fbpx

ludzkie mumie z Broumova!

Klasztor Benedyktyński w czeskim Broumovie to perła europejskiego baroku z wyjątkową średniowieczną kopią Całunu Turyńskiego, mumiami z XVII i XVIII wieku, gotyckim freskiem „Pokłon Trzech Króli“ oraz relikwiami krzyża świętego.
Przez 200 lat w klasztorze przechowywana była Codex Gigas – czyli Wielka Księga, będąca największym na świecie średniowiecznym manuskryptem.

MUMIE z Broumova 4K | Klasztor Benedyktyński w Broumovie
Nasza wizyta w klasztorze – zobaczcie jak to wygląda na filmie.

Do urokliwego miasteczka Broumov najlepiej dojechać od strony Wałbrzycha lub Nowej Rudy, jadąc od strony trasy nr 8 na Kłodzko.
W samym Broumovie musimy wjechać do ryneczku, objechać go jak rondo dookoła i przy hotelu Praha parkujemy. Na miejscu możemy zapłacić także polskimi złotymi (jest problem z wydawaniem reszty) lub kartą.

Szukasz nowych opon do swojego samochodu w dobrej cenie? Sprawdź tę ofertę!

Klasztor w Broumovie

Obecnie kompleks klasztorny oferuje zwiedzającym kilka tras tematycznych – najpopularniejsza to barokowa, która zaczyna się od zwiedzania refektarza – dawnej jadalni zakonników – w którym zobaczymy m.in. szaty duchowych dostojników, cenne drewniane rzeźby Świętych oraz świętą kopię Całunu Turyńskiego z 1651 roku.

Kopia Całunu Turyńskiego z 1651 roku.

Kolejnym etapem zwiedzana jest zjawiskowa biblioteka klasztorna z wieloma cennymi zabytkowymi księgami. Wchodząc do jej wnętrza, można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się do magicznego świata Harrego Pottera i Hogwardu. Jej zasoby liczą około siedemnastu tysięcy ksiąg.

wnętrza sali z Całunem

Na datę powstania biblioteki przyjmuje się początek działalności klasztoru, ponieważ twórca zakonu, św. Benedykt, przykłada duże znaczenie do czytania i tegoż oczekiwał od swoich braci zakonnych. Oprócz literatury religijnej w bibliotece znajdowały się też dzieła świeckiej literatury klasycznej.

Aktualnie znajdują się tu prace w języku łacińskim, hebrajskim, francuskim, niemieckim, włoskim, angielskim, czeskim i wielu innych. Księgozbiór obejmuje teologię, filozofię, historię, nauki przyrodnicze, a także światowe klasyczne dzieła.

klasztorna biblioteka

Ciekawym eksponatem jest XVII wieczny globus na którym brakuje jeszcze… Australii!
Z biblioteki kierujemy się do dawnej zakrystii, w której zobaczymy cenne, inkrustowane meble.
Na ołtarzu z krzyżem znajdują się skrzynki z relikwiami Świętych, których ogólnie w całym klasztorze znajduje się 10.

bogate zbiory biblioteczne

Na suficie konserwatorzy odsłonili kawałek obrazu, który zaniknął w wyniku działania dymu ze świec, którymi mnisi od stuleci oświetlali klasztorne pomieszczenia.
Z zakrystii przechodzimy wprost do wnętrza Kościoła Św. Wojciecha, który imponuje swoją przestronnością i bogactwem zdobień. Naprawdę robi wrażenie!

Kościół Św. Wojciecha

Na koniec zwiedzania czekają 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w oddalonym o 70 km od Broumova miasteczku Vamberk. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku obok kościoła w Vamberku prowadzone były prace wykopaliskowe, podczas których doszło do uszkodzenia kanalizacji. Spowodowało to przedostawanie się ścieków do krypty. Na skutek wilgoci mumie zaczęły rozkładać się, z około 50 sztuk udało się zachować 34.

Klasztor w Broumovie jest niezwykłym miejscem, pełnym tajemnic i niezwykłych legend. Warto go wpisać na listę miejsc do odwiedzenia w Czechach.
Wracając z klasztoru do Polski (kierunek Wałbrzych) warto wstąpić po drodze na czeskie „jídlo a pití” do tradycyjnej czeskiej hospody Św. Magdalena lub w Mezimesti do Szwejka gdzie zakosztujemy dań z czasów austro-węgier.

Dla spragnionych aktywnego spędzenia czasu proponuję wędrówkę po „skalnym mieście” w miejscowości Adrspach lub Teplice nad Metuji. Obie miejscówki położone są w bliskiej odległości od Broumova i przygranicznego Mezimesti. Fajną atrakcją dla dzieci i dorosłych może być przejazd krótkim pociągiem (jeden lub dwa wagoniki z lokomotywą w jednym) z Mezimesti do skalnego miasteczka w Adrspahu.

Przyjemnego zwiedzania!

wejście na klasztorny dziedziniec.
Sprzęt do podróżowania
Sprzęt do podróżowania
Fairy Tale about European countries
Fairy Tale for kids about European countries
fairy tale for kids old classic car
Bajka dla dzieci o starej klasycznej motoryzacji z czasów komunizmu

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)

Exit mobile version