fbpx

6. Pojęcie kierowcy rajdowego we współczesnej literaturze.

Roman Kresta to naczelny kierowca rajdowy w Czechach

Przeglądając dostępną na naszym rynku literaturę polską i zagraniczną nie natrafiłem na definicję kierowcy rajdowego opracowaną przez psychologów. Stworzyłem więc własne pojęcie kierowcy rajdowego i mogę powiedzieć, że jest to osoba, która potrafi skoncentrować się doskonale na jeździe samochodem, posiada bardzo dobry refleks, racjonalnie myśli nad stylem, techniką i prędkością jazdy przy jednoczesnym zautomatyzowaniu większości odruchów wykonywanych podczas kierowania oraz umie przewidzieć różne sytuacje drogowe. Uważam, że jest to trafna charakterystyka patrząc na nią z punktu widzenia zawodnika. Przytoczę w tym momencie kilka charakterystyk kierowcy rajdowego napisanych przez osoby, które uprawiały sport samochodowy i osoby mniej związane z tym środowiskiem.

Najstarszą charakterystyką kierowcy, jaką udało mi się odnaleźć jest notka napisana przez Kornela Makuszyńskiego1 (polskiego literata okresu międzywojennego) „…dawno wiedziałem o tym, że umarli prędko jadą – po raz pierwszy jednak przekonałem się naocznie, że żywi jadą jeszcze prędzej. Ten wariat z gołą głową, Ripper ( Jan Ripper – sławny Polski kierowca wyścigowy i rajdowy jeżdżący w latach międzywojennych ) dognałby każdego upiora na pierwszym kilometrze. Rozumiem, że można gonić za szczęściem, za sławą, ba nawet za kobietą, gdyby się na świecie znalazła taka – co ucieka. Ale za własną śmiercią, to już wielka sztuka. Za wszystkie skarby tej ziemi! – więcej! za 150 złotych gotówką nie usiadłbym z Ripperem w jego maszynie, bo przede wszystkim to nie żadna maszyna, tylko prywatny dom wariatów na czterech kołach. Człowiek patrzy, oczy wytrzeszcza, w głowie mu się kręci. To stalowe bydlę huczy, drży, trzęsie się, jakby miało konwulsje, połyka drogę jak italczyk makaron, zatacza się na zakrętach jak pijany, oddycha piekłem i wali w przestrzeń jak pocisk”. Makuszyński podszedł humorystycznie do tematu, jednak po opisie możemy uświadomić sobie, że dla zwyczajnego człowieka niepojętą rzeczą są umiejętności kierowcy na poziomie mistrzowskim i to jak do nich doszedł oraz po co właściwie naraża się własne życie ścigając się z czasem.

Zespołowi rajdowemu zawsze towarzyszy spora grupa przyjaciół, będąca ogromnym wsparciem podczas zawodów. Rajd Nikon.

W przeprowadzonych kursach bezpiecznej jazdy przez wałbrzyską „Akademię bezpiecznej jazdy” zajmującą się dokształcaniem kierowców – amatorów z zakresu zachowania się na drodze w różnych sytuacjach, stwierdzono, że kierowcy – kursanci mając wykonać skomplikowane manewry (uważane przez nich za zbyt trudne i zarezerwowane wyłącznie dla kierowców rajdowych) odczuwają zagrożenie dla siebie, swojego sprzętu i innych np.: w sytuacji poślizgu bocznego, gdy zamiast hamulca nacisnąć mają pedał przyspieszalnika i wyprowadzić auto na właściwy tor. Taki sam efekt daje przejażdżka z kierowcą rajdowym.

waleczna załoga małego fiata – bracia Wolscy w czeskim rajdzie Lužické hory. Kierowca Marcin wykazywał sporą odwagę i „wielkie jaja” pędząc tym maleństwem z ogromną prędkością!

Kontynuując zaczętą dyskusję o poglądach społecznych na temat kierowcy rajdowego, odnalazłem w jednym z magazynów poświęconych sportowi samochodowemu wywiad z człowiekiem – legendą sportów samochodowych, osobie będącej „jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci PRL”, „z pasji kierowca rajdowy”, „dwukrotnie trzeci w Europie, uczestnik rajdów krajowych i zagranicznych o najwyższej randze” – Andrzej Jaroszewicz2 – syn byłego premiera – Po co Twoim zdaniem organizuje się rajdy? Większość społeczeństwa sądzi, że jest to zabawa dla „świrów”, którzy mają za dużo pieniędzy i nie szanują swojego zdrowia. A. Jaroszewicz – „ Pewien element zabawy oczywiście w tym jest, ale wbrew opiniom, kierowcy rajdowi to tacy ludkowie, którzy legitymują się zdrowiem psychicznym o niebo lepszym niż niektórzy osobnicy potocznie uznawani za normalnych. Rajdy są poligonem doświadczalnym dla wszystkich wynalazków i udoskonaleń wprowadzanych przez konstruktorów do produkcji zwykłych cywilnych aut. Trzeba mieć świadomość, że samochód to konglomerat produktów kilku przemysłów – metalowego, precyzyjnego, elektronicznego, gumowego, włókienniczego i tworzyw sztucznych. Wszystko to trzeba sprawdzać w ekstremalnie trudnych warunkach, aby mieć pewność, że będzie służył bezpieczeństwu kierowców i pasażerów aut seryjnych.

