fbpx

Samochodem do Bułgarii w 2022

Kolejnym celem naszych wakacyjnych wojaży stała się popularna obecnie czarnomorska Bułgaria, niegdyś kultowa destynacja wśród prl-owskich wczasowiczów. Ludzie z tamtego okresu marzyli o tym by móc zażywać słonecznych i morskich kąpieli na złotych piaskach tamtejszych kurortów. Albena i Złote Piaski uchodziły za rajskie destynacje, podnoszące status społeczny wczasowiczów – nie każdy mógł wówczas wyjechać na takie wakacje. Były one zastrzeżone głównie dla prominentów i ludzi zasłużonych dla władzy ludowej. Swoją drogą zwyczajnie za drogie i za daleko położone od granic Polski.

legendarne Złote Piaski

Trasę do Bułgarii wytyczyliśmy z Wałbrzycha przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. Dystans do pokonania jaki nas czekał to ponad 1800 km, więc trasę rozłożyliśmy na dwa dni podróży z jednym noclegiem tranzytowym nad Balatonem. Tradycyjnie wyruszamy w piątek po pracy, około godziny 16. Piątkowy etap to skromne 600 km, nawigacja podpowiada jakieś 7 godzin bezustannej jazdy + czas potrzebny na krótkie postoje. Jak dojechać na Węgry opisujemy we wcześniejszej relacji z naszej podróży po Bałkanach: https://www.samochodemnawakacje.pl/budapeszt-split-trogir-makarska-blidinje-mostar-sarajewo/

Odcinek drogi autostradowej przez Słowację (od Brzecławia do Rajki) wynosi mniej więcej 100-kilka kilometrów. Omijając płatną autostradę straciliśmy jakieś 35 minut czasu, ale zaoszczędziliśmy na winiecie 30 dniowej – 14 euro.

Jeśli zdecydujecie się na szybszą jazdę po autostradzie to musicie zaopatrzyć się w odpowiednią winietkę. Obecnie są to e-winiety, gdyż z tradycyjnej nalepki na szybę zrezygnowano. e-Winietę możecie wykupić na trzy sposoby: 1. na stronach Polskiego Związku Motorowego (droższa opcja powiększona o prowizję sprzedającego); 2. w automatach dostępnych w następujących miejscach: KLIKNIJ i ZOBACZ; 3. Zakup online: TU KUPISZ WINIETĘ SK

Ceny Słowackich winiet dla pojazdów do 3,5t (2022r.): 10 dniowa – 10 euro, 30 dniowa – 14 euro, roczna – 50 euro.

węgierskie morze… Balaton 🙂

Na Węgrzech również obowiązują e-Winiety, które jak powyżej możecie wykupić na stronach PZM lub przez internet TU KUPISZ WINIETĘ. Dla przypomnienia podajemy tegoroczną (2022r.) wysokość opłat dla pojazdów do 3,5t: 10 dniowa – 3820 HUF, 30 dniowa – 5210 HUF, roczna – 46,850 HUF (kurs forinta do euro).

cieplutkie i płytkie wody Balatonu zapraszają!

W sobotę nad ranem wyruszamy w kierunku granicy z Serbią. Jadąc drogą E71 w kierunku Budapesztu odbijacie na autostradę M5 / E75 i dojeżdżacie nią do przejścia granicznego Röszke Horgoš. W tym miejscu kończy się UE i strefa Schengen, a zaczynają szlabany i kontrola dokumentów. Od granicy węgierskiej do bułgarskiej czeka Was ponad 530 km jazdy serbskimi autostradami, które są płatne na bramkach. Opłaty uiszczaliśmy płacąc kartą (bądźcie zawsze przygotowani do zapłaty gotówką, gdyż zdarzają się awarie terminali, brak łączności lub dana karta jest nieakceptowana – przerabialiśmy taki przypadek na autostradzie w Hiszpanii. Polacy mogą wjechać do Serbii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Zielona Karta nie jest już wymagana.

Uwaga ważne! W 2018 r. na wszystkich serbskich autostradach wprowadzony został pomiar średniej prędkości na odcinkach pomiędzy punktami opłaty autostradowej. Przekroczenie dozwolonej prędkości – max 120 km/h (mierzonej jako średnia prędkość na trasie przejazdu) skutkować będzie nałożeniem wysokich kar pieniężnych! Ponad to wprowadzono nakaz poruszania się z włączonymi światłami mijania przez całą dobę!

Opłata za przejazd autostradą A1/A4 z bramki Subotica do Dimitrovgradu kosztuje dla auta osobowego bez przyczepy 17 euro (stan na rok 2022). Kalkulację przejazdu zrobicie tutaj

WITAJCIE W WIELKIEJ JUGOSŁAWII

Stan głównych dróg i autostrad w Serbii jest ok. Możecie śmiało jechać pilnując dopuszczalnych prędkości, gdyż tak jak wszędzie na świecie spotkanie z lokalną drogówką zakończy się przykładnym mandatem!

