fbpx

Praga dla niezdecydowanych

Będąc w Pradze koniecznie musicie – pospacerować po zmierzchu po moście Karola, wypić piwo w jednej z tysiąca praskich piwiarni, zobaczyć zegar Orloja o pełnej godzinie, spojrzeć na miasto z hradczańskiego wzgórza, odwiedzić przepiękną Katedrę Św. Wita, przejść się Złotą Uliczką oraz odwiedzić żydowski cmentarz. Na koniec weekendu zjedzcie tradycyjną potrawę – gulasz z knedlikami!

Zabieramy Was na spacer po wąskich i niezwykle pięknych uliczkach stolicy Czech.

Most Karola i panorama na Hradczany i Zamek Praski

Praga nazywana Rzymem północy (tak jak Rzym rozciąga się na siedmiu wzgórzach) to miasto tysiąca piwiarni i stu wież! Niezwykła atmosfera i piękno architektury przyciągają jak magnes coraz to większe rzesze turystów.

Staromiejska wieża mostowa
przejście dla pieszych łączące most Karola z rynkiem staromiejskim jest oblegane przez ludzi dzień i noc 🙂

Naszą weekendową wędrówkę rozpoczniemy od najbardziej znanego w Pradze zabytku, a mianowicie od Mostu Karola, łączącego dzielnice Staré Město z Malą Straną.

Pomnik cesarza Karola IV Luksemburskiego

Most mierzy 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Budowę rozpoczęto w 1357 r. z rozkazu cesarza Karola IV. Powstał po powodzi jakiej doświadczyła Praga i zniszczeniu poprzedniego mostu Judyty, który w tym samym miejscu rozciągał się pomiędzy dwoma wieżami, które możemy podziwiać po dziś dzień.

życie Wełtawy – stateczki czekają tylko na morze turystów 🙂
panorama „królewskich” Hradczan

Niegdyś był otwarty dla ruchu konnego, samochodowego i tramwajowego. Obecnie można się po nim poruszać tylko pieszo. Początkowo na moście ustawiono jedynie drewniany krzyż, natomiast później, wzbogacono go o wiele wizerunków, najczęściej świętych. Pierwszym z nich była rzeźba św. Jana Nepomucena, którą każdego dnia pocierają tysiące turystów w nadziei, że przyniesie im szczęście. (wzniesiona w 1683 roku).

każdy wolny skrawek na moście Karola jest wykorzystany przez grajków i licznych artystów
Św. Jan Nepomucen i dwie tablice.

(W postument posagu wmurowano dwie tablice. Pierwsza w nich przedstawia scenę utopienia św. Jana Nepomucena w Wełtawie. Według tradycji, 20 marca 1393 r. właśnie w tym miejscu został wrzucony do rzeki na rozkaz Wacława IV. Przyczyną było ponoć to, że Jan odmówił ujawnienia królowi tajemnicy spowiedzi jego żony Zofii, którą monarcha podejrzewał o zdradę. Spowiednik został poddany ciężkim torturom, a następnie wrzucony do rzeki. Teraz jest świętym i orędownikiem powodzian.

na moście ustawiono 30 barokowych rzeźb
czy to Wenecja? Nie, to Praga! 🙂
wenecka Praga 🙂

Druga tablica przedstawia scenę spowiedzi królowej Zofii u św. Jana Nepomucena. Dotknięcie tych tablic jakoby przynosi szczęście, dlatego w sezonie stoi przed nimi wianuszek turystów, zaś dotykane przez nich miejsca świecą w słońcu jak wypolerowane.

Impreza pod nazwą Cow Parade. Co roku krowy wędrują do innego miasta, a głównym celem tej inicjatywy jest zdobienie krów przez sponsorów. Pozyskane środki idą na jakiś charytatywny cel.

Kraniec wschodniej części Mostu Karola wieńczy Staromiejska Wieża Mostowa z rzeźbami przedstawiającymi cesarza Karola IV, Wacława IV (jego syna), św. Wita, św. Wojciecha oraz św. Zygmunta. Na zachodnim końcu mostu znajdują się dwie wieże – Małostrańska Wieża Mostowa i Wieża Judyty.

krówka leżakuje na przystanku autobusowym – „zastavce”

Z mostu Karola widać w niedalekiej oddali zamkowe wzgórze z zabytkową i gęstą zabudową Hradczan. Budowę zamku zainicjował w XI wieku książę Borzywój. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku królewskiego (obecnie siedziba Prezydenta Czech) znajdują się m.in. Bazylika Św. Jerzego, Katedra Św. Wita oraz miniaturowa Złota uliczka. Obiekt jest największym średniowiecznym kompleksem zamkowym na świecie! Wpisany został na listę dziedzictwa narodowego UNESCO.

w tle Kościół Św. Mikołaja (Mala strana)
wejście na hradczański rynek

Na pierwszym dziedzińcu zamkowym, wartę trzymają gwardziści ubrani w mundury. Codziennie w samo południe odbywa się z fanfarami honorowa zmiana warty. Nad głowami strażników górują monumentalne postacie walczących olbrzymów.

monumentalne posągi walczących tytanów
warta honorowa pod praskim zamkiem.