Subskrybuj nasz kanał – a będzie nam bardzo miło 🙂 dzięki!

Tak więc, rajdy nie są organizowane jedynie dla fanatyków, ale też i dla dobra kierowców „cienkasów” i „maluchów” „…„Pytając współcześnie przeciętnego młodego mieszkańca Polski ( mam na myśli osoby do 25 roku życia ) co oznacza dla niego słowo „rajd” albo „wyścig”, usłyszymy w odpowiedzi, że to nic innego jak „różnokolorowe samochody mknące po trasie z ogromną prędkością i piskiem opon po niebezpiecznych zakrętach. Za kierownicami tych supersamochodów siedzą „super kierowcy” – ludzie, dla których postawić samochód na dwóch kołach, przekoziołkować kilka razy przez dach, a potem pojechać dalej – to nic trudnego”. „Nierzadko sądzą oni, że w tych dyscyplinach sportu najważniejsza jest ogromna prędkość, efekty zewnętrzne a nawet nieuzasadnione ryzyko”. Niestety jest to błędne rozumowanie roli kierowcy.

Matthias Kahle – 7-krotny Rajdowy Samochodowy Mistrz Niemiec – wytrawny kierowca, udziela wywiadu reporterce TVP Sport. Fot. Jacek Mazur

Rajdy samochodowe dają możliwość rozładowania napięcia wewnętrznego u kierującego pojazdem i pozwalają nabrać pewnej pokory do prędkości. Szczególnie u ludzi młodych niedoświadczonych zauważyć można dużą brawurę, niskie poczucie odpowiedzialności, porywczość i przecenianie swoich możliwości. Organizowanie rajdów III-ligowych dla amatorów lub kursów bezpiecznej jazdy (prowadzonych przez kierowców rajdowych) daje możliwość wykazania się swoimi możliwościami w prowadzeniu auta wszystkim młodym osobnikom, szalejącym po ulicach miast. Organizowałem takie imprezy i wiem, że „młody gniewny” lub „mistrz prostej i jednego zakrętu” wypada fatalnie pod względem umiejętności na tle osób, które podnoszą swoje kwalifikacje w prowadzeniu wozu. Rajdy amatorskie powodują, że młodzi ludzie zauważają faktyczny poziom umiejętności w prowadzeniu auta, mają możliwość „rozładowania się”, wyzbycia agresji. Co więcej, imprezy te mają także charakter edukacyjny, ponieważ uczą, jak należy prowadzić samochód w różnych warunkach oraz oswajają z sytuacjami trudnymi. Jednym słowem stawanie się kierowcą rajdowym zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Powinno zatem włączać się doświadczenie i umiejętności rajdowców w szkolenie ludzi ubiegających się o prawo jazdy.

Ciekawą definicję podali dwaj Rosjanie, szkoleniowcy z zakresu techniki jazdy rajdowej w byłym ZSRR – Oleg Bogdanow i Ernest Cygankow3. Obaj panowie wydali książkę pt. „Sportowa jazda samochodem”, w której kierowca rajdowy to „…człowiek zdyscyplinowany, odpowiedzialny, umiejący analizować skomplikowane sytuacje, wyciągający wnioski, a co najważniejsze – po mistrzowsku panujący nad swym samochodem. „Stawanie się” zawodnikiem to proces długotrwały i trudny. Jest do tego potrzebna duża praktyka zdobywana w czasie treningów i startów w zawodach. Przyspieszenie tego procesu jest w gruncie rzeczy niemożliwe. Sportowiec musi umieć przede wszystkim narzucić sobie dyscyplinę, zdobywając doświadczenie wyrobić własną „skalę wartości”, która pozwoli mu odróżniać rzeczy najważniejsze od drugorzędnych, „wyczuwać” samochód i w każdej sytuacji znajdować właściwe rozwiązanie”. Uważam, że Bogdanow i Cygankow znakomicie scharakteryzowali kierowcę rajdowego , dlatego będę uważał ich definicję za bazową, stworzoną przez osoby nie będące zawodowymi psychologami.

