Zwiedzając świat na własną rękę zawsze staramy się zobaczyć jak najwięcej, nocować w ciekawych miejscach, jeść w knajpach dla lokalsów i nie wydawać przy tym za dużo pieniędzy. Koszty noclegów mogą stanowić znaczące obciążenie dla podróżniczego portfela, dlatego podpowiadamy z jakich opcji noclegowych możecie skorzystać w celu minimalizowania wydatków.
Układając trasę podróży wybieramy miejsca, do których chcemy dotrzeć i z nich organizować eksplorację okolicy. W miejscach tych szukamy najlepszego noclegu w najprzyjaźniejszej cenie. Portfel możliwości uzależniony jest od Waszych preferencji – czy lubicie kontakt z naturą i wybieracie kempingi, do wyboru macie parcele z prądem lub bez, gotowe namioty do zamieszkania lub domki, a może ciągnie Was w kierunku bushcraftingu.
Jesteście odważni i otwarci na nowych ludzi? Nie macie problemu z zamieszkaniem u nowo poznanych ludzi? – wybierzcie którąś z opcji couchserfingu. Wszystkim lubiącym „twardy” dach nad głową polecamy wynajem domu, apartamentu lub pokoju w hotelu / hostelu. Ogranicza Was tylko budżet i oczekiwania lokalowe. Wynajmowane mieszkania i apartamenty wyposażone są często w aneksy kuchenne, lodówkę i pralkę. Takie udogodnienia podnoszą komfort pobytu, dlatego też coraz liczniej występują kempingi posiadające wspólne pralnie (za opłatą) oraz miejsca do gotowania.
Kempingi w Polsce i Europie
Kempingi w Polsce oraz Europie – to doskonała forma dla miłośników życia na kempingu, spaniu pod namiotem, jedzeniu pod chmurką. Kemping to także parcela pod przyczepę lub kampera. Dla bardziej wymagających oferowane są domki kempingowe z własną kuchnią oraz toaletą. Standard infrastruktury jest na wysokim poziomie dzięki sporej konkurencji, która podnosi poprzeczkę do góry.
🌐 PolskiCaravaning.pl – mapa kempingów w Polsce i Europie
🌐 Camping.info – mapa kempingów w Polsce i Europie
🌴Jeśli wybieracie się do Toskanii to polecamy fajny kemping rodzinny z parcelami pod namiot lub domkami do wynajęcia🌞 Do dyspozycji gości znajduje się wytyczona parcela na namiot oraz samochód, a także przyłącze do prądu i ujęcie wody. Toalety oraz prysznice są ogólnodostępne dla wszystkich gości kempingu, jednak z czystym sumieniem możemy napisać, że stan czystości jest utrzymywany na wysokim poziomie. 🌐 Sprawdź dostępność i ceny na kempingu Norcenni Girasole Club
➡️ Jeżeli cenicie sobie spokój i nie lubicie tłumów ludzi to wybierajcie kempingi oddalone od głównych atrakcji turystycznych i pełnego sezonu wakacyjnego. Jadąc z dziećmi stawiamy na obiekty z dużą ilością wodnych atrakcji.
➡️ Dla dzieciaków pobyt pod namiotem to doskonała forma zabawy i sporo radości. Jednak bywają takie momenty, w których kempingowe życie wychodzi bokiem. Dotyczy to głównie zmieniającej się pogody i owadów żyjących wokół namiotu. W czasie wakacyjnych upałów warto zarezerwować kemping posiadający basen lub dostęp do morza czy jeziora, w których będzie mogli się ochłodzić. Z kolei przy intensywnych opadach deszczu znaczenie ma wielkość namiotu oraz miejsce, w którym można spędzić czas – jak to mówimy tzw. „świetlicę”. Przed rezerwacją dopytajcie czy kemping posiada wspólną kuchnię, zmywak i pralnię, oraz czy w pobliżu znajduje się jakiś sklep i bar. Co do owadów to wyjątkowo upierdliwe są mrówki. Przed rozbiciem namiotu sprawdźcie czy w pobliżu nie ma mrowisk lub wędrujących mrówek. One potrafią dostać się nawet do wnętrza lodówki!
