Ubezpieczenia są już dla nas codziennością. Każdego dnia otaczają nas reklamy nowych ofert, a kolejni ubezpieczyciele oferują nam atrakcyjne warunki, które pozwolą nam cieszyć się pełną ochroną za dużo mniejsze pieniądze.
Ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie domu, polisa na samochód, od utraty dochodu czy ubezpieczenie OC firmy — rynek jest po brzegi wypełniony różnorodnymi opcjami kierowanymi zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Czy każda z nich jest jednak dla nas równie korzystna? Jak wybrać ubezpieczenie, które faktycznie spełni nasze oczekiwania bez nadmiernego obciążania naszych finansów?
Dobrze oceń swoje potrzeby
Każda oferta ubezpieczeniowa skrojona jest pod konkretną sytuację — ubezpieczenie na życie bardziej przyda się osobie odpowiedzialnej za utrzymanie rodziny, niż samotnemu singlowi, a ktoś bez prawa jazdy nie ma powodu, by interesować się ubezpieczeniem samochodu. Przeglądając dostępne opcje, nie powinniśmy więc patrzeć na nie całościowo, a skupiać się na konkretnych kategoriach, które realnie odpowiadają naszej sytuacji. By znaleźć wariant, który się sprawdzi, musimy więc najpierw spojrzeć obiektywnie na naszą codzienność i ocenić, z jakimi zagrożeniami spotykamy się na co dzień, a które nie wymagają od nas inwestycji w dodatkową ochronę.
Wyznacz budżet
Zakup polisy jest ochroną na przyszłość, chroni jednak przed zdarzeniami, które mogą, ale wcale nie muszą mieć miejsca. Koszt takiego ubezpieczenia stanowi jednak realny wydatek, który będzie dodatkowym obciążeniem dla naszego budżetu. Właśnie dlatego najlepiej skupić się na ochronie, której najbardziej potrzebujemy — w ten sposób nie przepłacamy za rozwiązania dla nas nieistotne, a więc unikamy tym samym zbędnych wydatków. Warto wyznaczyć sobie górną granicę, czyli maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie wydać. Pozwoli nam to ograniczyć liczbę przeglądanych ofert do tych, które jesteśmy w stanie faktycznie wykupić, dzięki czemu nie przepłacimy i w dodatku zaoszczędzimy czas.
Zapoznaj się ze szczegółami każdej oferty
Najistotniejsze informacje często kryją się w detalach. Nie inaczej jest w kwestii ubezpieczeń. Oczywiście główne założenia oferty są istotne, szczególną uwagę warto jednak zwrócić na przykład na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli konkretne sytuacje, w których nie możemy liczyć na wypłacenie odszkodowania. Taką wiedzę należy zdobyć jeszcze przed podpisaniem umowy, ponieważ ma ona duży wpływ na realne korzyści płynące z danej oferty — możliwe, że atrakcyjniejsza cena wynika po prostu z tego, że faktyczny zakres ochrony jest zdecydowanie mniejszy. Tylko dokładne zaznajomienie się z warunkami danej polisy pozwoli na rzetelną ocenę jej opłacalności.
Nie bój się zadawać pytań
Wiele osób niechętnie zadaje pytania dotyczące różnego rodzaju usług czy produktów, ponieważ nie chcą przyznać się do niewiedzy lub uważają takie detale za mało istotne. Jednak podchodząc w taki sposób do zakupu ubezpieczenia, ponosimy spore ryzyko. Warto więc pamiętać, że nie jesteśmy specjalistami w branży i nie mamy obowiązku rozumieć każdego zagadnienia, z jakim spotkamy się w ofercie czy w umowie. Zamiast ignorować takie kwestie, dużo lepszym pomysłem jest umówienie się na spotkanie lub rozmowę telefoniczną z doradcą ubezpieczeniowym, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i udzieli odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie, które faktycznie chroni. Musi więc być dopasowane do naszych potrzeb. Dokonanie wyboru zawsze powinno więc być poprzedzone analizą dostępnych możliwości i weryfikacją informacji zawartych w poszczególnych ofertach. Porównywanie takich ofert daje też dodatkową korzyść — ułatwia wybranie tych, które są atrakcyjniejsze pod względem finansowym!
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)