fbpx

Rezydencja Michaela Jacksona i zaginione skarby!

Monumentalny Klasztor Cystersów w Lubiążu należy do największych obiektów o przeznaczeniu sakralnym w całej Europie. Jego długość wynosi ponad 230 m co oznacza, że jest on większy od Zamku Królewskiego na Wawelu i Zamku Krzyżackiego w Malborku razem wziętych!. To największy na świecie pocysterski obiekt! W 1163 roku do Lubiąża przybyli pierwsi cystersi sprowadzeni przez księcia śląskiego Bolesława Wysokiego, którego ciało spoczywa do dnia dzisiejszego w krypcie opactwa.

lot nad Klasztorem

Ciekawostka! Pamiętacie jak w 1997 roku na szkolnym boisku w pobliżu klasztoru wylądował helikopter z królem muzyki pop – Michaelem Jacksonem? Właśnie tutaj gwiazdor chciał zaaranżować swoją europejską rezydencję i wybudować nowoczesny park rozrywki! Z tych planów nic nie wyszło, ale przez długi czas w sercach okolicznych mieszkańców tliła się ogromna nadzieja na wielkie zmiany i lepsze życie… .

po prawej stronie znajduje się wschodnia część pałacu opata z salą królewską
brama wjazdowa

Pomysłowi, kulturalni i gospodarczy cystersi rozwijali lubiąski klasztor, pomnażali swój majątek i budowali kolejne monumentalne opactwa w Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Krzeszowie, Trzebnicy (dla cysterek) i Bardzie (dot. dolnego śląska). Słynęli z zamiłowania do rolnictwa, przemysłu, budownictwa, medycyny oraz rzemiosła (browar, winiarnia, gorzelnia – aż 35% dochodów pochodziło z handlu alkoholem). Zakładali stawy rybne ( milickie stawy rybne są największym w Europie ośrodkiem hodowli karpia, również największym w Polsce rezerwatem ornitologicznym i jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie) i tkalnie. Z biegiem lat stworzyli bardzo dobrze prosperujący kombinat przemysłowy, który gwarantował mnichom niezależność i samowystarczalność.

Ciekawostka! Cystersi rozpropagowali pieniądz jako środek płatniczy oraz stosowali i upowszechniali dokumenty potwierdzające ziemską własność. Cała działalność mnichów prowadzona była z poszanowaniem dla natury i śmiało można rzec, że cystersi byli prekursorami dzisiejszej ekologii!

Obecny wygląd klasztor zawdzięcza przebudowanie pod rządami Habsburgów, a także najwybitniejszym artystom, którzy tu tworzyli i wprowadzali w życie swoje autorskie wizje. Takim geniuszem śląskiego baroku był malarz i rzeźbiarz Michał Willmann.

idąc wzdłuż korytarza płyniemy jakby w jej nurtem przez kolejne miejscowości

Złe czasy dla cystersów i klasztoru nadeszły w październiku 1810 roku, kiedy to cesarz pruski Fryderyk Wilhelm jednym dekretem nakazał zniesienie wszystkich klasztorów w całym państwie! Jego decyzję najszybciej wykonano na terenie śląska! W protokole przejęcia mienia w Lubiążu odnotowano fakt zaginięcia sporej ilości monet.

wejścia do Sali Królewskiej strzegą Murzyn i Indianin – nawiązanie do imperializmu rodu Habsburgów
Sala Królewska we wschodniej części pałacu opata

Do czasów II wojny światowej w klasztornych murach znajdował się szpital psychiatryczny.

Klasztor położony jest w zakolu Odry i znakomicie wpisuje się w obraz pełen legend i tajemnic, którymi owiany jest Dolny Śląsk. W czasie II wojny światowej hitlerowcy podobnież uruchomili pod klasztorem podziemną fabrykę zbrojeniową, w której produkowali elementy do rakiet V1 i V2.

Nie tak dawno grupa odkrywców odnalazła zamurowane pomieszczenie w którym przez dziesięciolecia przeleżały mocno zakurzone dokumenty niemieckiej firmy elektrotechnicznej Telefunken (w Lubiążu otwarto filię). Telefunken najprawdopodobniej prowadził prace na zlecenie Ministerstwa Lotnictwa III Rzeszy nad radarami i radiolokacją i innymi wynalazkami.

epicki krajobraz zapiera dech w piersiach!

Cała historia i wszystkie legendy związane z klasztorem ujrzały światło dzienne dzięki jednej postaci w dobie komunizmu, człowiekowi będącemu największym fanatykiem Lubiąża – majorowi kontrwywiadu SB Stanisławowi Siorkowi z Wrocławia. Twierdził on, że do klasztoru zwożono całe złoto z Twierdzy Breslau oraz inne cenne skarby. Poza nimi na potrzeby Telefunkena, hitlerowcy gromadzili w podziemiach ogromne ilości platyny!

wnętrze Kościoła musi zostać gruntownie odnowione
w opactwie znajdują się także groby piastów, w tym fundatora klasztoru Bolesława Wysokiego

Wszystkie materiały dotyczące możliwości pozyskania ukrytych w klasztorze niemieckich depozytów trafiały na biurko generała Kiszczaka, który w latach ’70 był szefem wywiadu wojskowego. Kiszczak także okazał się wielbicielem tajemnic i zagadek, co w połączeniu z zażyłą znajomością i zaufaniem Wojciecha Jaruzelskiego zaowocowało w 1982 roku powołaniem specjalnej grupy operacyjnej, która finalnie natrafiła tylko na pojemnik z ponad tysiącem złotych i srebrnych monet, które ukryli cystersi w czasie sekularyzacji w 1810r.

Ciekawostka! Dwaj fizycy „Telefunkena” podczas prowadzonych prac naukowych w lubiąskim klasztorze wpadli na pomysł konstrukcji tranzystora. Byli nimi Herbert Mataré i Heinrich Welker, którzy dokończyli swojego dzieła dopiero po wojnie i to we Francji. Oficjalnie tranzystor powstał w 1948 roku w Stanach Zjednoczonych, a jego konstruktorzy odebrali sześć lat później Nagrodę Nobla. W sumie Mataré złożył ponad 80 patentów w trakcie swojej kariery naukowej. Był twórcą pierwszego na świecie małego radyjka tranzystorowego!. W 1998 r. chciał wysłać swój artykuł „Mniej znana historia kryształowego wzmacniacza” do czasopisma „Proceedings of the Institute of Electrical and Electronics Engineers”, ale został odrzucony przez wydawcę, a sama postać naukowca była ignorowana.

Ciekawostka! W Sali Książęcej swój teledysk „Małe rzeczy” nakręciła Sylwia Grzeszczak. Możecie go zobaczyć tutaj.

dłuugiiie korytarze świadczą o wielkości obiektu

Piorunujące wrażenie zrobiła na nas Sala Książęca – jej potężna kubatura 420 metrów kw. powierzchni, prawie 14 m wysokości i epickie zdobienia – iście królewskie! Sala znajduje się we wschodniej część pałacu opata, w zasadzie to całkowicie go wypełnia. Wystrój sali ma podkreślać wielkość rodu i władzy Habsburgów oraz wiary katolickiej. Przy wejściu na salę ustawione są posągi – Murzyna i Indianina, które mają symbolizować imperialistyczną potęgę Habsburgów. Nie zapomniano także o Piastach Śląskich z których wywodził się fundator klasztoru Bolesław Wysoki.

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)