➡️ Zestawienie podstawowego sprzętu jaki będzie Wam potrzebny do wakacji na kempingu – tutaj
➡️ Jeśli chcielibyście zobaczyć i zarezerwować pobyt na powyższym kempingu 🌐 kliknijcie tutaj
➡️ W celach ochrony środowiska i oszczędności kempingi wprowadzają limitowaną ilość i długość kąpieli pod prysznicem. Często przy zameldowaniu otrzymuje się kody lub opaskę czasową i wówczas po wejściu pod prysznic zostaje odliczany czas na kąpiel. Przeważnie wynosi ona 5 minut. Po upływie tego czasu przestaje płynąć woda i trzeba uważać aby nie zostać z szamponem na głowie 😉
➡️ Przed złożeniem rezerwacji dopytajcie czy dany kemping posiada miejsce do prania, gotowania itp.
➡️ Wynajmując domek kilkuosobowy na kempingu weźcie pod uwagę ilość aut którymi dojedziecie na miejsce. Zazwyczaj mobil home wynajmują dwie rodziny i podróżują dwoma autami. Na miejscu okazuje się, że przysługuje tylko jedno miejsce parkingowe! a na kolejne auto trzeba dopłacić np.: 100 euro. Dopytajcie przed wyjazdem.
➡️ Wynajmując domek lub korzystając z gotowego namiotu na kempingu dopytajcie czy wymagana jest na miejscu kaucja i opłata za sprzątanie. Przykładowa kaucja w wysokości 100 euro może skurczyć Wasz wakacyjny budżet na czas pobytu.
Apartamenty wakacyjne, mieszkania, domy, hotele, motele
Często wybieramy tę formułę noclegową w trakcie pobytu w miastach. Najczęściej korzystamy z Booking.com, aczkolwiek możecie skorzystać z serwisów łączących w sobie oferty kilku platform rezerwacyjnych takich jak Tripadvisor, Kayak czy Momondo.
Szukając na Booking.com odpowiedniego noclegu zawsze ustawiamy przeglądarkę w tryb „incognito” i po wpisaniu na platformie kierunku naszej podróży, ilości osób oraz daty przyjazdu / wyjazdu przechodzimy na dostępną mapę z zaznaczonymi obiektami noclegowymi. Można włączyć wirtualną sieć prywatną VPN jeśli ktoś posiada i ukryć miejsce z którego szukacie noclegów.
Przy każdym obiekcie pokazana jest cena za noc oraz co bardzo istotne – lokalizację. Przeglądając mapę może okazać się, że za podobną cenę wynajmiecie pokój przy plaży vs oddalony od niej o cztery kilometry. Możecie skorzystać także z filtra „pokaż od najniższej ceny”. My kierujemy się zasadą najlepszej lokalizacji względem miejsc, które chcemy zobaczyć, następnie kierujemy się ceną.
Podróżując po Gruzji z rodziną najlepiej jest wybierać noclegi u gospodarzy. Dostaniecie swój pokój z łazienką oraz bezcenną pomoc. Często gospodarze opowiedzą Wam o okolicznych atrakcjach, historii i życiu w Gruzji. Na prowincji nie odmawiajcie zaproszenia do wspólnej biesiady – supry. To będzie wyjątkowe przeżycie!
Będąc w Budapeszcie wynajęliśmy przez booking pokój w mieszkaniu składającym się z trzech pokoi, wspólnej kuchni i łazienki. Mieszkanie znajdowało się w starej kamienicy naprzeciw dworca głównego. Cena była bardzo korzystna dla naszego podróżniczego portfela, a naszymi współlokatorami były dwie pary młodych Japończyków. W Rzymie taki sam schemat – w cenie włoskie śniadanie, współlokatorzy to Koreańczycy i młode Włoszki, odległość kilkuset metrów piechotą od Watykanu.
Wyjeżdżając na wakacje w większej grupie – np.: dwóch rodzin z dziećmi lub grupa znajomych proponujemy rozważyć wynajem domu / apartamentu, którego koszt wynajęcia możecie podzielić wówczas na pół lub na każdego z osobna.
Pewną platformą do rezerwacji wakacyjnych domów i apartamentów jest serwis Casamundo.
Hostele
Hostele to idealne miejsca noclegowe dla ludzi szukających oszczędności w podróżowaniu. Charakteryzują się przede wszystkim większą ilością łóżek piętrowych w pokojach tzw. dormitoriach (chociaż bywają pokoje 2-3 osobowe jednak za wyższą cenę), wspólnymi toaletami oraz prysznicami, wspólną kuchnią oraz tzw. pokojem dziennym, w którym mogą spędzać czas lokatorzy hostelu.
