Petra to niezwykłe skalne miasto znajduje się na liście siedmiu nowych cudów świata. I nie ma w tym odrobiny przesady, kiedy na miejscu próbuje się ogarnąć bezmiar tej tajemniczej metropolii. Do dzisiaj odkryto raptem jej małą część, więc apetyt odkrywcy ciągle narasta.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała Petra, więc przyjmuje się, że została zbudowana przez starożytny lud — Nabatejczyków, ponad 2 tysiące lat temu. Skalne miasto było istotną częścią głównego szlaku handlowego łączącego Mezopotamię z Egiptem.
Nowy hotelik ze śniadaniem w Wadi Musa. Napiszcie do nas to podamy adres.
Wejście do Petry znajduje się w miasteczku Wadi — Musa, co w tłumaczeniu oznacza po arabsku „Dolinę Mojżesza”. Nazwa wzięła się od źródła, które zaczęło tryskać wodą ze skały, po tym, jak Mojżesz uderzył w nią swoją laską. Wodę ze źródła poprowadzili do Petry wydrążonymi kanałami Nabatejczycy. Można je obejrzeć, idąc wzdłuż epickiego kanionu.
Petra Lunch
W hoteliku właściciel przygotował dla nas „lunch packi”, które przydały się w trakcie zwiedzania Petry. Zobaczcie na video, co zawierały. Koszt jednej paczki to 3 JOD.
Petra
Petra
Przed Petrą znajdują się parkingi, w tym bezpłatny, na którym zostawiamy auto.
Petra
Przed głównym wejściem znajduje się pamiątkowa ścianka do robienia zdjęć „I love Petra”.
Petra
Wewnątrz centrum obsługi turystycznej w Petrze jest spory plac, wokół którego zgromadzone są punkty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami. Zimne lody smakowały jak nigdy — koszt dowolnego loda z lodówki to 2 JOD od sztuki.
Petra
Bilet wstępu do Petry wynosi 50 JOD od osoby, więc zdecydowanie tańszą opcją jest zakup przez internet Jordan Pass, karnetu dającego zniżki i bezpłatny wstęp do ponad 40 atrakcji w Jordanii. Posiadacz karnetu jest zwolniony z opłaty za wizę turystyczną (pod warunkiem spędzenia w Jordanii 3 nocy), która wynosi normalnie 40 JOD.
Petra
Koszt Jordan Pass na osobę, przy jednorazowym wejściu do Petry wynosi 70 JOD. Przy przeliczniku 1 JOD = 6 zł koszt wynosi 420 zł/osobę. Do wyboru są jeszcze dwa pakiety z Petrą na 2 lub 3 wejścia —
odpowiednio koszt 75 i 80 JOD.
Petra
Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała Petra, ale miasto zaczęło prosperować jako stolica Imperium Nabatejczyków od I w. p.n.e. Lud ten wzbogacał się na handlu kadzidłem, mirrą i przyprawami. Petra została później przyłączona do Cesarstwa Rzymskiego i nadal się rozwijała, aż do wielkiego trzęsienia ziemi w 363 r. n.e., które zniszczyło znaczną część miasta. Trzęsienie ziemi wraz ze zmianami szlaków handlowych doprowadziły do upadku Petry, wyprowadzce mieszkańców. Jedynymi ludźmi na jej obszarze byli miejscowi Beduini.
Petra
Petra jest również znana jako różowo-czerwone miasto, nazwa pochodzi od wspaniałego koloru skały, z której wyrzeźbiono wiele miejskich budowli. Nabatejczycy chowali swoich zmarłych w misternych grobowcach wykutych w zboczach gór, a miasto posiadało także świątynie, teatr, po aneksji rzymskiej, a później pod wpływem Bizancjum, ulicę z kolumnadami i kościoły.