Ciekawostka! Na okres sezonu wakacyjnego władze serbskie uruchomiają specjalną antykorupcyjną linię telefoniczną: +381 11 36 100 18. Linia ta przeznaczona jest dla cudzoziemców, którzy chcą zgłosić sytuacje korupcjogenne mające miejsce wśród funkcjonariuszy Policji.

Jeśli dysponujecie czasem to warto zjechać z autostrady i zatrzymać się w Belgradzie. Jak każda europejska stolica z roku na rok rozkwita i odnawia swoją architekturę. Kiedyś jeden z naszych znajomych przewodników stwierdził, że Belgrad jest bardzo podobny do bułgarskiej Sofii, jednakże nasza ostatnia wizyta w serbskiej stolicy miała miejsce kilkanaście lat temu i trudno powiedzieć jak wypada dziś na tle Sofii. Oglądając programy podróżnicze o Belgradzie widzimy spory postęp urbanistyczny dokonany na przestrzeni kilkunastu lat.

Tym razem pognaliśmy do przodu i niestety nie było mowy o jakimkolwiek zwiedzaniu miasta, chociaż nie powiem żeby nas to nie korciło… . Następnym razem na pewno.

ulice Warny w czasach komunizmu

UWAGA WAŻNE! Przed wyjazdem do Bułgarii wykupcie online odpowiednią e-winietę! Pod tym adresem dokonacie zakupu winietki. Przy zamówieniu konieczne jest podanie daty początkowej, numeru rejestracyjnego oraz kraju zarejestrowania pojazdu. Winieta bułgarska obowiązuje na wszystkich drogach krajowych na terenie tego kraju.

Plażing w bułgarskiej Rawdzie

Ceny e-winiety w 2022 dla samochodów osobowych:

  • Weekendowa 10 lewa – obowiązuje od piątku od godz. 12:00 do niedzieli do godz. 23:59 (kurs lewa do euro)
  • Tygodniowa 15 lewa
  • Miesięczna 30 lewa
  • 3 miesięczna 54 lewa
  • Roczna 97 lewa
Rawda o zachodzie słońca

Po przekroczeniu granicy serbsko-bułgarskiej w Kałotinie kierujemy się na stolicę Sofię. Dzięki funduszom unijnym zmienia się mocno jej infrastruktura komunikacyjna, trwają liczne budowy i remonty. Miasto ogólnie jest słabo oznakowane i rekomendujemy jazdę z włączoną nawigacją. Nas spotkała „przyjemność” poruszania się bez niej, gdyż postanowiła się zawiesić!

Z Sofii do Rawdy lecicie autostradą A1 – dystans to 474 km, czas przejazdu to ponad 5 godzin (z przerwą w podróży). W Burgas odbijacie na drogę lokalną nr 9 i prościutko przez Primorie dolecicie do Rawdy. Napiszcie do nas to podeślemy link z bardzo fajnym noclegiem w bardzo fajnych pieniądzach. W kolejnym poście napiszemy relacje z naszego pobytu w Rawdzie, Nesebyrze i Słonecznym Brzegu, a potem w kolejnych ciekawych miejscach w Bułgarii, aż do wizyty w rumuńskim kurorcie Mamaia i Transylwanii.

Uwaga! Naszą trasę możecie dostosować do własnych możliwości i posiadanego czasu. Zdecydowanie rekomendujemy jazdę będąc wypoczętym lub przynajmniej z częstymi przerwami w podróży. Pamiętajcie, że jedziecie na wakacje i nikt Was nie pogania! Lepiej później ale bezpiecznie dotrzeć do celu! My często podróżujemy samochodem i mamy w tym dość spore doświadczenie, stąd takie rozłożenie naszej trasy podróży.

Nesebyr i panorama Słonecznego Brzegu
Zabudowa Nesebyru

Przeczytaj także: SAMOCHODEM WZDŁUŻ BUŁGARSKIEGO WYBRZEŻA oraz ZE 100 DOLARÓWKĄ DO BUŁGARII

Zarezerwuj już dziś swój najlepsznocleg: REZERWUJ Z NAMI

Foto-relacja z naszego pobytu w Bułgarii: ZOBACZ ZDJĘCIA TUTAJ!

Sprzęt do podróżowania
Sprzęt do podróżowania dla Ciebie!
ubezpieczenie podróż
ubezpieczenie w podróży
ubezpieczenia oc auta

dojazd do bułgarii samochodem autem do bułgarii bulgaria samochodem bułgaria autem ile się jedzie do bułgarii

ubezpieczenie mieszkania

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)