Hostele to idealne miejsca dla budżetowych podróżniczków bez dzieci. Częstymi gośćmi są w nich studenci i osoby uczące się z całego świata. Dzięki takim warunkom podróżnicy mają okazję poznawania nowych ludzi i dzielenia się z nimi swoimi historiami. Często kontakty te utrzymywane są przez długie lata, dzięki czemu daleki świat staje się coraz bliższy, skracając dystanse pomiędzy ludźmi ze wszystkich stron świata. Taka forma podróży łączy ludzi, burzy stereotypy i ma wpływ na zmianę w przyszłości świata.
🌐 HostelWorld – platforma została stworzona z myślą o podróżnikach, którzy chcą podróżować ekonomicznie. Dla nich hostel będzie idealnym rozwiązaniem, a w Hostelworld, jak sama nazwa wskazuje, znajdziesz ich całe mnóstwo i to w budżetowej cenie!
🌐 Nocowanie - Hostele w Polsce
Domy Pielgrzyma oraz zakonne
Ciekawą alternatywą dla obieżyświatów jest zaczerpnięcie gościny u zakonników. Taka forma pobytu niesie ze sobą ciekawe doznania mieszkaniowe i kulinarne dla podróżnych, jednak nie jest rekomendowana dla osób lubiących imprezowy styl życia. Pobyt w miejscach zakonnych wiąże się z pewnymi obostrzeniami i zasadami, które należy respektować.
🌐 Opactwa na świecie – mapa z lokalizacjami
🌐 Domy Pielgrzyma oraz zakonne w Polsce – zestawienie
Po wybraniu miejsca na nocleg skontaktujcie się z danym obiektem w celu omówienia warunków przyjazdu, pobytu, posiłków oraz opłaty za gościnę.
Śpij u kogoś w domu na całym świecie – Couchsurfing
Taka formuła podróżowania jest rekomendowana osobom nieskrępowanym i otwartym na kontakty z innymi ludźmi – na początku zupełnie obcymi dla nas, którzy zaoferują u siebie bezpłatny nocleg oraz „opiekę” na czas naszego pobytu. Przed wyjazdem poznajcie się lepiej (gospodarz – podróżnik) za pośrednictwem platform internetowych oferujących takie usługi ⬇️
🌐 Couchsurfing – platforma zrzeszająca podróżników i gospodarzy oferujących dosłownie swoje kanapy w swoich domach. Dzięki takiemu systemowi globalna społeczność 14 milionów ludzi w ponad 200 000 miastach ma możliwość poznawania siebie, swojej kultury, języka i np.: lokalnej kuchni oraz atrakcji turystycznych w okolicy. Aby dołączyć to tej globalnej sieci nie musisz wcale oferować noclegu u siebie. Możesz być pomocny jako przewodnik po swojej okolicy, a także spotykać się z innymi Couchsurferami w swojej okolicy. To świetny pomysł na poznawanie ludzi z całego świata, ich historii, języka oraz zwyczajów. Ten odległy świat oraz jego mieszkańcy – jak by się mogło wydawać – okazuje się być na wyciągnięcie myszki i internetu. Dołącz do społeczności Couchsurfingowców, podróżuj, udostępniaj swój kąt we własnym domu, poznawaj nowych przyjaciół, rozwijaj wiedzę o świecie.
🌐 Servas Polska – zasada działania podobna do couchsurfingu, zbudowana na systemie powiązań gospodarzy z podróżnikami należących do sieci Servas. Liczba domów dostępnych w ramach Servas wynosi > 15 tysięcy i znajduje się w ponad 100 krajach. Zasadą Servas jest bezinteresowne i bezpłatne spędzenie dwóch dni i dwóch nocy u gospodarza. Ci, którzy nie mają możliwości goszczenia podróżników mogą przyjąć rolę „gospodarzy dziennych” i zajmować się gośćmi w porze dziennej – pokazując im na przykład okolicę, lokalne atrakcje, opowiedzieć o zwyczajach, kulturze i mieszkańcach.
Czas w las i program „Zanocuj w lesie”
🌐 Czaswlas to portal przedstawiający ofertę turystyczną lasów państwowych w Polsce. Znajdziecie tutaj informację o bazie noclegowej i rekreacyjnej oferowanej przez leśników. Skorzystajcie także z programu 🌐 Zanocuj w lesie W wyznaczonych na mapie miejscach możecie nocować w dowolnym miejscu mieszczącym się na wyznaczonym obszarze, chyba że planujecie pobyt dłuższy niż dwie noce i w składzie osobowym przekraczającym dziewięć osób, wówczas musicie zgłosić ten fakt miejscowemu nadleśnictwu. Na stronach internetowych nadleśnictw znajdziecie niezbędne informacje. Jeśli chcecie o coś dopytać po prostu napiszcie emaila do nadleśnictwa.