Petra
W 1812 r. szwajcarski odkrywca Johannes Burckhardt tak bardzo chciał odkrywać afrykański ląd, że postanowił nauczyć się języka arabskiego. W Damaszku wynajął przewodnika, z którym w przebraniu Beduina wyruszył w podróż. W pobliżu dzisiejszej Petry dowiedział się tajemniczym mieście wśród skał, do którego jednak nie wolno było wchodzić obcym. Wówczas podstępem przekonał swojego beduińskiego przewodnika, że pragnie złożyć ofiarę w postaci kozy na grobie Aarona — brata Mojżesza, a ten niczego nieświadomy wprowadził go do miasta. Na miejscu, nie wzbudzając niczyich podejrzeń, przebrany Burckhardt spędził kilka dni, robiąc wstępne rozpoznanie.
Booking.comOd tamtego czasu Petra stała się fascynującym, starożytnym miejscem, do którego przyjeżdżają tłumy turystów. Na dzień dzisiejszy odkryto niewielki kawałek jej dawnej potęgi.
Petra
Pierwsze obiekty o kształtach przypominających domy to Obelisk Grobowiec, składający się z trzech masywnych bloków skalnych, ustawionych jeden na drugim. Każdy z nich ma kształt kwadratu i jest ozdobiony rzeźbionymi głowami Dżinów (duchów opiekuńczych w wierzeniach Nabatejczyków). Wewnątrz grobowca znajdują się cztery nisze z płaskorzeźbami przedstawiającymi pięć osób pochowanych tam przez Abdomanchosa, bogatego kupca i arystokratę z Petry. Na fasadzie grobowca widoczne są również cztery piramidy, które reprezentują cztery żywioły: ogień, wodę, powietrze i ziemię. Naprzeciwko grobowca, na ścianie klifu, znajduje się inskrypcja w języku nabatejskim i greckim, która informuje o historii i znaczeniu tego miejsca. Obok grobowca znajduje się Triclinium, sala bankietowa, gdzie odbywały się uczty ku czci zmarłych.
Petra
Zmierzając od wejścia do słynnego wąwozu, możecie skorzystać z przejażdżki na koniach lub elektrycznym melexem. W upalny dzień czuć odległość do przejścia, dopiero wchodząc do wąwozu, łapie się trochę oddechu i odczuwa ulgę w cieniu.
Petra
Wspaniały wąwóz o nazwie Siq mierzy 1,2 kilometra i od razu przynosi na myśl scenę z filmu o Indianie Jonesie, w której Harrison Ford jedzie na koniu po Świętego Graala.
Wąwóz powstał w naturalny sposób, w wyniku rozszczepienia góry, a po obu stronach skały przebiegają wydrążone przez Nabatejczyków kanały wodne. Na części nawierzchni zachowały się dawne kamienie, będące drogą. Takie same widzieliśmy nie raz w miejscach, drogach i miastach zbudowanych przez Rzymian.
Petra
Wędrując wąwozem, napotkacie dawne pozostałości po mieszkańcach Petry — przykładem mogą być dawne ołtarze.
Petra
Widokiem, na który czekają wszyscy odwiedzający Petrę, jest przepiękny Skarbiec Faraona (Al Khazna), który tak naprawdę był grobowcem! Jego misternie zdobiona fasada (40 m wysokości) fascynuje każdego, kto tu przyjedzie.
Petra
Mówi się, że „Skarbiec” powstał prawdopodobnie w I w. p.n.e.
Przed najsłynniejszym obiektem Petry gromadzi się najwięcej ludzi, lokalnych przewodników, handlarzy i zwierzaków, które oferowane są do dalszej podróży przez miasto na grzbiecie, a nie własnych nogach. Wejście do „skarbca” jest niedostępne dla turystów.
Petra
Przed wejściem rozłożyła się prawdziwa karawana złożona z wielbłądów. Gwar turystów, odgłosy zwierząt i nawoływanie Beduinów do skorzystania z przejażdżki na zwierzęciu to kwintesencja tego miejsca i tak naprawdę Bliskiego Wschodu. Takie dźwięki i widok od zawsze kojarzyły się z baśniami Tysiąca i jednej nocy, a także lampą Aladyna i Księciem Persji.
Petra
Petra
Idąc dalej przez miasto, traficie na ruchliwą ulicę Fasad. Wzdłuż niej po obu stronach koryta rzeki rozpościerają się dawne domostwa i grobowce. Wyglądem przypominają osiedla z domami bez drzwi i okien. Można do nich zaglądać.