Na drugi dziedziniec przechodzimy przez dawny łuk tryumfalny Bramę Macieja z 1614 roku. Znajduje się na nim barokowa studnia z XVII w. Przy placu stoi Kaplica Świętego Krzyża, w której przechowywano niegdyś królewskie relikwie. Po lewej stronie dziedzińca znajduje się Galeria Obrazów Zamku Praskiego oraz kancelaria Prezydenta. Przechodząc przez kolejną bramę, naszym oczom ukaże się trzeci dziedziniec z pełną detali Katedrą Świętego Wita. Kilka kroków dalej jest stary pałac królewski oraz Bazylika i Klasztor świętego Jerzego. Dalej zobaczymy m.in. Pałac Lobkowiców, Złotą Uliczkę oraz Wieżę Prochową Mihulkę.

Pierwszy dziedziniec zamkowy i brama Św. Mateusza
Drugi dziedziniec z fontanną
strzeliste wieże Katedry Św. Wita

Majestatyczna, pełna architektonicznych detali Katedra św. Wita została całkowicie ukończona i wyświęcona w 1929 roku. Czescy władcy przybywali tu na koronację, a w podziemiach katedry znajdują się ich grobowce. Obecnie przechowywane są w niej czeskie klejnoty koronacyjne

Pięknie zdobiona – złota brama w Katedrze Św. Wita

Katedra uważana jest za symbol duchowy państwa, jest największym kościołem Pragi.

wnętrza Katedry Św. Wita

Nazwa Złotej uliczki pochodzi od warsztatów złotniczych działających tu w XVII w. Od końca XVI wieku zaułek ten był siedzibą zamkowych strażników Rudolfa II, potem budyneczki zaludnili rzemieślnicy, później zamieszkała tu praska biedota i patologia. Domek pod numerem 22 w latach 1916-1917 zamieszkiwał Franz Kafka. Legendy Złotej Uliczki wymyślali niemieccy pisarze epoki romantyzmu. Twierdzili oni, że działali tu alchemicy, próbujący na polecenie Rudolfa II wymyślić kamień filozoficzny zmieniający metale w złoto. Naprzeciw Hradczan, na drugim końcu mostu Karola znajduje się Stary Rynek, nazywany staromiejskim. Rozciąga się on od placu Wacława do mostu Karola. Od 1091 roku był tu największy na ziemiach czeskich plac targowy, obecnie jest miejscem zalanym przez morze turystów, ogródki restauracyjne i piwne oraz artystów i mimów zarabiających na chleb. W centralnym miejscu rynku zbudowano pomnik reformatora religijnego Jana Husa, który przedstawia wygnanie zbuntowanych husytów pod wodzą Jana.

Rynek Staromiejski – widok na Kościół Marii Panny nad Tynem
Pomnik Jana Husa i jego zwolenników

Jak przystało na średniowieczny rynek to w jego obrębie musiał znajdować się kościół. Przy starym rynku znajdują się dwa kościoły – Św. Mikołaja i Matki Boskiej przed Tynem. Oba warto odwiedzić.

Kolejną atrakcją starego miasta jest Ratusz Staromiejski, który powstał z kilku kamienic, które łączono w miarę rosnących potrzeb. Na początku XV wieku (1410r.) na jego ścianie zamontowano zegar astronomiczny, zwany Orlojem. W średniowiecznych miastach zegar był symbolem luksusu, a rozbudowane o detale i ruchome mechanizmy były prawdziwą rzadkością. Pierwszego twórcę zegara podobnież władze Pragi nakazały pozbawić wzroku z obawy przed skopiowaniem przez niego zegara i wybudowaniem w innym mieście!.

Zegar Orloj

Zegar Orloj składa się z trzech części – astronomicznej (ukazuje położenie ciał niebieskich), kalendarzowej (ukazuje miesiące) i animacyjną z figurkami. Obserwując zegar zobaczycie 12 ruchomych scenek, które przedstawiają prace rolnicze w poszczególnych porach roku. Gdy zegar wybija pełną godzinę, wówczas figurka śmierci pociąga za sznurek dzwonu, następnie otwierają się drzwiczki i rozpoczyna się pochód apostołów. Na sam koniec złoty kogut oznajmia wybicie pełnej godziny. Poza tymi zobaczycie także figury symbolizujące próżność, chciwość i lubieżność.

Kolumna plagi Najświętszej Trójcy

Stolica Czech oferuje tyle atrakcji, że każdy bez wątpienia znajdzie tu coś dla siebie. Z każdym rokiem przybywa coś nowego, powstaje wiele prywatnych inicjatyw – np. małych muzeów. Praga położona jest na tyle blisko Polski, że można ją odwiedzać kilka razy w roku!.

Plac Wacława
Pomnik Św. Wacława
Cmentarz żydowski

To jest Praga!

ubezpieczenie podróż
Podróżujesz, wyjeżdżasz za granicę? Nie zapomnij o ubezpieczeniu z opcją „Covidową”
sklep samochodem na wakacje
ubezpieczenia oc auta
Airbnb
Na Airbnb możesz rezerwować noclegi i atrakcje w ponad 190 krajach. Dołącz, aby zyskać 100 zł zniżki na pierwszą rezerwację
ubezpieczenie mieszkania
Przewodnik po Pradze w świetnej cenie!

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)