Zasady korzystania z formuły noclegowej „Zanocuj w lesie”:
- Spanie na hamakach i/lub w namiotach;
- Wjazd pojazdami spalinowymi jest zabroniony;
- W lesie nie ma śmietników więc należy zabrać własny worek na odpadki, który należy zabrać ze sobą.
Taka forma spędzania wolnego czasu jest idealna dla miłośników bushcraftingu i survivalu.
W Niemczech ciekawym rozwiązaniem jest „Couchsurfing na powietrzu”, który oferuje serwis 1NITE TENT. Polega on na założeniu spędzenia tylko jednej nocy – za darmo – u ludzi oferujących miejsce pod namiot.
Dla miłośników trekkingu i obcowania z dziką naturą na obszarze Bawarii przygotowano zestawienie tras, miejsca kempingowe i opcje rezerwacji. Pierwsze trzy regiony to Las Frankoński , Spessart i Steigerwald
Spanie w samochodzie na „dziko”
To dobry pomysł dla każdego kochającego wolność w podróżowaniu i oszczędzaniu na noclegach. Taka formuła podlega jednak pewnym restrykcjom, którym wypadałoby się podporządkować. Mowa głównie o legalności spania w samochodzie. Niektóre kraje w Europie zabraniają tego poza wyznaczonymi miejscami – parkingami, MOP-ami, stacjami benzynowymi i np.: kempingami. Przed wyjazdem musicie sprawdzić jak wyglądają przepisy regulujące kwestię spania w samochodzie w podróży. W Polsce nie ma przepisów zakazujących spanie w samochodzie. W krajach skandynawskich obowiązuje prawo ziemi dla wszystkich, dlatego w te myśl, każdy człowiek ma prawo do noclegu na łonie natury z zastrzeżeniem zachowania odległości od domostw i pozostawienia po sobie miejsca w czystości. Kraje nadbałtyckie również robią ukłon w stronę osób tak podróżujących. Występują jednak kraje np.: Chorwacja, w których spanie „na dziko” jest zabronione i grożą za to spore mandaty.
Przed wyjazdem sprawdźcie aktualną sytuację w zakresie możliwości spania „na dziko”. Najprościej przeczesać internety – grupy w social mediach, profile osób tak podróżujących, poradniki na You Tube, skontaktować się z instytucjami zajmującymi się promowaniem turystyki w danym kraju, przeczytać poradniki książkowe itp.
➡️ Ciekawą opcją w podróży jest „sieć” naturalnych kempingów – Natuurkampeerkaart w Holandii (135), Francji (13) i Belgii (1). Są tutaj miejsca wyznaczone do biwakowania indywidualnego, grupowego, także dla osób bez namiotu, przyczepy czy samochodu, oraz takie, w których można rozpalać ogień. Chcąc skorzystać z Natuurkampeerterreinen należy wykupić kartę członkowską dla siebie / całej rodziny (jednakowa opłata) za kilkanaście euro. Dodatkowo płacicie za nocleg na polu namiotowym.
➡️ W miastach i miasteczkach dobrymi miejscami postojowymi mogą być duże parkingi supermarketów, kościołów czy obiektów sportowych poza godzinami ich funkcjonowania. Najlepiej jest spędzić w jednym miejscu tylko jedną noc, chyba, że dana miejscówka dopuszcza dłuższy pobyt. Żelazną zasadą jest pozostawienie danego miejsca w stanie co najmniej takim, w jakim je zastaliście. Jeśli jesteście w stanie zrobić coś dobrego i na przykład posprzątać otoczenie – zróbcie to. Natura na pewno się odwdzięczy.
➡️ Bez wątpienia bardzo przydatna będzie jedna z dostępnych aplikacji tworzonych przez samych użytkowników, którzy na bazie własnego doświadczenia tworzą sieć miejsc, w których można spędzić noc w samochodzie. Jedną z lepszych jest aplikacja Park4night.com
➡️ Wartą wykorzystania jest także serwis Parkopedia służący do znajdywania na całym świecie płatnych jak i darmowych parkingów.
➡️ Równie użytecznym jest znane każdemu Google maps. Szukając odpowiedniej miejscówki możecie podpatrzeć widokiem z satelity jak wygląda dany obszar i wstępnie zaplanować swój postój.
Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Wam w znalezieniu odpowiedniego noclegu w podróży. Jeśli tak to bardzo prosimy o udostępnienie naszego artykułu innym ludziom. Będziemy wdzięczni! Szerokości zatem i miłego wypoczynku!
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)