Dla wielu naszych rówieśników dzieciństwo spędzone w czasach PRLu nadal wspomina się z wielką nostalgią i sentymentem. Może dlatego, że życie było wówczas dla nas dzieci prostsze, ludzie bardziej skupiali się na ludziach, a zabawki i słodycze były cenniejsze. Albo może dlatego, że wtedy byliśmy młodzi i pełni marzeń.
Z nastawieniem na podróż sentymentalną do lat dzieciństwa, wyruszyliśmy do miasteczka Kowary na Dolnym Śląsku. Działała tu dawniej znana i ceniona Fabryka Dywanów „Kowary”, w której powstało bogato urządzone Muzeum Sentymentów.
Dawna Fabryka Dywanów „Kowary”
Muzeum Sentymentów w Kowarach – topowa atrakcja Dolnego Śląska
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Inicjatorem otwarcia muzeum jest Andrzej Olszewski, pasjonat PRLu, który przez blisko 10 lat zbierał różne rzeczy z tamtego okresu. Dzięki jego wytężonej pracy i zapałowi pasjonata możemy dziś przenieść się do minionego świata Polski Ludowej.
Andrzej Olszewski – pomysłodawca Muzeum Sentymentów w Kowarach
Muzeum Sentymentów to wyjątkowe miejsce w regionie, w którym przeniesiecie się o kilka dekad w przeszłość, aby znów poczuć oddech PRLu na własnej skórze.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Tuż za drzwiami muzeum ustawiono oryginalną trybunę, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku.
Oryginalna mównica, z której przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „Kowary” Edward Gierek
Możecie i Wy Towarzysze wcielić się w postać I Sekretarza i wygłosić własną mowę do ludu pracującego!
[reklama] Szukasz noclegu w Kowarach lub okolicy? skorzystaj z wyszukiwarki Booking.com:
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Całe muzeum o kubaturze ponad 450m2 (doliczając do tego korytarze i wystawę makatek robi się ponad 700m2), składa się z 13 tematycznych pokoi, nawiązujących do dawnego układu mieszkań, w tym także tych spółdzielczych, tzw. M3 lub M4. Całość została tak zaaranżowana, aby odwiedzającym zakręciła się łezka w oku ze wzruszenia!
Zwiedzanie podzielone jest na pokoje tematyczne, w których zobaczycie: „sport i turystykę”, gabinet lekarski, sekretariat prowadzony przez panią Dorotę, gabinet prezesa Fabryki Dywanów „Kowary”, pokój dziadków, pokój rodziców, pokój dzieci i młodzieży, kuchnię, łazienkę, „pokój tylko dla dorosłych”, a także ciemnię fotograficzną, laboratorium fabryki, salkę kinową i galerię makatek dywanowych, będących tradycją dawnej fabryki.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Sekretariat pani Doroty był najważniejszym pomieszczeniem w biurowcu fabryki! Pani Dorota była kluczem dostępu do pana Prezesa, a widoczna na biurku centralka do łączności była bardzo istotnym przyrządem do komunikacji – „Pani Dorotko, dwie kawki na prędce poproszę!” – tak rozbrzmiewał w głośniku urządzenia głos prezesa.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Muzeum Sentymentów w Kowarach
W gabinecie prezesa znajdują się kultowe dziś a wówczas najpotrzebniejsze sprzęty niezbędne do piastowania funkcji prezesa czy dyrektora zakładu produkcyjnego.
Dla ważnych dla zakładu gości przygotowano kącik „kulinarny”
Duże zakłady produkcyjne posiadały własną orkiestrę zakładową. Pani w mundurze orkiestry zakładowej Fabryki Dywanów „Kowary”.
Zabawka dla dzieci – Sasza – żołnierz radziecki
Oficjalna maskotka Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie, przedstawiająca uśmiechniętego brunatnego niedźwiadka o imieniu Misza – w formie makatki na ścianę.
Gabinet lekarski i dentystyczny. Na widok tego strasznego fotela dentystycznego przechodzą ciarki!
Archaiczne wagi można jeszcze zobaczyć w gminnych ośrodkach zdrowia.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Socjalistyczne leki były lekami. Obecnie widoczne na rynku marki wywodzące się z okresu PRLu, są często tylko suplementami diety.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Przyjrzyjcie się wyposażeniu i dekoracjom w pokoju babci i dziadka. Wnuczęta często nie wiedzą czym są i jakie miały przeznaczenie dostępne w pokoju rzeczy i sprzęty. Dziadkowie wchodzą wówczas w rolę przewodnika międzypokoleniowego!
