Kurort Aqaba kusi swoimi wdziękami. Cieplutkie morze, rafa koralowa i doskonała infrastruktura turystyczna zachęcają do przyjazdu o każdej porze roku. Zimą panują tu przyjemne temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza, latem słońce pali jak smok. Taka jest dostojna dama Jordanii, Aqaba, stojąca z dumą na północnym krańcu Morza Czerwonego.
Aqaba ma bardzo ciekawe położenie, na tak zwanym trójstyku Morza Czerwonego. Miasto graniczy z izraelskim kurortem Eljat, a patrząc na mapę, widzi się podzielone miasto linią graniczną. Po przeciwnej stronie, w oddali położony jest egipski kurort Taba, cel wycieczkowy dla wielu Polaków. Zapraszamy zatem do nadmorskiego świata jordańskiego kurortu, którego jedno z haseł reklamowych brzmi: „z morskich raf na wydmy”.
Z Ammanu jedziemy autostradą „pustynną” w kierunku Aqaby
Nasz pobyt w Aqabie rozpoczynamy od przywitania się z morzem. Taka praktyka stała się u nas tradycją i zawsze, kiedy jesteśmy nad morzem, jeziorem czy oceanem, przychodzimy przywitać się z wodą. Tak samo przed wyjazdem.
Wzdłuż linii brzegowej i publicznej plaży rozciągają się ogródki uprawne z „zieleniną” dla mieszkańców.
Aqaba
Pomiędzy sadzonkami rosną palmy, nadając egzotyki temu miejscu i przy okazji rzucając trochę cienia na sadzonki.
Aqaba
Aqabę odwiedziliśmy w lipcu, w trakcie trwania w Jordanii wakacji. Publiczna plaża pękała w szwach, wypełniona całymi rodzinami z dziećmi, a także obozami dla młodzieży. Największym atutem Morza Czerwonego jest jego podwodny świat i rafa koralowa. W Aqabie dodatkowo można podziwiać podwodne wraki po samolotach i czołgu z okresu II wojny światowej. Nurkowanie to atrakcja numer jeden. Czołg podobnież zatopiony jest na głębokości ok. 6 m, więc spokojnie można go zobaczyć, nurkując tylko z maską i rurką.
Aqaba
Plaża publiczna jest darmowa, ale i niezbyt szeroka. W lipcu wypełniona rodzinami na wakacjach nie pozwala na większą swobodę w ubiorze. Kobiety jordańskie kąpały się w burkini. W podróżowaniu zawsze staramy się uszanować lokalną kulturę, dlatego nie raziliśmy „europejskim” ubiorem plażowym. To jeden z elementów odpowiedzialnego podróżowania.
Aqaba
Aqaba
Dla turystów chcących zażyć kąpieli słonecznych i morskich w „europejskiej modzie” udostępniono plaże płatne (nie są tanie).
Aqaba
Na plaży publicznej możecie skorzystać z oferty popływania łódką ze szklanym dnem lub wypożyczyć rower wodny.
Aqaba
Zobaczcie na nagraniu, jak wygląda nurkowanie na publicznej plaży:
Nasz budżetowy hotel znajduje się w centrum miasta, w pobliżu sklepików i restauracji. Na tyłach jest piekarnia, fryzjer i apteka. Kilka kroków dalej monopolowy, ale o nim w dalszej części artykułu.
Aqaba
W cenie mieliśmy zapewnione śniadanie i obiadokolację, ale donoszone do pokoju lub na dach hotelu, na którym utworzono strefę relaksu i suszarnię na mokre rzeczy z plaży. Poniżej uliczki przy hotelu.
Aqaba
Parking na ulicy darmowy.
Aqaba
- Jeśli chcecie namiar na nasz hotel to piszcie na naszym profilu na FB.
Aqaba
Z dachy hotelu rozpościera się wspaniały widok na okolicę. W tle widać izraelski kurort Eljat.
Aqaba po zachodzie słońca
Aqaba
Aqaba
Jedna z kolacyjnych uczt na dachu składała się z kurczaczka podanego na słodkim ryżu i czegoś w rodzaju zupy z groszku i marchewki.
