Kiedy świat obiegły zdjęcia zrekonstruowanej twarzy Maryi, ludzie z ogromną ciekawością przyglądali się tej pięknej, dostojnej kobiecie o cudownym uśmiechu. Autorem wizualizacji jest brazylijski naukowiec — profesor Átila Soares da Costa Filho.
Professor Átila Soares da Costa Filho – twórca wizualizacji twarzy Maryi
Ten 50-letni badacz urodzony w Rio de Janeiro jest absolwentem Wzornictwa Przemysłowego na Katolickim Uniwersytecie w Rio de Janeiro. Jest ekspertem w dziedzinie historii, filozofii, kościoła średniowiecznego, historii sztuki, antropologii i socjologii. Jest autorem czterech książek.
Jedną z jego prac stała się próba zrekonstruowania twarzy Maryi — Matki Bożej. Do tego celu przeprowadził kilkumiesięczne badania Całunu Turyńskiego, który jest prawdopodobnym płótnem, w które owinięto ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża. Płótno zawiera w sobie obraz o wielu unikatowych cechach, który można wydobyć przy użyciu odpowiedniego sprzętu.
Następnie wykorzystał możliwości sztucznej inteligencji i sieci neuronowych — wykorzystywanych przy zmianie płci. Otrzymane obrazy poddawał ręcznym obróbkom, w celu dopasowania wyglądu Maryi do żyjących na tamtych obszarach ludzi.
W pierwszym etapie Átila wypracował wizerunek Matki Boskiej w wieku 13 lat oraz 33. Maryja w wieku 13 lat była już żoną Józefa. Za pośrednictwem Ducha Świętego poczęła Syna Bożego — Jezusa Chrystusa.
Maryja w wieku trzynastu lat – wówczas była żoną Józefa. Za pośrednictwem Ducha Świętego poczęła Syna Bożego – Jezusa Chrystusa.
Poniższy obraz przedstawia Maryję w wieku 33 lat. Dożywszy 64 lat na ziemi, doznała Wniebowstąpienia.
Maryja w wieku 33 lat. Dożyła 64 lat na ziemi. Później doznała Wniebowstąpienia.
Niedawno otrzymałem od naukowca (jesteśmy w kontakcie) jego najnowsze opracowania Maryi w wieku 5 lat i nastoletnim — około 10. roku życia. Przypuszczalnie w wieku 12 lat Maryja miała poślubić Józefa.
Maryja w wieku 5 lat
W podziękowaniu za narodziny Maryi rodzice oddali ją na wykształcenie i opiekę do kapłanów oraz kobiet, które uczyły ją rzeczy niezbędnych w tamtych czasach kobietom.
Maryja w wieku 10 lat
Teraz, po około dwóch latach od pierwszej publikacji rekonstrukcji twarzy Maryi – w okresie dojrzewania i dorosłości, Átila przedstawia nowe wyniki eksperymentu: „kiedy pracowałem nad pierwszą rekonstrukcją, już myślałem o przeniesieniu eksperymentu na poziom hiperrealistyczny, gdyż technicznie stało się to możliwe. Wybrawszy wówczas proces odbudowy twarzy w artystyczno-realistycznym stylu, wiedziałem, że będzie to kolejny krok eksperymentu”.
Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu na poziomie hiperrealistycznym powstały dwa jeszcze bardziej realistyczne wizerunki Maryi w wieku nastoletnim i po 33. roku życia:
Maryja jako nastolatka
Maryja w wieku 33 lat
Wyniki pierwszego etapu projektu badacz przedstawił w 2021. Zostały wówczas szeroko rozpowszechnione na całym świecie, nie tylko w Brazylii, i zostały zatwierdzone przez Barrie Schwortz’a, będącego światowym autorytetem w badaniach nad Całunem Turyńskim.
Ówczesne opracowanie znalazło się także na okładce tygodnika „Maria con te” – Famiglia Cristiana (Mediolan), wydawanego przez jedną z najbardziej tradycyjnych i religijnych grup wydawniczych. Ponadto znalazł się na okładce amerykańskich tabloidów – „Super Express” i „National Geographic”. Od 2021 roku opracowanie znajduje się w archiwum Wydziału Studiów Sanktuarium Fatimskiego w Portugalii.
Godny uwagi jest także fakt, że opracowane rekonstrukcje twarzy Maryi zostały ciepło i swobodnie przyjęte w Europie Wschodniej (zwłaszcza w Polsce, gdzie stanowią jedną z najbardziej rozpowszechnionych wiadomości 2021 roku) przez grupy migrantów, którzy zwracają się do Niej jako „Patronki Uchodźców” – jeszcze przed inwazją na Ukrainę – 24 lutego 2022 r.
Według książki „Życie Maryi” zawierającej spisane objawienia św. Anny Katarzyny Emmerich — Matka Boska przeżyła na ziemi 64 lata. Mieszkała w skromnym kamiennym domku w okolicach Efezu w dzisiejszej Turcji, na pozostałościach którego zbudowano w VI w. kaplicę. Kaplica przetrwała do dziś i jest obiektem licznych odwiedzin turystów z całego świata. Do Domu NMP przybyli papieże — Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.
Dom Najświętszej Maryi Dziewicy w dzisiejszej Turcji
Artykuł autorstwa Atila Soares da Costa Filho, absolwenta wzornictwa przemysłowego na Papieskim Katolickim Uniwersytecie w Rio de Janeiro (Brazylia), który ukończył studia podyplomowe z historii, historii sztuki, filozofii, antropologii, socjologii, archeologii i dziedzictwa kulturowego. Autor pięciu książek i licznych artykułów publikowanych w ponad 100 krajach. Jest członkiem komitetu naukowego Fundacji Mona Lisa (Zurych), Fundacji Leonardo da Vinci (Mediolan) oraz Narodowego Komitetu ds. Wzmocnienia Dziedzictwa Historycznego, Kulturowego i Środowiskowego (Rzym).
Więcej o profesorze na jego stronie https://professoratilasoares.weebly.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca – jeśli Ci się podobało postaw nam wirtualną kawę.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)