Pałac Jedlinka jest bez wątpienia tym zabytkiem, który świadczy o naszym powojennym dziedzictwie kulturowym. Jego historię należy szczególnie pielęgnować i chronić przed zapomnieniem, chociażby dla naszego młodego pokolenia. II wojna światowa odegrała ogromną rolę dla losów naszej ojczyzny, dlatego też warto pokazywać miejsca z nią związane i mające wpływ na losy ludzi, ziem oraz ocalałe z jej zawieruchy zabytki.
Pojedź na wakacje z własnym rowerem! Jak go przewieźć? Wybierz najlepszy bagażnik na rowery!
Aktualnie prowadzone prace konserwatorskie mają na celu odtworzenie XIX w. wystroju pałacu i ukazanie zwiedzającym roli jaką odegrał w czasie II wojny światowej. Pierwsze wzmianki o tym miejscu miały miejsce już w XIII w., kiedy znajdował się tu niewielki grodek obronny Bolka I – księcia świdnicko-jaworskiego. Dopiero w latach 1600-1650 w miejscu dzisiejszego pałacu wybudowano dworek z piwnicą, w której znajdował się na stałe browar. Lata świetności obiektu przypadają na XVIII I XIX w., następnie w roku 1938 pieczę nad majątkiem przejmuje organizacja NSV, tworząc tu szpital na przyszłe potrzeby wojny.
Wszystko czego potrzebujesz do podróżowania! – sprawdź naszą ofertę!
Kompleks pałacowy był niemym świadkiem niezwykłych wydarzeń historycznych, takich jak wojny śląskie, rewolucja przemysłowa, tajemnicze intrygi jej mieszkańców czy też legendy mówiące o ukrytych w jego podziemiach skarbach. W kwietniu 1944 roku pałac i jego okolica zostały objęte tajemnicą i nikt obcy nie miał tu prawa wstępu. Pomieszczenia pałacu zostały zajęte przez hitlerowską organizację TODT, która odpowiedzialna była za szereg inwestycji budowlanych III Rzeszy, takich jak kompleks zbrojeniowy dla rakiet V1 I V2 w niemieckim Peenemünde, wał atlantycki czy „Wilczy Szaniec”. Widać od razu, że przy jej udziale powstawały największe i najważniejsze strategiczne obiekty z wizji Hitlera. Dlatego też w pewnym momencie budowy TODT przejęła odpowiedzialność za rozbudowę sowiogórskiego Kompleksu Riese (Olbrzyma).
Czy tajne archiwum budowlane projektu „Riese” prowadzone przez organizację Todt ma jeszcze szansę na odnalezienie? Czy prawdą jest wybudowanie podziemnego tunelu prowadzącego z pałacu w kierunku gór do „Olbrzyma”? Czy Niemcy pozostawiając na miejscu tajne dokumenty o przeznaczeniu Riese ryzykowaliby przejęcie ich przez zbliżające się oddziały wroga? Na te pytania nie ma dziś jednoznacznej odpowiedzi. Są tylko domysły, teorie i przypuszczenia. Jedne bardziej prawdopodobne, inne mniej. Niestety świadków tych mrocznych wydarzeń jest już coraz mniej… .
Szukasz nowych opon do swojego samochodu? Sprawdź tę ofertę i wybierz najlepsze opony!
Wewnątrz pałacu nad projektami oraz mapami Riese pochylali się wybitki inżynierowie i specjaliści budowlani III rzeszy. Siłą roboczą byli jeńcy z pobliskich podobozów koncentracyjnych. Sam projekt „Olbrzym” był owiany ogromną tajemnicą, a członkowie organizacji TODT jeszcze 8 maja ’45-roku, czyli na krótko przed wkroczeniem Armii Czerwonej na te tereny, palili na dziedzińcu pałacu stosy dokumentów. Następnie na zorganizowanej imprezie pożegnalnej zespół inżynieryjny został otruty środkiem znajdującym się w alkoholu. Podziemia pałacowe zaadoptowano na schron przeciwlotniczy dla członków organizacji TODT i aktualnie są penetrowane przez liczne grupy eksploratorów i łowców tajemnic III rzeszy.
Odzież sportowa dla kobiet i mężczyzn – sprawdź ofertę
Schron oferował zabezpieczenie przeciwlotnicze, ale i przeciwchemiczne. Do dzisiejszego dnia nie udało się odkryć tajnego tunelu, którym inżynierowie TODT przemieszczali się z piwnic pałacu do kompleksu Riese. W sąsiedztwie pałacu zbudowano mały dworzec kolejowy i wierną replikę pociągu Hitlera “Amerika”, w którym zobaczycie pokój narad, dowodzenia oraz pomieszczenie teleradiowe. W planie jest wykonanie pomieszczenia dla szyfrantów, w którym zobaczycie enigmę.
W ramach oferty dla zwiedzających jest uczestnictwo w warsztatach sztukatorskich, tak aby młodzi ludzie mogli podpatrzyć i posłuchać historii o dawnej sztuce budowlanej. Dlatego warto pokazać pałac oraz jego historię wszystkim pokoleniom, a w szczególności młodzieży, której wiedza mocno jest powiązana ze smartfonem oraz światem internetu.
Namioty, karimaty, śpiwory i kuchnie kempingowe – sprawdź ofertę!
Pałac Jedlinka z góry – ciekawe czy pod fontanną nie ma jakiejś zamurowanej skrytki? Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Pałacu w Bożkowie. Pod fontanną ukryto skarby z pałacu, niestety zostały one odnalezione i zrabowane!
Wszystko czego potrzebujesz do podróżowania! – sprawdź naszą ofertę!
Przeczytaj także: Samochodem na wakacje.pl | Podziemny kompleks „Osówka” oraz Samochodem na wakacje.pl | ZAMEK LEGEND ŚLĄSKICH – średniowieczny disneyland czy miejsce pełne baśniowej magii?
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)