fbpx

Jaskinia Nietoperzowa

Jadąc trasą nr 94 z Olkusza do Krakowa dojedziecie do miejscowości Jerzmanowice, na krańcu której znajduje się Jaskinia Nietoperzowa, która bez wątpienia jest cenną atrakcją jury krakowsko-częstochowskiej. Jaskinia jest największym na jurze siedliskiem nietoperzy, a także zbiorem efektownych nacieków na skalnych ścianach. Dawniej jaskinia była eksploatowana przemysłowo, następnie prowadzono w niej badania archeologiczne, odnajdując wiele kości pradawnych zwierząt i skamielin. Jest to jedna z największych jaskiń w tym rejonie – długość korytarzy wynosi 376 m, wymiary największej sali to 30m długości x 20m szerokości i blisko 10m wysokości. Zamieszkuje w niej w niej wiele gatunków nietoperzy – szczególnie pasjonujące są maleńkie ich odmiany i ufajdane ich odchodami ściany 😉

Turyści prześcigają się w wymyślaniu skojarzeń wejścia do jaskini ;-P
dawniej jaskinia była eksploatowana przemysłowo, następnie prowadzono w niej badania archeologiczne.

Przy kasie zobaczycie małą wystawę kości i czaszek dawnych i teraźniejszych mieszkańców jaskini. Ciekawie wyglądają maleńkie czaszki nietoperzy – ułożone są w trzech rzędach.

mieszkaniec jaskini – Pan Misio. Dawnej na takie polowano, wykurzając je dosłownie z jaskiń, a proces ten stał się dużo łatwiejszy dla ludzi pierwotnych po odkryciu przez człowieka ognia.
Wizualizacja procesu zabicia niedźwiedzia w celach konsumpcyjnych i ubioru – futro.

W jaskini kręcono takie produkcje jak „Ogniem i mieczem” oraz bollywoodzką superprodukcję „Bangistan”. W jaskini panuje stała temperatura 8’C, więc warto się cieplej ubrać. Warto tu przyjechać będąc przejazdem lub przemierzając Szlak Orlich Gniazd. Zwiedzanie trwa ok.30 min. Na zwiedzających przygotowano bezpłatny parking.
W skali 1-10 (10 to mega atrakcja) oceniamy jaskinię na 5.

wystawa kamieni – ich rodzaje, pochodzenie etc.
po incydencie z zapałką – turyści musieli czekać za kratą wejściową około 3 godzin – na otwarcie kłódki, którą celowo ktoś zapchał zapałką – telefon ma bezpośrednie łącze do kasy i w razie „w” można wezwać pomoc.
Mamutek
zachód słońca nad jurą krakowsko-częstochowską
PRA-Żuberek
Pseudo jeleń 😉
formacje skalne jury

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)