fbpx

ZAMEK LEGEND ŚLĄSKICH – średniowieczny disneyland czy miejsce pełne baśniowej magii?

Ruszając w weekendową podróż do tego zagadkowego miejsca, mieliśmy pewien dylemat co do jakości oferty jaką zastaniemy na miejscu. Przeglądane w internecie materiały mocno rozpaliły nasze umysły i z wielką ciekawością ruszyliśmy w kierunku zamkowego świata śląskich legend.

zamek legend śląskich
Porównajcie wielkość malucha z jeleniem – czad! prawda?!

Dotarłszy na miejsce porzuciliśmy wszelkie myśli o tandetnych atrakcjach, na rzecz uśmiechu i radosnych achów oraz echów! Przecież to prawdziwa kraina wyjęta żywcem z bajek o smokach, księżniczkach i rycerzach na białym koniu! I to wszystko w małej wiosce nieopodal Jeleniej Góry! Ktoś kto to wymyślił musiał mieć niezłą fazę oraz dziecięcą fantazję! Nam się to bardzo podoba!

SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ
zamek legend śląskich
Maluch wygląda jak kruszyna przy gabarytach wielgachnego rogacza!

Naszego malucha parkujemy tuż… u kopyt wielgachnego, żelaznego jelenia! Dorodny samiec spogląda na wprost, w kierunku pobliskich zabudowań, dając do zrozumienia przyjezdnym, że to miejsce należy do świata magii i przenosi każdego do krainy z dziecięcych czytanek na dobranoc! Malec stojący w cieniu olbrzyma prezentował się jak małe pudełeczko na koraliki, ustawione na domowym kredensie.

zamek legend śląskich
Gród kuzyna Mieszka II

Tuż obok zbudowano dwór rycerski dla dalekiego kuzyna Mieszka II, z najprawdziwszymi basztami oraz bramą wjazdową. Na dziedzińcu grodu stoi – uwaga! – wielgachny koń trojański! do którego można wdrapać się po wąskiej drabince. Wokół wałów obronnych rozlokowano szereg kramików i punktów rzemieślniczych, jednak są one w tej chwili zamknięte dla zwiedzających.

zamek legend śląskich
Koń Trojański w centrum grodu Mieszka II

U podnóża grodu spogląda na nas cudaczna głowa leśnego dziada lub jak kto woli Dziadka Mroza z Irlandii – w sumie to sami nie wiemy, ale w tym osobliwym świecie każdy kształtuje rzeczywistość wedle swojej wyobraźni. Do ów wielkiej głowy można rzec jasna wejść i udawać, że zostało się przez jej usta połkniętym. To punkt obowiązkowy do zrobienia wyjątkowych zdjęć.

zamek legend śląskich


Idąc dalej do Zamku Legend Śląskich, mijamy kilka wyjątkowych rzeźb autorstwa Pana Dariusza Milińskiego – twórcy tego baśniowego miejsca. Całość tych kompozycji zawiera nutę z lokalnego folkloru, co podkreśla przywiązanie artysty do tej ziemi.

napoleon

Znajdź najlepszy nocleg dla siebie:

Pomarańczowe wieże zaczarowanego zamku chronione są przez ogromne stwory z bajek o czarownicach i smokach oraz dumną postać Napoleona. Do prawdy powiadamy Wam, że robią one mega wrażenie pod kątem kunsztu i rozmachu.

smok wawelski w zamek legend śląskich
Ognisty smok zaciekle broni zamkowych wież skrywających uwięzione księżniczki.
zamek legend śląskich
Napoleon wbrew dostępnej wiedzy mierzy wzrostem kilka metrów! 🙂
Wow! chciałbyś zostać złapanym przez takiego stwora?!!!

Obok zamku zbudowano średniowieczne kramy, w których prowadzone są warsztaty ceramiczne (dzieciaki lepią glinę na potęgę!), kuźnię kowala oraz pierwotną drukarnię, w której wycięty dłutem w gumie wzór smarowany jest wałeczkiem czarną mazią i następnie odbijany na białej kartce papieru. Panującą tu baśniową atmosferę wzmacniają drewniane postacie króla, królowej i dzieci giermka. Jedno z nich łowi ochoczo ryby w malutkim stawie, na brzegu którego wyleguje się leniwie duch Karkonoszy Liczyrzepa!

zamek legend śląskich
Średniowieczna wioska. Są król, królowa oraz dzieci.
u nóg Królowej 😉
zamek legend śląskich
Lalkowy spektakl to widowisko pełne grozy, ludzkiej postury lalek, świateł, mechanizmów oraz dopasowanej muzyki. Czytane przez lektora dolnośląskie legendy pięknie uzupełniają całość.