Petra
Kramiki beduińskie zachwycają i rozczarowują. Część produktów pochodzi z lokalnych manufaktur, ale są i takie pochodzące z Chin. Świetnym pomysłem są wyjątkowe dywaniki.
Petra
Teatr jest jedynym takim obiektem wykutym w skale na świecie! Wykonano go w zboczu góry u podnóża Wysokiego Miejsca Ofiarnego. Składa się z trzech rzędów siedzeń oddzielonych wąskimi przejściami. Mieścił około 4000 tysięcy widzów. Prawdopodobnie służył jako miejsce spotkań z mieszkańcami. Teatr został poddany przebudowie za czasów panowania w Petrze Rzymian.
Petra
Petra
Osiołki, muły, konie i wielbłądy to od wieków podstawa lokalnego transportu. W Petrze zarabiają na utrzymanie swoje i właścicieli.
Petra
Panorama skalnego miasta jest niezwykła i taka nieodkryta. Wyobraźcie sobie, jak wyglądało codzienne życie w mieście, w okresie największego rozwoju!
Petra
Petra
Czy piraci z Karaibów są potomkami Nabatejczyków?
Petra
Królewskie Grobowce sąsiadują ze sobą w górnej części skalnej fasady. Imponują swoją wielkością i wykuciem w skale! Widoczne są cztery obiekty grobowe. Pierwszy to Grobowiec z urną, posiadający dziedziniec z kolumnadami po obu stronach, i trzema niszami w górnej części fasady. Powstał prawdopodobnie około 70 r. n.e. Drugi to Jedwabny grobowiec, nazwany tak ze względu na tworzące się wiry różnych kolorowych skał na jego fasadzie. Trzeci to grobowiec Koryncki, podobny z wyglądu do słynnego „skarbca”. Ostatni to grobowiec Pałacowy zawierający wspaniałą pięciokondygnacyjną fasadę.
Petra
Niezwykła mozaika skalna zachwyca każdego. Zresztą zobaczcie ją sami.
Petra
Wielkie Grobowce Królewskie imponują swoją wielkością, wykonaniem i architekturą!
Petra
Petra
W oddali widać 450-letnią dziką pistację. Przyjrzyjcie jej się z bliska!
Petra
Ten kościół został prawdopodobnie zbudowany pod koniec V w. n. e. i został zniszczony przez pożar lub prawdopodobnie trzęsienie ziemi w następnym stuleciu. Przypatrzcie się mozaice na podłodze w obu nawach bocznych kościoła. Jest dobrze zachowana i świadczy o ważności kościoła.
Petra
Ulica Kolumnadowa była jedną z głównych ulic handlowych starożytnej Petry. Za czasów okupacji rzymskiej została przebudowana.
Petra
Wielki Kompleks Świątynny reprezentuje jeden z głównych zabytków archeologicznych w centralnej części Petry. Zawiera kolumny wysokie na kilkanaście metrów, a za datę powstania przyjmuje się koniec I w. p.n.e.
Petra
Obok Wielkiej Świątyni znajdują się pozostałości świątyni Qasr al-Bint — Zamek córki Faraona, poświęconej Duszara. Według legendy była tu więziona córka egipskiego faraona. Do dziś mury świątyni mierzą 23 metry wysokości, a do jej wnętrza prowadzi 26 marmurowych schodów. Tylną część prezbiterium zajmują trzy odrębne elementy — środkowy ochrania platformę ołtarzową, na której znajdowali się bogowie i boginie, a dwie pozostałe miały tarasy balkonowe. Świątynia pochodzi z pierwszej połowy I w. n.e.
Skalne miasto Petra jest wyjątkowe pod wieloma względami. Rozmach, skalę i kunszt wykonania, dopełniają bogata i fascynująca historia, a także mnóstwo nieodkrytych dotąd tajemnic. Petra była ważnym ośrodkiem handlowym i kulturowym oraz stolicą starożytnych Nabatejczyków. Odwiedźcie Petrę i przekonajcie się na własne oczy, dlaczego jest to jeden z siedmiu nowych cudów świata.
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)