fbpx

Król Polski w Wilanowie

Pałac króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Pałac w Wilanowie imponuje swoją majestatycznością i z dumą panuje nad warszawską dzielnicą Wilanów. Powinien być wpisany na listę najpiękniejszych atrakcji stolicy. Jego bogactwo jest wynikiem rozległej wiedzy i oczytania króla naszego Jana III Sobieskiego. Do dzisiaj pałac jest namacalnym świadectwem i pomnikiem chwały oraz osobowości monarchy.

Pałac w Wilanowie

Pałac powstał tak naprawdę o zera i nie był ograniczony wcześniejszymi założeniami. Jego forma wynika tylko i wyłącznie z wizjonerstwa króla Sobieskiego i czasów w których powstawała – przypomnę, że był to najjaśniejszy okres dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, tuż po wielkim zwycięstwie w bitwie pod Wiedniem (1683r.).

Obraz z wizerunkiem Jana III Sobieskiego

Aby zrozumieć czym jest Pałac w Wilanowie, należy poznać dokładnie osobę jego twórcy – Jana Sobieskiego. Jako erudycka osoba dużo podróżował, poznawał różne rządy na europejskich dworach, sztukę prowadzenia bitew oraz sztukę i kulturę innych państw. Dorosłość Jana przypadła na bardzo burzliwe czasy i wymusiła jego udział w wielu kampaniach wojennych przeciwko Szwedom, Turkom, Tatarom i Kozakom. Jego wybitny talent wojskowy zaprowadził go na sam szczyt – stanowisko hetmana wielkiego koronnego – dowódcy wojskowego.

Przepięknie zdobione wnętrza Pałacu w Wilanowie

Jan Sobieski stał się jedną z najpotężniejszych osób w państwie, a wielkie zwycięstwo nad armią imperium otomańskiego dało mu tron, na który wybrano go w 1674 roku.

Pałac w Wilanowie
Przeżyj przygodę z Królem Polski – Janem III Sobieskim

Po koronacji Zamek Warszawski stał się oficjalną siedzibą króla, jednak ten zapragnął mieć swoją prywatną rezydencję w pobliżu. Idealną lokalizacją okazała się niewielka wieś Milanów pod Warszawą, w której znajdował się Kościół i ruiny starego dworku.

All Inclusive
Piękne komnaty pałacowe

Początkowo król Jan Sobieski wybudował skromny dworek, ale po zwycięskiej bitwie nad Turkami – pod Wiedniem – postanowił go znacząco rozbudować. W założeniu było połączenie stylów polskiego dworu z nowożytnym włoskim oraz z francuskim pałacowym. Projekt miał skupić w jedno styl barokowy z antycznym. Wieś Milanów zamieniono w nazwie na Villa Nova – po polsku Wilanów i tak pozostało do dnia dzisiejszego.

Wejście do ogrodów pałacowych

Pałac w Wilanowie możemy traktować jako testament polityczny wielkiego króla – patrioty. Zawiera on w swoich detalach najważniejsze przesłanie i wartości władcy – wielkość Rzeczypospolitej, obronę jej granic, służbę ojczyźnie i jej sojusznikom. Uważał, że za wszelką cenę należy dążyć do pokoju i nim zakańczać wszelkie wojny.


Podsumowując – Pałac w Wilanowie jest zbiorem ogromnej symboliki. W każdym detalu zawarta jest jakaś myśl i nawiązanie do konkretnej sytuacji czy myśli i znaczeń tamtego okresu. To trzeba zobaczyć na własne oczy i poczuć atmosferę tego wyjątkowego miejsca 🙂

Dla porównania wnętrzności jamy brzusznej współczesnego człowieka (po lewej) i panny z dworu, które chodziły całymi dniami w upiętych kieckach (po prawej)! Szok!
Pałac w Wilanowie – widok z ogrodów.
Kuźnia i dawne rzemiosło, dziś wymierający zawód kowala
Nadal działający system do podtrzymania ognia w palenisku – jako materiał do nadmuchu wykorzystywano skórę, którą zszywano a następnie klejono, tak żeby była szczelna.
Królewska sypialnia

Przeczytaj także: Samochodem na wakacje.pl – Pałac Jedlinka

Bogato zdobione ściany jednej z komnat w pałacu
Lilia – królewski symbol

Przeczytaj także: Samochodem na wakacje.pl – Tejemnica Zamku Grodno

Do zobaczenia w Wilanowie!

Prezenty dla podróżników 2021
Prezenty dla podróżników 2021
ubezpieczenie w podróży
Ubezpieczenie w podróży

About

You may also like

Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)

Exit mobile version