Prawdziwe cuda zobaczycie przekraczając wrota zamku. Tutaj zaczyna się największy spektakl tego niezwykłego miejsca! Ruchome lalki o ludzkiej posturze nagle odżywają i zaczynają poruszać się w rytm kakofonii intensywnych barw oraz lektora, który rozpoczyna półgodzinną opowieść o legendach z Dolnego Śląska. Opowieść podzielona jest na kilka części, w których ożywają kolejne lalki wprawiane w ruch przez miejscowych animatorów. Ruch poszczególnych części ciała lalek jest możliwy dzięki systemowi dźwigni i sznurków przytwierdzonych do poszczególnych kończyn oraz rekwizytów.

W końcowej scenie spektaklu występują bezgłowy jeździec na koniu oraz duch gór Liczyrzepa. Całe show odbywa się w blasku świateł o barwie czerwono-fioletowej.

zamek legend śląskich
Bezgłowy jeździec opowiada ostatnią legendę. Na sam koniec przedstawienia odwiedzającym ujawnia się osobiście Duch Gór – Liczyrzepa. Wyłania się zza fioletowej mgiełki światła.

Na koniec naszej przygody wdrapaliśmy się na wzgórze na którym zbudowano najprawdziwszą Arkę Noego – w ciut mniejszej skali. Ten widok nas powalił! Totalny odjazd! Przed wejściem do Arki ustawiono biblijne zwierzęta, które Noe zabrał ze sobą na pokład.

Arka Noego
kapliczki
Artysta Dariusz Miliński często otrzymywał do renowacji krzyże i przydrożne kapliczki. Bywało, że nikt po nie nie wracał i zostawały u Pana Dariusza.

Wnętrze Arki również nas onieśmieliło. To istny zbiór relikwii i rzeczy poświęconych Bogu oraz Jezusowi. Artysta Dariusz Miliński często otrzymywał do renowacji krzyże i przydrożne kapliczki. Bywało, że nikt po nie nie wracał i zostawały u Pana Dariusza. Teraz stanowią niemałą kolekcję wyeksponowaną na statku oraz na polanie przed nim. To istna galeria zabytków pod gołym niebem!

arka noego

Liczne gablotki zawierają bardzo stare i cenne eksponaty oraz relikwie. Jedną z nich jest kosmyk włosów świętego Maksymiliana Kolbego – zamordowanego przez Niemców w Oświęcimiu. Ciekawą wystawę tworzą też ponad 150-letnie krzyżyki noszone na szyi lub różańcu.

krzyżyki
ponad 150-letnie krzyżyki

Tablice Mojżesza z 10 Przykazaniami Bożymi czy replika Arki Przymierza dopełniają bogactwo oferty. Dla nas „wielką perełką” w zbiorach jest oryginalna Biblia napisana zapewne przez mnichów w 1730 roku!

tablice 10 przykazań Mojżesza
Tablice Mojżesza z 10 Przykazaniami Boga
Biblia z 1730 roku
Oryginalny rękopis Biblii z 1730 roku!
Krzyż z powstania styczniowego
Zachowany Krzyż z Powstania Styczniowego w 1863 roku

Zamek Śląskich Legend i mistyczna Arka Noego to miejsca bez wątpienia nadające nowy trend oraz świeżość w ofercie turystycznej Polski. To także przejaw odwagi i osobliwego potraktowania własnej koncepcji świata i pokazania go odwiedzającym turystom oraz podróżnikom. Takie inicjatywy uwalniają w ludziach iskrę do realizowania fantazyjnych, nietuzinkowych projektów, które jak by nie patrzeć, w naszym konserwatywnym jeszcze kraj uchodzą za cudaczne.
Zachęcamy Was do przyjazdu i osobistej przygody z postaciami z Zamku Legend Śląskich oraz refleksji duchowej odwiedzając Arkę Noego.

Prezenty dla podróżników 2021
Wszystko czego potrzebujesz do podróżowania
ubezpieczenie podróż
Ubezpieczenie w podróży – obejmuje COVID-19!
Sklep z oponami zimowymi 2021
Sklep z oponami na lato i zimę
ubezpieczenia oc auta
Koszulki na prezent
Unikatowe koszulki dla każdego!
fairy tale kids car
booking
Najlepsze noclegi w okolicy Zamku Legend Śląskich

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)