Aqaba
Zobaczcie, w jakich warunkach jedliśmy obiadokolację:
Kolejnego wieczoru zaserwowano nam frytki, falafelki i trzy rodzaje humusu. Niebo w gębie!
Aqaba
Szisza na życzenie klientów za dopłatą, no chyba, że wkradniecie się w sympatię właściciela i dostaniecie ją gratis — od firmy.
Aqaba
Bardzo ważnym wydarzeniem w historii miasta była zwycięska dla Arabów bitwa z Turkami Osmańskimi „Pod Aqabą”. Bitwa miała miejsce 6 lipca 1917 r. Brały w niej udział zjednoczone plemiona arabskie pod wodzą księcia Fajsala i przy wsparciu słynnego brytyjskiego oficera T.E. Lawrence’a. Turcy zostali pokonani, a dzisiejsze pomniki upamiętniają tamto doniosłe dla Arabów wydarzenie.
Aqaba
Aqaba
Aqaba
Aqaba
Meczet nazwany na cześć Husajna bin Alego, Szarifa i Emira Mekki w okresie od 1908 do 1917 r. Jedna z głównych postaci arabskiej rewolty przeciwko Turkom Osmańskim.
Aqaba
Aqaba
Aqaba
„Liquor store” to oficjalne sklepy monopolowe, w których można kupić różnego rodzaju alkohole, w tym także sztandarowe z Polski. Picie w miejscach publicznych jest zakazane.
Zaskoczeniem były dla nas lokalne piwa, a bardziej to zawartość w nich alkoholu. Najsłabsze ma 8 proc. alk. do 13 proc. włącznie. Najmocniejsze dostępne na półce piwo ma aż 18 proc. alk.!
Aqaba
Po zmroku możecie skorzystać z opcji zwiedzania miasta odkrytym autobusem na zasadzie hop — hop. To popularna w miastach forma zobaczenia najciekawszych turystycznie miejsc.
Aqaba
Aqaba
W centrum miasta znajduje się zazieleniony deptak z ławeczkami i fontanną dającą wodną mgiełkę i orzeźwienie w upalne dni.
Aqaba
Aqaba
Będąc przy kulinariach to staraliśmy się podpatrywać rodziny z dziećmi, dokąd chodzą jeść i trafiliśmy do świetnego lokalu z pysznym i tanim jedzeniem.
Aqaba
Wcześniej jednak zamówiliśmy lunch w syryjskiej restauracji z pięknym widokiem na Meczet Al-Hussein Bin Ali. Syryjczycy prowadzący lokal opuścili domy w wyniku wojny domowej w ich kraju.
Aqaba
Aqaba
Aqaba
Ten lokal blisko plaży to istna perełka kateringu. Tutaj stołowały się całe rodziny jordańskie. Serwowane są szybkie i smaczne dania za niewielkie pieniądze. Przemiał ludzi ogromny, więc składniki muszą być świeżutkie.
Aqaba
Zdjęcie kolejnego lokalu zrobiliśmy po porze obiadowej. Godzinę wcześniej to miejsce wypełnione było ludźmi do ostatniego stolika. Ceny również przyjazne.
Aqaba
Aqaba
Aqaba
W miejscach, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej na pasach, przejście przez ulicę to prawdziwe wyzwanie. Z czasem nauczyliśmy się robić to sprawnie i w miarę bezpiecznie, jednak Amman pokazał nam, że jesteśmy na etapie amatora!
Aqaba
Na koniec naszej przygody z uroczą Aqabą pokażemy wam suknię ślubną dla prawdziwych księżniczek. Kto wie, może któraś z czytelniczek się zainspiruje i właśnie w takiej książęcej sukni wypowie sakramentalne tak przed ołtarzem…
Aqaba
Kurort Aqaba warto odwiedzić zarówno w zimie, jak i w lecie. Jego bogata oferta turystyczna i rozbudowana infrastruktura zaspokoją oczekiwania każdego turysty. Do Aqaby możecie dotrzeć także z Eljatu w Izraelu (lądowym przejściem granicznym), a także drogą morską z egipskiej Taby.
7 świętych miejsc, które warto odwiedzić raz w życiu oraz Wadi Rum – marsjańska pustynia, a także Betania za Jordanem – miejsce chrztu Jezusa
Masz pytania, komentarze? pisz śmiało, ale z klasą :-)