Jako przedostatnią definicję kierowcy rajdowego przytoczę słowa Edyty Bartyckiej, byłej dziennikarki serwisu internetowego „Klub kibica rajdowego” dostępnego na stronie WWW.KKR.ORG.PL – „…kierowca rajdowy to taka osoba, która w kręceniu kierownicą widzi cały sens swojego życia. Rajdom poświęca całego siebie, począwszy od marzeń poprzez morderczą drogę do sponsora, zasiadając w końcu za sterami swojego bolida. Jest to droga pełna wyrzeczeń, oparta na zrozumieniu i poparciu rodziny, wymaga cierpliwości, siły przebicia, umiejętności rozmów z ludźmi. Trzeba być takim małym psychologiem, aby wiedzieć jak podejść do rozmowy z danym człowiekiem (sponsorem) wyczuć jego zamiary, oczekiwania, bo tylko wtedy można zaoferować mu odpowiednią ofertę, która go zainteresuje i zmusi do wyłożenia tak niezbędnych pieniędzy. Tak więc kierowca rajdowy to nie tylko osoba, która pędzi z zawrotnymi prędkościami po os-ach, ale także psycholog, menedżer, strateg, logistyk, osobnik umiejący zachować zimną krew w najtrudniejszych sytuacjach.”4

Maluch z tylnym napędem nie należy do łatwych w prowadzeniu!

Definicja ta ukazuje postać kierowcy rajdowego od drugiej strony, związanej z drogą, która prowadzi do krainy sportu samochodowego. To świadczy przede wszystkim o dojrzałości psychicznej takiej osoby – rozsądku, trzeźwego myślenia, otwartości, łatwości w nawiązywaniu kontaktów, zdyscyplinowania, wiary w siebie.

Ostatnią z moich definicji jest charakterystyka kierowcy stworzona przez psychologa, prof. Henryka Skłodowskiego, należąca do stworzonej przez autora typologii kierowców rajdowych. Autor podzielił kierowców pod względem przystosowania psychicznego do wykonywanej pracy. Mnie interesuje pierwszy typ (A) kierowców, czyli takich, którzy są „. na wysokim poziomie sprawności aktywności psychicznej podczas kierowania samochodem. Są to kierowcy o wysokiej sprawności, mający umiejętność praktycznego zastosowania czynności kontrolnych, potrafiący wykorzystywać potencjał czynności regulacyjnych. W zachowaniu są wolni od popełniania błędów, elastyczni, dostosowują się do sytuacji drogowych, mimo przeszkód i trudności szybko i właściwie rozwiązują najtrudniejsze sytuacje. Są to kierowcy najbardziej opanowani, zrównoważeni emocjonalnie, wykazujący cechy pełnej samodzielności w podejmowaniu trafnych decyzji. Zręczni, swobodni, ruchliwi. Ogólnie – kierowcy z tendencją do odpowiedniej reakcji na sytuacje drogowe, którzy potrafią utrzymać wysokie tempo aktywności psychicznej”.5

Załoga Skody Felicji pokonuje kultowy odcinek specjalny Rajdu Nikon.

Ta kategoria kierowców doskonale pasuje do opisu kierowcy rajdowego z punktu widzenia psychologii. Dlatego też postanowiłem przytoczyć charakterystykę kierowcy typu A i uznaję ją za bazową psychologiczną definicję kierowcy rajdowego.

1 R.Barnert, Szalony Jasio – rzecz o automobiliście Janie Ripperze, Miesięcznik Auto Sport nr 2 (luty 1998), str. 44

2 R.Barnert, Postacie – Andrzej Jaroszewicz, Miesięcznik Auto Sport nr 5 (maj 1998), str. 48.

3 O.Bogdanow, E.Cygankow, Sportowa jazda samochodem, WKŁ, Warszawa 1989, str.10.

4 E. Bartycka, Kierowca Rajdowy, Serwis internetowy WWW.KKR.ORG.PL poświęcony rajdom samochodowym, emisja w grudniu 2002 roku.

5 H. Skłodowski, op. cit., str. 82.

UBEZPIECZ Z NAMI SWÓJ SAMOCHÓD i zaoszczędź sporo kasy!

UPRAWIASZ SPORTY EKSTREMALNE? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie w najlepszej cenie!

Dołącz do Airbnb i zyskaj nawet 138 zł zniżki na pierwszą podróż! Airbnb to najlepszy sposób na znalezienie i zarezerwowanie miejsca na pobyt i atrakcji na całym świecie.

#psychologia #kierowcy #rajdowy #samochodemnawakacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *