jakieś 35 minut, ale zaoszczędziliśmy na winiecie 30 dniowej – 17 euro.

Jeśli zdecydujecie się na szybszą jazdę po autostradzie, musicie zaopatrzyć się w odpowiednią e-winietę. e-Winietę możecie zakupić na dwa sposoby: 1. na stronie Polskiego Związku Motorowego (PZMTravel) 2. online: TU KUPISZ WINIETĘ SK

Ceny Słowackich winiet dla pojazdów do 3,5t (2023r.): 10 dniowa – 12 euro, 30 dniowa – 17 euro, roczna – 60 euro.

węgierskie morze… Balaton 🙂

Na Węgrzech również obowiązują e-Winiety, które jak powyżej możecie wykupić na stronach PZM lub przez internet TU KUPISZ WINIETĘ. Tegoroczne (2023r.) ceny winiet dla pojazdów do 3,5t: 10 dniowa – 5500 HUF, 30 dniowa – 8900 HUF, roczna – 49,190 HUF (kurs forinta do euro).

cieplutkie i płytkie wody Balatonu zapraszają!

W sobotę nad ranem wyruszamy w kierunku granicy z Serbią. Jadąc drogą E71 w kierunku Budapesztu odbijacie na autostradę M5 / E75 i dojeżdżacie nią do przejścia granicznego Röszke Horgoš. W tym miejscu kończy się UE i strefa Schengen, a zaczynają szlabany i kontrola dokumentów. Od granicy węgierskiej do bułgarskiej czeka Was ponad 530 km jazdy serbskimi autostradami, które są płatne na bramkach. Opłaty uiszczaliśmy płacąc kartą (bądźcie zawsze przygotowani do zapłaty gotówką, gdyż zdarzają się awarie terminali, brak łączności lub dana karta jest nieakceptowana – przerabialiśmy taki przypadek na autostradzie w Hiszpanii. Polacy mogą wjechać do Serbii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Zielona Karta nie jest wymagana.

Uwaga ważne! Na serbskich autostradach wprowadzony został pomiar średniej prędkości na odcinkach pomiędzy punktami opłaty autostradowej. Przekroczenie dozwolonej prędkości – max 120 km/h (mierzonej jako średnia prędkość na trasie przejazdu) skutkować będzie nałożeniem wysokich kar pieniężnych! Ponad to wprowadzono nakaz poruszania się z włączonymi światłami mijania przez całą dobę!

Opłata za przejazd autostradą A1/A4 z bramki Subotica do Dimitrovgradu kosztuje dla auta osobowego bez przyczepy 17 euro (stan na rok 2023). Kalkulację przejazdu zrobicie tutaj

Ważne dla podróżujących po Serbii:

  • obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania;
  • obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej dla każdego pasażera w wyposażeniu samochodu;
  • zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu;
  • bezwzględny nakaz przestrzegania zasad parkowania (zwłaszcza w stolicy), pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami.
 

WITAJCIE W WIELKIEJ JUGOSŁAWII

Stan głównych dróg i autostrad w Serbii jest ok. Możecie śmiało jechać pilnując dopuszczalnych prędkości, gdyż tak jak wszędzie na świecie spotkanie z lokalną drogówką zakończy się przykładnym mandatem!

Ciekawostka! Na okres sezonu wakacyjnego władze serbskie uruchomiają specjalną antykorupcyjną linię telefoniczną: +381 11 36 100 18. Linia ta przeznaczona jest dla cudzoziemców, którzy chcą zgłosić sytuacje korupcjogenne mające miejsce wśród funkcjonariuszy Policji.

Jeśli dysponujecie czasem to warto zjechać z autostrady i zatrzymać się w Belgradzie. Jako europejska stolica z roku na rok rozkwita i odnawia swoją architekturę. Kiedyś jeden z naszych znajomych przewodników stwierdził, że Belgrad jest bardzo podobny do bułgarskiej Sofii, jednakże nasza ostatnia wizyta w serbskiej stolicy miała miejsce kilkanaście lat temu i trudno powiedzieć jak wypada dziś na tle Sofii. Oglądając programy podróżnicze o Belgradzie widzimy spory postęp urbanistyczny dokonany na przestrzeni kilkunastu lat.

Ważne! Obowiązek meldunkowy w Serbii

W Serbii obowiązuje nadal nakaz meldunkowy w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy. Hotele i kempingi załatwią ten obowiązek za Was. Wynajmując mieszkanie lub śpiąc u kogoś poproście gospodarza o złożenie meldunku.

Tym razem pognaliśmy do przodu i niestety nie było mowy o jakimkolwiek zwiedzaniu miasta, chociaż nie powiem żeby nas to nie korciło… . Następnym razem na pewno.

ulice Warny w czasach komunizmu

UWAGA WAŻNE! Przed wyjazdem do Bułgarii wykupcie online odpowiednią e-winietę. Pod tym adresem dokonacie zakupu winietki. Przy zamówieniu konieczne jest podanie daty początkowej, numeru rejestracyjnego oraz kraju zarejestrowania pojazdu. Winieta bułgarska obowiązuje na wszystkich drogach krajowych na terenie tego kraju.

Plażing w bułgarskiej Rawdzie

Ceny e-winiety w 2023 dla samochodów osobowych (co ciekawe to są niższe niż w ubiegłym roku):

  • Weekendowa 9 lewa – obowiązuje od piątku od godz. 12:00 do niedzieli do godz. 23:59 (kurs lewa do euro)
  • Tygodniowa 13 lewa
  • Miesięczna 27 lewa
  • 3 miesięczna 48 lewa
  • Roczna 87 lewa
ubezpieczenie podróż
Wyjeżdżasz na wakacje do Bułgarii? Wykup ubezpieczenie w podróży – sprawdź jakie to proste
Rawda o zachodzie słońca

Po przekroczeniu granicy serbsko-bułgarskiej w Kałotinie kierujemy się na stolicę Sofię.

Z Sofii do Rawdy lecicie autostradą A1 – dystans to 409 km, czas przejazdu wynosi około 4 godzin (z przerwą w podróży). W Burgas odbijacie na drogę lokalną nr 9 i prościutko obok Pomorie dolecicie do Rawdy.

Uwaga! Naszą trasę możecie dostosować do własnych możliwości i posiadanego czasu. Zdecydowanie rekomendujemy jazdę będąc wypoczętym lub przynajmniej z częstymi przerwami w podróży. Pamiętajcie, że jedziecie na wakacje i nikt Was nie pogania! Lepiej później ale bezpiecznie dotrzeć do celu! My często podróżujemy samochodem i jesteśmy przyzwyczajeni do długiej jazdy, stąd takie rozłożenie naszej podróży.

Nesebyr i panorama Słonecznego Brzegu
Zabudowa Nesebyru

Przeczytaj także: SAMOCHODEM WZDŁUŻ BUŁGARSKIEGO WYBRZEŻA oraz ZE 100 DOLARÓWKĄ DO BUŁGARII

Bułgaria

Szukasz sprawdzonego noclegu w dobrej cenie? Skorzystaj z wyszukiwarki ofert Booking.com

 
ubezpieczenia oc auta

Foto-relacja z naszego pobytu w Bułgarii: ZOBACZ ZDJĘCIA TUTAJ!

ubezpieczenie mieszkania

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)