Bogactwo przedmiotów w pokoju dziadka i babci
Pokój babci i dziadka
Pokój babci i dziadka
Wizyta w kuchni to kolejna uczta dla wspomnień! Obowiązkowo stare, białe kredensy.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Pokój rodziców wspominamy ze szczególnym sentymentem. Królował kolorowy telewizor z magnetowidem na kasety VHS. Jako dzieci oglądaliśmy w kółko wieczne bajki Hanny Barbery.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Kolorowy telewizor i magnetowid VHS marki GoldStar Art B
Kultowe relaksy na zimę były obiektem pożądania wszystkich dzieciaków i młodzieży!
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Kultowe relaksy – mam i ja!
Dyskoteka gra! Kolorofony towarzyszyły każdej domówce. Krajowy sprzęt grający sprawował się świetnie i naprawdę dawał czadu! Znamy jednego kolekcjonera takich urządzeń, mógłby spokojnie stworzyć jeden pokój poświęcony sprzętowi hi-fi.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
W czasach PRLu popularne był wieże hi-fi wytwarzane przez krajowe zakłady np:. Diora czy Unitra. Wieże składały się przeważnie z gramofonu na płyty winylowe, magnetofonu, radia i wzmacniacza z korektorem dźwięku. Taki zestaw dawał całkiem przyzwoitą muzykę.
Coś dla ludzi władzy – prasowalnica do koszul! Dziś korzystaliby z takiego sprzętu biznesmeni, dawniej członkowie elit państwowych.
A Wy jakie plakaty mieliście na ścianie waszych pokoików?
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Zobaczcie słynne meblościanki z rozkładanym łóżkiem. Pomysł był strzałem w dziesiątkę w ciasnych pokojach M3! W czasie naszej wizyty, pewna para małżonków z dużym uczuciem wzruszenia, wspominała czasy, kiedy będąc młodym małżeństwem stosowała patenty niwelujące „dziurę” pomiędzy łóżkiem a ścianką meblościanki! Przyjemnie słuchał się ich opowieści.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Era pierwszych konsoli do gier
Kto z Was kolekcjonował zagraniczne puszki po piwie i coca coli?
Przestrzeń dla nastolatka zawierała komputer marki Atari, czarno-biały monitorek, joystick do grania oraz magnetofon, z którego wczytywało się z kaset magnetofonowych rozmaite gry. Na półce nad plakatem młodziutkiej Madonny widać kolekcję kaset z grami. Będąc w muzeum możecie poczytać jakie tytuły gier widniały na etykietach pudełek. Na jednej kasecie średnio mieściło się kilkadziesiąt gier.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Zestaw uczniaka. Sweterek z golfem i bidon na pasku.
Radziecka kieszonkowa konsola do gry. Była mega wciągająca!
Pokażcie dzieciakom dawne zabawki. Było ich sporo i były bardzo pomysłowe. Dzieci aż piszczą ze szczęścia. Bogatą kolekcję zobaczcie w muzeum.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Łazienka w PRLu. Przyjrzyjcie się dawnym sprzętom do prania i codziennej pielęgnacji.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Ręczniczek z małym Fiatem i reformy
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Marzeniem każdej gospodyni domowej była pralka automatyczna marki Polar. Kultowa Frania stała się najbardziej popularnym sprzętem domowym.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Pokój „sportowy” odzwierciedla dyscypliny, które uprawiali Polacy w wolnym czasie. Kolarstwo, łyżwiarstwo i narciarstwo były popularne w regionie Karkonoszy. Od wielu odbywał się tutaj Rajd Karkonoski, będący eliminacją rajdowych mistrzostw Polski.
Ubiór narciarski wywołuje śmiech.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Biletomat do zakupu biletów kolejowych
Rowerki treningowe
Sprzęt zjazdowy po śniegu dla dwóch osób
Przyznajcie się – kto z Was nosił takie spodenki sportowe?
Stroje sportowe w PRLu
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Muzeum Sentymentów w Kowarach
W sali kinowej rozsiądźcie się wygodnie z dawnych fotelach lokalnego kina z lat 60.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Na koniec obejrzyjcie wystawę upamiętniającą produkcję w dawnej Fabryce Dywanów „Kowary”. Ciekawa jest także kolekcja odkurzaczy, jakże niezbędnych dla utrzymania dywanów w czystości.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
„Pokój tylko dla dorosłych” to czar wspomnień tylko dla dorosłych. Zapewniamy, że jest na co popatrzeć i przy okazji zawstydzić się!
Ze łzą w oku musimy opuścić nasz dziecięcy świat, w którym się wychowywaliśmy. To była dla nas prawdziwa podróż sentymentalna, dzięki której przypomnieliśmy sobie jak kiedyś żyliśmy, gdzie spaliśmy, co jedliśmy i czy się bawiliśmy. To był realny powrót do minionego świata, po którym pozostało w nas wiele „sentymentów”. Koniecznie odwiedźcie to miejsce przyjeżdżając w Karkonosze.
Zobacz także TOP13 atrakcji Wałbrzycha oraz gdzie taniej nocować w podróży i na wakacjach
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)